Header Reklam

Panasonic HIT® Güneş Paneli, Dünyanın En Yüksek Pmax Sıcaklık Katsayısına Ulaştı

21 Ağustos 2017 Dergi: Ağustos-2017
Panasonic HIT® Güneş Paneli, Dünyanın En Yüksek Pmax Sıcaklık Katsayısına Ulaştı

Panasonic Corporation seri üretimdeki silikon esaslı fotovoltaik modülleri için yüzde 0.258/°C1 ile dünyanın en yüksek Pmax sıcaklık katsayısına2 ulaştığını açıkladı.

Firmadan yapılan açıklamada konuya ilişkin şu bilgilere yer verildi: “Bu zamana kadar sıcaklık katsayısı yüzde -0.29/°C değerlerindeydi. Mevcut çalışmalar sayesinde seri üretim seviyesinde 0.032 puanlık teknik iyileştirme ile yüzde -0.258/°C seviyesine ulaşılarak heterojunction (HIT) güneş hücrelerinin pozitif sıcaklık özelliği ortaya konulmuş oldu. Modüller, verimliliği sıcaklık arttıkça düşen ve böylece çıkış gücünü de düşüren güneş hücrelerinden oluşur. Sıcaklık katsayısı bu düşüşün miktarını belirtir. Genel olarak bir silikon güneş hücresinin Pmax sıcaklık katsayısı yüzde-0.50,3 seviyesindedir ve bu da modül sıcaklığı 1°C arttığında verimlilikteki yüzde 0.50 düşüşe karşılık gelir. Örneğin yaz aylarında ulaşılması beklenen modül sıcaklığındaki (75°C) verim, 25°C ortam sıcaklığındaki verim ile karşılaştırıldığında yüzde 25 oranında azalacaktır. Panasonic’in iyileştirilmiş Pmax sıcaklık katsayısına sahip HIT® modülleri verimlilikteki düşüşü neredeyse yarı yarıya azaltmaktadır. HIT®’in özelliklerinden biri olan yüksek verimlilik ve sıcaklık özelliklerinin kombinasyonu genel silikon ürünler ile karşılaştırıldığında 75°C’deki dönüştürme verimliliği yüzde 464 oranında artacağından, güneş hücrelerinin verimliliğinin düştüğü bilinen yaz aylarında Panasonic modülleri güvenilir şekilde güç üretmeye devam eder. HIT®’in en önemli özelliği olan Panasonic’in eşsiz heterojunction teknolojisinin 5 daha da geliştirilmesi ile mevcut sonuçlar elde edilmiş ve bu geliştirilmiş teknoloji ürüne entegre edilmiştir”.

 

  1. Ölçülen değerlere göre bir üçüncü taraf ölçüm kurumu ile elde edilen ortalama değer (IEC 61853-1 ile uyumlu olarak)
  2. Panasonic’in, yoğunlaşmayan silikon fotovoltaik modülleri için 18 Mayıs 2017 tarihinde yapmış olduğu araştırmaya istinaden.
  3. Alıntı yapılan kaynak:  Japonya Fotovoltaik Enerji Kurumunun Gösterge Yönergelerinde (FY2017) tanımlanan "Referans değer:(1) Kristal silikon güneş hücreleri".
  4. Genel silikon güneş hücreleri için %15.6 (%-0.50/°C çıkış sıcaklığı katsayısı) dönüştürme verimliliği ve HIT® için %19.6 (-0.258%/°C çıkış sıcaklığı katsayısı) dönüştürme verimliliği temel alınarak hesaplanmıştır.
  5. Güneş hücresi için gerekli olan, kristal silikon esaslı yüzeyin amorf bir silikon tabaka ile kaplanmasına dayalı teknoloji. Bu teknoloji, hücrelerdeki silikon esaslı yüzey alanında yaşanan birçok teknik sıkıntıyı ortadan kaldıran üstün pasifize etme özelliğine sahiptir.


Slider Altına