Header Reklam

Pres Bağlantı Parçaları için Borular Nasıl Hazırlanır?

14 Kasım 2021
Pres Bağlantı Parçaları için Borular Nasıl Hazırlanır?

Boruları birleştirirken güvenli bir bağlantı elde etmenin anahtarı ön hazırlıktır. İki temel fayda sağlar:

  • Bağlantı parçasındaki sızdırmazlık elemanı ile iyi bir uyum sağlanmasına yardımcı olur.
  • Çalıştığınız borunun kalitesini değerlendirmenize olanak tanır
     

Boruyu Kontrol Edin
Günümüzde borular yurt içinde veya yurt dışında üretilebilmektedir. Çok değişik özelliklere sahip borular mevcuttur. Borular önce dikkatle incelenmelidir. Her ikisi de arızaya neden olabilen, kaynak dikişi boyunca çatlaklar ve ekstrüderlerden gelen izleri olan borular karşımıza çıkabilmektedir.
Tabii ki, kullandığınız boruyu her zaman seçemezsiniz, ancak sorunları önceden tespit etmek, yolda büyük sorunları ortadan kaldırabilir.

Kaplamayı Çıkarın
Çoğu durumda paslı, boyalı veya vernikli veya üretici tarafından kaplanmış bir boru kullanacaksınız. Kaplamanın çıkarılması veya en azından inceltilmesi gerekir. Bazı durumlarda, üreticinin ön kaplaması o kadar kalındır ki, iyi oturması için kısmen çıkarmanız gerekir.


Boru Hazırlığı için Dört Kolay Adım:

  • Borunuzu ölçün ve kesimi yapın.
  • Borunun içini ve dışını raybalayın ve çapakları alın. Sahada kullanmanız muhtemel olan şerit testereler ve kuru kesim metal testereler hızlı ve etkilidir, ancak kesimlerinin çapaklarının alınması gerekir.
  • Bağlantı derinliğini, bir bağlantı derinliği mastarı, şerit metre veya bir bağlantı parçası kullanarak borunun bağlantı parçasında dibe geldiğinden emin olarak boru üzerinde işaretleyin.
  • Bez zımpara veya ovma pedleri kullanarak boruyu ucundan giriş işaretine kadar temizleyin. Boruyu düzleştirecek ve vernik, boya, pas, vb. çıkaracak kadar temizleyin. Çıplak metale inmeniz gerekmese de, borunun kalitesini kontrol edebilmek için kaplamayı yeterince çıkarmalısınız ve birleştirme için yeterli olduğundan emin olun. Sızdırmazlık elemanının iyi yapışması için pürüzsüz, temiz bir yüzey gerekir.
     

Bir işte çok sayıda bağlantı yapıyorsanız, boruyu temizlemek için akülü matkapta kanatlı taşlama makinesi kullanmak zaman kazandıracaktır.
Not: Zehirli toz parçacıkları oluşturabileceğinden, galvanizli boru üzerinde kanatlı taşlama makinesi kullanmanızı önermiyoruz, ancak yaparsanız da bir maske takın.
Boru hazırlığı sadece birkaç saniye sürer ancak kaliteli bir birleşme sağlamak için gereklidir.

Viega'nın boru hazırlama kılavuzu, farklı türdeki boru yüzeylerini listeler ve bir MegaPress bağlantı parçasını eklemeden önce borunun nasıl görünmesi gerektiği konusunda öneriler verir.

Kaynak:  Viega US