Header Reklam

“QMET’in Kaliteyi Rasyonel Fiyat ile En İyi Şekilde Bir Arada Sunacak”

30 Temmuz 2022
“QMET’in Kaliteyi Rasyonel Fiyat ile En İyi Şekilde Bir Arada Sunacak”

QMET ısı ve ölçen, paylaştıran cihazlara kullanım ömrü boyunca bir kalite standardı kazandırmayı amaçlayarak geçtiğimiz yıl kuruldu. Henüz genç bir firma olarak görülmesine rağmen Ar-Ge, üretim, kalibrasyon ve doğrulama süreçleri dahil, 20 yılı aşan bir deneyime sahip. Sayaç muayene, test ve doğrulama faaliyetlerini yürüten QLab’ın kardeş kuruluşu olan QMET Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurucusu ve yöneticisi Ergun V. Taşdemiroğlu, şirketin faaliyetleri ve gelecek hedeflerini anlattı…
Türkiye’deki tesisat sistemlerinde sorunsuz çalışan cihazları pazara sunmak istiyoruz
QMET, akıllı ölçü aletlerinin ve veri toplama cihazlarının imalatı, satış sonrası hizmetleri, ithalat ve ihracatı faaliyetlerinde bulunmak üzere kuruldu. Özellikle QLab sayaç muayene laboratuvarımızdaki çalışmalarımızda, yapılan testler ve ölçümler sonrasında “geçer not” alamayan, kutusundan yeni çıkardığımız, hiç kullanılmamış cihazlar olduğunu gördük. Yani bir alıcı, “sıfır” bir ürün edindiğinde, sorunsuz çalıştığından çoğunlukla emin olamıyor. Hele ithal ürünler, geldiği hali ile pazara sunuluyor. Biz, Türkiye ve dünya pazarlarında akıllı ölçü aletleri ve veri toplama cihazları konusunda faaliyet gösteren, kaliteli, güvenilir üreticilerin büyük çoğunluğunu yakından tanıyoruz. Bu kuruluşların cihazlarının teknik özelliklerini detaylı olarak biliyoruz. Türkiye’de tesisat sistemlerinin genel durumu, kullanım ve bakım şekli ve sayaçların sıkça karşı karşıya kaldığı sorunlar hakkında da iyi bir gözlem ve deneyim sahibiyiz. Tüm bunları alt alta koyduğumuz zaman iş modelimiz ortaya çıktı. QMET olarak dünyanın alanında önde gelen kuruluşlarıyla iş ortaklıkları oluşturduk. Bu kuruluşların yeni Ar-Ge çalışmalarına dahi kısman katılım gösteriyoruz ve Türkiye’deki tesisat sistemlerinin zorlayıcı koşullarında sorunsuz çalışabilecek cihazların geliştirilmesi için talep yaratıyoruz, yönlendiriyoruz. 
Sahada en çok karşılaştığımız sorun, cihazın su almasıdır. Zira ne yazık ki ülkemizde tesisat sistemlerinin temiz tutulması, periyodik kontrollerinin aksatılmaması konusunda titizlik gösterilmiyor. Bunun neticesinde tesisattaki sızıntılar cihazlara zarar veriyor. Avrupa’da ise IP 54 koruma sınıfındaki tesisat sistemleri temiz ve bakımlı, dolayısıyla su alma riski de bulunmuyor. Biz, Türkiye’deki tesisat koşullarına dayanıklı bir ürün hedefledik. Bu yöndeki çalışmalarımızı da güvenilir OEM üretici partnerlerimizle paylaşıyoruz.
Neticede bu kuruluşlara OEM ürettirdiğimiz, markamızı taşıyan cihazların, üretim tesisinde MID direktifine uygunluğu test edilerek kalibrasyonları yapılıyor. Teslimatı yapılmadan önce bize tüm kalibrasyon raporları ve sertifikaları iletiliyor. Gelen ürünlerden örnekler alınarak kendi test ve kalite kontrol sürecimize tabi tutuyoruz. Bize bildirilen değerlerle uygunluğunu doğruladığımız cihazlar, kendi orijinal ambalajımızla kutulanıyor ve müşteriye teslim ediliyor. Bu, pazarın büyük bir kısmında görebildiğimiz “al-sat”çı firmalar karşısında, müşteriye güven veren önemli bir farkımız. Ayrıca sattığımız cihazın kullanım ömrü boyunca arkasında durabiliyor, yedek parça dahil tüm teknik desteği, kalibrasyon ve periyodik doğrulama hizmetlerini verebiliyoruz. Yani bizim ürünümüzü satın alan bir müşteri, o ürünün kullanım ömrü boyunca sadece QMET ile muhatap oluyor. Bu da müşterinin tercih ettiği tam hizmet yaklaşımı diyebilirim. Tabii ki bu avantajlara, kardeş kuruluşumuz QLab’ın da desteğiyle cihaz kullanım ömürlerinin uzatılabilmesini de eklemek gerekiyor. 
