Header Reklam

Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Webinarı Yapıldı

21 Mayıs 2020 Dergi: Haziran-2020

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) 20 Mayıs Çarşamba günü, saat 14.00-15.15 arasında “Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Yaklaşımları Webinarı” düzenledi.

MTMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komisyonu Üyesi Önder Polat’ın moderatörlüğünde yapılan etkinliğe; E. Baş İş Müfettişi Dr. İbrahim Oğur, DETAM Genel Koordinatörü Yunus Kaçan ve DETAM Genel Müdürü İlker Süslü konuşmacı olarak katıldı.

Önder Polat, açılış konuşmasında webinarda pandemi sürecinin mekanik tesisat sektörünü nasıl etkileyeceği, bundan sonra neler yaşanacağı ve bu süreçte yapılması gerekenlerin görüşüleceğini aktardı. Ardından ilk konuşmacı Dr. İbrahim Oğur, koronavirüsle ilgili mevcut süreç hakkında genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra iş yerlerinde gerekli tedbirlerin alınması, toplumda ve çalışanlarda koronavirüsle mücadele algısı oluşmasına dikkat çekti ve iş yerlerinin de bu mücadelenin bir parçası olması gerektiğini vurguladı. Riskleri ve tehlikeyi önlemek için koronavirüs süreci ile ilgili bir SWOT analizi yapılması gerektiğini ifade eden Oğur, tehlike ve riskleri önlemek için alınması gereken önlemlere dikkat çekti. Oğur, Koronavirüsün 7 Mayıs’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı bir genelge ile ne iş kazası ne meslek hastalığı olarak sayıldığını, yalnızca “hastalık” olarak tanımlandığını ifade etti.

İkinci konuşmacı Yunus Kaçan, koronavirüs için alınan birtakım önlemlerin içinde “Evden çalışma” (Home Office) olduğunu aktardı. Evden çalışma ile ilgili yasalarda bir düzenleme çalışması yapıldığını belirten Kaçan, işverenlerin evden çalışma ile ilgili yöntem ve koşulların üzerinde durması ve geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Kaçan, işverenlerin iş organizasyonunu gözden geçirmesi gerektiğini ve evden çalışmaya uygun şartların oluşturulması gerektiğini ifade etti. Evde de iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması gerektiğine dikkat çeken Kaçan, evden çalışmanın avantajlarına ve dezavantajların değindi ve firmaların evden çalışmaya adaptasyon sağlaması gerektiğini belirterek sözlerini noktaladı.

Son konuşmacı İlker Süslü ise, iş yerlerinde alınması gereken önlemleri değerlendirdi. Asıl işveren ve alt işverenin gerekli önlemleri alması ve denetim, gözetim gibi organizasyonların düzenli olarak yapılması gerektiğini belirtti. Kişisel eşyaların iş yerinde ayrı tutulmasına ve kullanılan iş yeri ekipmanlarının da kişiselleşmesinde fayda olduğuna dikkat çekti. İlker Süslü, iş yerlerinin toplu kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi gerektiğini ve toplu kullanım alanlarında sosyal mesafe kurallarına uygun kişi sayısını minimuma indirmekte fayda olduğunu vurguladı. Süslü, tüm çalışma alanlarına COVID-19 ile ilgili bilgilendirme, broşür ve tanıtım afişlerinin asılabileceğini ve gerekirse COVID-19 ile ilgili bilgilendirme eğitimlerinin verilmesine dikkat çekerek sözlerini noktaladı.

Webinar soru-cevap bölümünde dinleyicilerin sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Webinarın kaydına ulaşmak için tıklayın


Etiketler