Header Reklam
Header Reklam

Profesyonel Tesis Yönetimine Yeterlilik Belgesi Standardı Geliyor

24 Mayıs 2023
Profesyonel Tesis Yönetimine Yeterlilik Belgesi Standardı Geliyor

İzmir'de yıllardır profesyonel tesis yönetimi hizmeti verdiklerini belirten FCTU Tesis Yönetimleri Genel Müdürü Hüsamettin Yılmaz, Çevre Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan "Konut Politikaları ve Tesis Yönetim Hizmetleri Şube Müdürlüğü" ile birlikte sektörün yeni bir standarda kavuşacağını söyledi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı, Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneğinin düzenlediği 2. Tesis Yönetim Zirvesi'nde bina ve tesis yönetiminde bilgi, beceri ve yetkinliğin önemine vurgu yapıldığını dile getiren Yılmaz, sürdürülebilirlik ve hesap verebilirliğin sağlanmasının ancak nitelikli yöneticiler ile mümkün olabileceğini ifade etti.

14 FCTU Yöneticisi Yeterlilik Sertifikası Aldı

Tesis ve site yönetimlerinin yeterlilik sertifikası almasının, sektöre bir standart getirilmesi için çok önemli olduğunun altını çizen Yılmaz, “Apsiyon Bilişim ile Altın Mesleki Yeterlilik şirketi tarafından gerçekleştirilen sözlü ve yazılı sınavların ardından, mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandık. FCTU Tesis Yönetimi birimi olarak Türkiye'de bu sertifikayı alan 23 yöneticiden 14'ünü biz oluşturuyoruz. Firma olarak bu konuda deneyimli bir ekip oluşturduk. 14'ü yönetici olmak üzere; 70 kişilik deneyimli bir kadroyla prestijli projelerin yönetimlerini başarıyla sürdürüyoruz. Bizim imzamız yaptığımız işin kaliteli ve sürdürülebilir olması. Bu nedenle FCTU olarak İzmir’de tanınmış birçok projenin tesis yönetimini yıllardır yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Site Yönetmek Uzmanlık ve Kadro İşidir

Günümüzde binlerce insana ev sahipliği yapan site ve tesislerin yönetiminin tıpkı bir belediye yönetimine benzediğini kaydeden Hüsamettin Yılmaz, şunları söyledi: “Her önüne gelenin bu işi üstlenmesi doğru değil. Çünkü yönetime aday olan bir kat malikinin tüm mevzuatları bilmesi ve personel çalışmalarını yönetmesi beklenemez. Tesis yönetiminde birçok mevzuata, kanuna ve niteliğe birden hakim olmak gerekir. Bu iş uzmanlık ve kadro gerektirir. Kat mülkiyeti, medeni kanun, iş güvenliği, çalışanların özlük hakları, muhasebe, alım satım gibi pek çok konuda doğru karar verecek bir sistem kurgulanması gerekiyor. FCTU olarak yıllardır karşılıklı memnuniyet esasına dayalı şekilde site ve rezidansların yönetimini üstleniyoruz. Bizim hedefimiz her zaman yüzde 100 memnuniyetten geçer. Profesyonel yönetimler site aidatlarını yüksek tutuyor gibi bir negatif algı oluşturuluyor. Halbuki, site yönetiminin profesyonel bir şekilde yapılması sürdürülebilirlik, yetkinlik, verimlilik ve tasarruf konusunda da mülk sahiplerine faydalı olur. Öngörülemeyen sorunların önüne geçmek için kontrolleri ve bakımları yapıyoruz, önlemler alıyoruz. Böylece, daha yaşanmadan sorunların önüne geçiyor, aşırı maliyetleri de kontrol altında tutmuş oluyoruz”