Ürün satış programımız
Ürün satış programımızda; ultrameter+ ultrasonic ısı sayaçları, SWM+ akıllı  su sayaçları, Ultra H100 ısı pay ölçerlere ilave olarak QBus konvertörler ve QSUB ısı istasyonları (yerden ısıtmalı, çift eşanjörlü, elektronik kontrollü, hidrolik veya termostatik kontrollü olarak) bulunuyor.
Gelecekte üretim yatırımı planımız var
Üretim yapmak için şu an bile alt yapımız hazır durumda. Sadece yatırım için doğru zamanı bekliyoruz. Covid-19 pandemisi, ulusal ve özellikle uluslararası seyahatleri sekteye uğrattı, pek çok görüşmemizi ertelemek zorunda kaldık. Akıllı sayaçların en önemli kısmı yazılım kodlarıdır ve bu kodlar konusunda Türkiye’de Ar-Ge çalışmaları yok denecek kadar az. Daha önce bu alanda Ar-Ge Grup Liderliğim ve Proje ve Ürün Geliştirme Yöneticiliğim dönemindeki deneyimlerinden elde ettiğimiz kodlara ve üretim know-how’ına sahibiz. Uygun yatırım iklimi oluştuğunda adımımızı atacağız. Üretim yatırımı planımızın ana amacımız Avrupa’ya mal satabilmek.
Bu yolda adım adım ilerlemeyi düşünüyoruz. Ama bu biraz bitişten başlangıca doğru yürümek gibi… Önce QLab ile sayaç doğrulama işine girdik. Sayaç doğrulama, ayar yapabilmek; sayaç üretiminin son aşaması. Biz bu aşamadan başlangıca doğru ilerliyoruz. Paketleme hattımızı kurduk. Doğrulaması yapılan ürün, bu hattımızda kendi ürün kutularımızla paketleniyor.
Bir sonraki aşamada bu ürünlerle ilgili parçaların stokları tutulacak. Montaj ile ilgili çalışmalar başlayacak. Bitmiş ürün stoğumuz –bazı ürünler haricinde- olmayacak, Müşterinin istediği özelliklere göre ürün montajı yapacağız. Örneğin müşteri; DN40 wireless MBus’lı cihaz istedi diyelim, wireless MBus gelecek, montaj hattında DN40 gövdeye bağlanacak, teste girecek, kalibre edilecek.
Dağıtım Kanallarımızda “Az ve Öz Bayi” olacak
Pazar yapımızda; hatalı bayilik ilişkilerinin de etkisiyle “yüksek emek/düşük kârlılık” söz konusu. Bir ürünün bayisi, bir projeye teklif veriyor, proje yetkilileri üretici/ana distribütör firmadan da teklif istiyor. Üretici/ana distribütör de bayisine verdiği aynı fiyatı veriyor. Hatta bazı koşullarda üretici/ana distribütör firmadan daha iyi fiyat alabilmek bile mümkün olabiliyor. Aynı ürünü satan birçok bayi bulunuyor. Bunlar da kendi aralarında fiyat kıra kıra bir cihaz üzerindeki kâr marjı 1 Euro’ya kadar düşüyor. Bu süreçte herkes bir emek veriyor ama sonuçta yarışın kazananı bile “kazanamıyor”.
Bu nedenle bayilik sistemimiz konusunda açıkçası ince eleyip sık dokuyoruz. Bizim verdiğimiz fiyatların “asla altına düşülemez” sınır çizgisi bulunuyor. Verebileceğimiz en düşük teklif, bayimize yaptığımız satış fiyatında ve altında olamaz. Kimseyi mağdur etmeyecek bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz ve bu yapı içinde bayi sayımızı çok düşük tutacağız. Slider Altına