Header Reklam

Pasif Evlerde Yüzme Havuzu Konsepti

09 Eylül 2021

Pasif evler için yüzme havuzu konseptinde, yoğuşma riskini azaltma (yalıtımlı, hava geçirmez, ısı köprüsüz yapı) ve uygun havalandırma sistemi (ısı geri kazanımı, devridaim, nem alma) göz önünde bulundurulur. Ayrıca, bina içindeki aşağıdakiler gibi dikkate alınması gereken diğer tüm enerji yükleri ile enerji verimli bir çözüm elde etmeyi amaçlar: 

-Yüzme havuzu teknolojik donanımı için elektrik talebi
-Su ısıtmak için ısıtma enerjisi talebi (esas olarak duşlar)
-Isı geri kazanımlı talep kontrollü havalandırma
-Havuz suyunun tatlı suyu için ısıtma enerjisi ihtiyacı
-Aydınlatma, havalandırma, bina sistemleri gibi diğer enerji uygulamalarının elektrik verimliliği
-Sauna, spa, fitness ekipmanları gibi diğer eğlence alanlarının veya ek tesislerin yüksek verimliliği.

Bunu biliyor muydunuz?

1) İlk iki pasif ev yüzme havuzu; 2011 yılında Almanya'da yapıldı (Bamberg'de Bambados ve Lünen'de Lippe-Bad).
2) 20 °C'ye kadar ısıtılan tipik binalarla karşılaştırıldığında, 30-32 °C'lik daha sıcak bir iç mekan sıcaklığına sahip kapalı yüzme havuzlarının dış yapı bileşenlerinin iletim ısı kayıpları da, ilave her bir santimetrelik ısı yalıtımı ile sağlanan tasarruflar da oldukça yüksektir. (yani ek yalıtımın çok uygun maliyetli olduğu anlamına gelir).
3) Yüksek iç ortam sıcaklığı ve yüzme havuzu suyunun buharlaşması nedeniyle, ortalama %52 oranındaki iç mekan nemi tipik olarak yıl boyunca ısıtma talebi oluşturur.
4) Toplam enerji talebi, yüzme havuzundaki nem seviyesi artırılarak azaltılabilir. Yapısal koruma nedenleriyle, %64'lük bağıl nemin daha uzun süre aşılmaması gerektiğini unutmayın.
5) Pencereler ve giydirme cepheler, yalıtımlı duvardan daha yüksek kayıplara ve dolayısıyla daha düşük yüzey sıcaklıklarına sahiptir. Pencerelerin yüksek ısıl kalitesi (üç camlı low-e cam, termal olarak araları boşluklu çerçeve profilleri) nedeniyle daha düşük yoğuşma riski vardır ve yoğuşmayı önlemek için üzerlerine sıcak kuru hava üflemeye gerek yoktur. Bu nedenle, binada hava sirkülasyonu sağlayacak besleme havası cihazlarının yerleştirileceği daha fazla seçenek vardır.
6) Daha yüksek iç ortam sıcaklıklarında (0,10 W/(m²K)'nin altında) ekonomik açıdan daha iyi U değerleri şiddetle tavsiye edilir.
7) Bina kabuğunun sızdırmazlığıı şiddetle tavsiye edilir (içeride drenaj sistemi olmaması, balkonların termal olarak ayrılması, ısı köprüsüz yapı, çatıdan havalandırma kanallarının minimuma indirilmesi vb.).
8) Kapalı yüzme havuzları için q50 ≤ 0,4 m³/ hava sızdırmazlık seviyesi (hm²) tavsiye edilir. Sürekli buharlaşan su uzaklaştırılmalıdır
9) Havuz salonu havalandırma sisteminin iki ana görevi vardır: İyi bir hava kalitesi sağlamak (özellikle dezenfeksiyon yan ürünlerinin uzaklaştırılması için hijyenik havalandırma) ve havuz salonu havasının nemini almak. Yüksek verimli ısı geri kazanımlı havalandırma üniteleri, havalandırmadan kaynaklanan enerji kayıplarını düşük tutmak için uygundur.
10) AHU cihazı dengelenmiştir (dış ve egzoz havası) veya bina içinde hafif negatif basınç vardır. Yüzme havuzunun optimizasyonu ve çalışması için commissioning ve veri izleme (çeşitli sensörlerle birlikte yüzme havuzu teknolojisini de çalıştıran BMS) gereklidir. 

Pasif Ev Enstitüsü'nün kapalı yüzme havuzları için Pasif Ev Konsepti yönergelerini buradan indirebilirsiniz

Kaynak: Swegon Air Academy