Header Reklam
Header Reklam

Paris, Olimpiyat Sporcularını Klimalar Olmadan Serin Tutmayı Hedefliyor

02 Nisan 2024
Paris, Olimpiyat Sporcularını Klimalar Olmadan Serin Tutmayı Hedefliyor

Bu yaz Fransa’nın başkenti Paris’te 33’üncüsü düzenlenecek Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için tasarlanan olimpiyat köyünde sporcuların klima olmaksızın serin tutulması planlanıyor.

Fransa'da şimdiye kadar düzenlenen en büyük etkinlik olacak Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz-11 Ağustos 2024, Paralimpik ise 28 Ağustos-8 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Paris Olimpiyatları, sporcuları klimalar olmadan serin tutmanın bir yolunu bulmak için yer altına iniyor.

Organizatörler, orada kalan Olimpiyatçılar ve Paralimpik sporcuların sıcaklıklarını kontrol altında tutmak için, Louvre Müzesi'nin geçen yıl rekorlar kıran bunaltıcı sıcakla başa çıkmasına yardımcı olan sisteme benzer şekilde, Sporcular Köyü'nün altında bir su soğutma sistemi kullanmayı planlıyor.

Bu karar, organizasyon komitesinin Paris Oyunlarının karbon ayak izini yarı yarıya azaltma ve potansiyel bir sıcak hava dalgası sırasında bile herkesi serin tutmak için doğal kaynakları kullanan özel bir teknoloji kurarak bugüne kadarki en sürdürülebilir Olimpiyatları sahneleme hedefinin bir parçası.

Sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmayı ve Işıklar Şehri'ni 2050 yılına kadar karbonsuzlaştırmayı amaçlayan iddialı bir eylem planıyla iklim değişikliğiyle mücadele etmeye karar veren Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, "Paris Oyunlarının çevresel açıdan örnek olmasını istiyorum" dedi.

Hidalgo, geleneksel bir projeyle karşılaştırıldığında, Sporcular Köyü'nün karbon etkisinin inşaat aşamasında ve tüm Olimpiyat döngüsü boyunca %45 oranında azaltılacağını söyledi.

Temmuz ve Eylül 2024 arasındaki iki ay boyunca Paris'in kuzeyindeki Sporcular Köyü, Olimpiyatlar sırasında 15.600 sporcu ve görevliye, Paralimpik Oyunları sırasında ise 9.000 sporcu ve onların destek kadrolarına ev sahipliği yapacak. Oyunların ardından, popüler Seine-Saint-Denis semtinde, Seine Nehri kıyısındaki 50 hektarlık (125 dönümlük) alan, 6.000 yeni sakinle sıfır karbonlu, çevre dostu bir konut ve ticari mahalle haline gelecek.

Sıcak hava beklentisiyle organizatörler, Sporcular Köyü'nde sıcak hava dalgalarını blok blok inceliyorlar. Konaklama yerinin güneşe en çok maruz kalan kısımlarındaki koşulları simüle ettiler ve iç mekan sıcaklığını 23 ila 26 santigrat derece arasında tutma hedefiyle soğutma sisteminin etkinliğini test ettiler.

Direktör Laurent Michaud, Olimpiyat ve Paralimpik Köylerinde jeotermal enerji sisteminin, Seine-Saint-Denis banliyösündeki sporcu dairelerindeki sıcaklığın potansiyel bir sıcak hava dalgası da dahil olmak üzere geceleri 26 santigrat derecenin üzerine çıkmamasını sağlayacağını söyledi.

Organizatörler, konutların en üst katlarında bulunan, güneye bakan ve iki tarafı doğrudan güneş alan odalarda testler yaptığını söyledi. Ayrıca bölgedeki rüzgârların yönlerini ve Seine Nehri'ndeki su sıcaklığını da dikkate aldılar. Sıcaklık tahminlerini geliştirmek için Fransa'nın ulusal hava durumu ajansıyla yakın işbirliği içinde çalıştılar.

Michaud Associated Press'e sıcak hava dalgası simülasyonunun sonuçlarını detaylandırarak, "Dış hava sıcaklığının 41 santigrat dereceye ulaşmasına rağmen, bu odaların çoğunda 28 derece sıcaklık vardı. Diğer odalarda açıkça daha düşük sıcaklıklar yaşadık" dedi.

