Header Reklam

Pandemi NO2 Konsantrasyonunu Düşürdü, Plastik Kullanımını Artırdı

08 Kasım 2020
Pandemi NO2 Konsantrasyonunu Düşürdü, Plastik Kullanımını Artırdı

Avrupa Çevre Ajansı (EEA) 5 Kasım Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa'daki koronavirüs karantinaları ve yaşamsal kısıtlıkların daha iyi hava kalitesi ve daha düşük karbon emisyonları gibi bazı çevresel iyileştirmelere yol açtığını, ancak bunların geçici olduğunu, ancak tek kullanımlık plastik atıkların artış gösterdiğini söyledi.
Pandemi, COVID-19 enfeksiyonlarının en çok görüldüğü küresel bölge haline gelen Avrupa'yı kasıp kavuruyor, İngiltere, Fransa, İtalya ve diğer bölgelerdeki hükümetler yayılmayı durdurmak için önlemleri artırıyor.
Kopenhag merkezli EEA yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerindeki karantina ve kısıtlamaların, "muhtemelen geçici olsa da, özellikle emisyonlar ve hava kalitesi açısından çevremiz üzerinde bazı doğrudan, kısa vadeli, olumlu etkileri olabileceğini" söyledi.
AB ajansı, verilerinin, özellikle solunum sisteminde enfeksiyona neden olabilecek, araçlardan yayılan bir gaz olan nitrojen dioksit (NO2) konsantrasyonunun, 2020 baharında karantina ve kısıtlamaların uygulandığı ülkelerde keskin bir şekilde düştüğünü gösterdiğini söyledi.
Ancak pandemi, maske, eldiven ve el dezenfektanı gibi koruyucu ekipmanlara olan talep arttıkça plastik tüketiminde de önemli bir artış görüldü.
Yalnızca paket yemek sunmak zorunda kalan restoranlar tek kullanımlık plastik kaplar kullanırken, artan çevrimiçi alışverişler de sorunu büyüttü.
Açıklamada, "Bu maddelere olan talebin artması, AB'nin plastik kirliliğini azaltma ve daha sürdürülebilir ve döngüsel bir plastik sistemine doğru ilerleme çabaları karşısında güçlük yaratabilir" denildi.
Pandemi ayrıca petrol fiyatlarında keskin bir düşüşe yol açarak imalatçıların plastik yapmak için geri dönüştürülmüş malzeme yerine petrol kullanmasını daha ucuz hale getirdi.
EEA, NO2 konsantrasyonunun İspanya'da %61, Fransa'da %52 ve İtalya'da %48 düştüğünü ve tüm ülkelerde sıkı bir şekilde karantina ve kısıtlamaların uygulandığını söyledi.
Bunun yanı sıra gürültü kirliliği de önemli ölçüde azaldı.Slider Altına