Michaud, yerden soğutmaya ek olarak binalara yapılan yalıtımın, sakinlerin gece boyunca elde edilen soğuğu gün boyunca muhafaza etmelerine olanak sağlayacağını söyledi. İçerideki serinliği korumak için sporcuların, gün boyunca pencere panjurlarının kapalı olduğundan emin olmak da dahil olmak üzere bazı temel kurallara uyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ana Olimpiyat Köyü'nün yer alacağı Paris'in kuzey banliyösü Saint-Denis Belediye Binası'ndaki yeşil geçişten sorumlu Laurent Monnet, klima ünitesi olmadan tüm odaların dış sıcaklıktan 6 santigrat derece daha soğuk olması gerektiğini söyledi. Her ne kadar bazı sporcular klima eksikliği konusundaki endişelerini dile getirmiş olsa da Monnet, sporcuların iklim değişikliğine uyum sağlamaları ve iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmaları gerektiğini söyledi.

Monnet, "Binaları kullanırken sporcuların örnek oluşturmasına ihtiyacımız var. İstediğimiz en erdemli köyü inşa edebiliriz, karbon ayak izimize yük getirecek olan da bu yapıların nasıl kullanılacağıdır" dedi.

İki kez Olimpiyat şampiyonu ve maraton dünya rekoru sahibi Eliud Kipchoge, Paris sürdürülebilirlik planını takdirle karşıladı. Kenyalı sporcu, sporun çevresel adaletinin en sesli savunucularından biri ve iklim değişikliği ile küresel ısınmanın etkisi konusunda defalarca eylemde bulunmuştu.

Kipchoge, AP ile yaptığı röportajda "Bu iyi bir düşünce çünkü hepimizin karbonumuzu azaltmamız gerekiyor" dedi.

Kenyalı sporcu arkadaşlarını yarışma, antrenman ve genel olarak hayatları sırasında karbon etkilerini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmaya çağırdı, çünkü "hepimiz aynı senaryoyu yaşayacağız" dedi.

Fuar organizatörleri ulusal Olimpiyat komiteleriyle temasa geçti ve belirli durumlarda ve cihazların organizasyon komitesinin teknik kriterlerine uygun olması koşuluyla kendi klima ünitelerini kurma seçeneğine sahip olacaklarını söyledi.

Çoğu ulusal Olimpiyat yetkilisi, Paris Oyunları sırasında sporcularını serinletme planlarına “bekle ve gör” tutumuyla yanıt verdi. Bazı Olimpiyat yetkilileri, o zamanki hava durumuna bağlı olarak kendi klimalarını Fransa'ya getirmeyi veya klimanın parasını yerinde ödemeyi göz ardı etmiyor.

Avustralya Olimpiyat Komitesi, "atletlerimiz için gerekli olabilecek ısı ve nem azaltımı da dahil olmak üzere en uygun yüksek performans ortamını" sağlamak için Paris'teki hava durumunu takip edeceğini söyledi.

Olimpiyat Köyü Müdürü Michaud, organizatörlerin çevreye duyarlı olmak istediklerini ancak sporcuların sağlığını tehlikeye atmak istemediklerini söyledi. Bazı sporcular, özellikle Paralimpik yarışmalarda, vücutlarının çekirdek ısısını düzenlemekte güçlük çekiyorlar ve eğer geceleri sıcaklığı 26 santigrat derecede korumanın imkansız olduğu odalarda yaşıyorlarsa, ulusal delegasyonlar taşınabilir bir klima sistemi kurabilecekler.

Michaud, "Bu, duruma göre ve sporcuların sağlığı ve güvenliği için yapılacak" dedi ve geleneksel klima üniteleri yerine su damlacıklarını buharlaştıran vantilatörlerin kurulabileceğini de sözlerine ekledi.

Paris belediye başkanı Hidalgo, sağlık istisnaları bir yana, gelecek yılki etkinliğin “kendi klimanı getir” Olimpiyatlarına dönüştürülmesine şiddetle karşı çıkıyor.

Hidalgo, "Sizi temin ederim ki rotayı değiştirmeyeceğiz ve köyün inşaat programında iklimlendirme konusunda herhangi bir değişiklik olmayacak" dedi.

Organizatörlerin milli takımlara ek bir soğutma mekanizması sağlama seçeneğiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Ben buna taraftar değilim. Hedeflerimiz doğrultusunda tutarlı olmalıyız.”