Header Reklam
Header Reklam

Osman Ünlü: “Isıtmada doğru sistem seçimi ile tasarruf sağlamak mümkün” 

02 Eylül 2020 Dergi: Eylül-2020
Osman Ünlü: “Isıtmada doğru sistem seçimi ile tasarruf sağlamak mümkün” 

Çukurova Isı, ısıtmada doğru sistem seçimi ile daha az enerji harcayarak tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu açıkladı. Yapılarda tüketilen enerjinin yüzde 26’sının ısıtmada kullanıldığını belirten Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, işletmelerdeki enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinin tasarımı ve projelendirmesi aşamasında alınacak kararların, enerji kullanımındaki etkilerini göz önünde bulundurmak gerektiğini vurguladı

Çukurova Isı, yaklaşan ısıtma sezonu öncesi doğru keşif ve projelendirmenin önemine dikkat çekti. 81 ili kapsayan geniş bayi ağı ile endüstriyel tesisler, kafe, restoran, spor salonu, stadyum, cami ve fabrikaların ısıtması konusunda, keşiften projelendirmeye, satıştan, devreye alma süreçlerine kadar komple sistem çözümü sunan Çukurova Isı, doğru sistem seçimi ile daha az enerji harcayarak tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu açıkladı.

Doğru sistem seçimi
Yapılarda tüketilen enerjinin yüzde 26’sının ısıtmada kullanıldığını belirten Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, işletmelerdeki enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinin tasarımı ve projelendirmesi aşamasında alınacak kararların, enerji kullanımındaki etkilerini göz önünde bulundurmak gerektiğini vurguladı. Ünlü, sözlerine şöyle devam etti: “İşletmeler, enerji tasarrufu açısından önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir. Bu nedenle enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinde doğru sistem seçimi yapılması hem ilk yatırımda hem de işletme giderlerinde avantaj sağlıyor. 

Keşiften, projelendirmeye kadar kapsamlı hizmet
Özellikle endüstriyel tesislerde projelendirme büyük önem taşıyor ancak teklif verdiğimiz birçok projede sadece iletimsel ısı kaybı hesapları ile yapılan projelerle karşılaşıyoruz. Bu şekilde hazırlanan projelerin, işletme sırasında beklenen sonucu vermediğini görüyoruz. Halbuki endüstriyel tesislerde hava değişimi (açılıp kapanan kapılar, cebri havalandırma vb.) hesaplamalarının da ısı kayıplarına dahil edilmesi gerekiyor. Biz Çukurova Isı olarak bu tür sorunların önüne geçmek amacıyla yurt genelindeki geniş bayi ağımız ve alanında uzman mühendislerimiz ile işletmelere, keşiften, projelendirmeye kadar oldukça kapsamlı bir hizmeti ücretsiz olarak sunuyoruz. Ayrıca mühendislik firmaları tarafından gönderilen projeler üzerinde de titizlikle çalışıyor ve herhangi bir ücret talep etmeksizin ürün yelpazemizde bulunan tüm ürünlere yönelik projelendirme hizmeti sunuyoruz.” 

1-3 yıl amortisman süresi
Doğru sistem seçimi ile işletmelerin hem ilk yatırımda hem de işletmede tasarruf sağladığını belirten Ünlü, yatırımcıların sistem tercihi yaparken dikkat etmeleri gereken önemli hususlara da dikkat çekti: “Endüstriyel tesislerin ısıtmasında kullanılan radyant ısıtma sistemleri, boru, kanal gibi transfer elemanlarına ihtiyaç duymadığı için ilk yatırım maliyeti, klasik ısıtma sistemlerine göre ortalama yüzde 25-30 daha düşüktür. Radyant ısıtma sistemlerinin işletme giderleri de klasik sistemlerden yüzde 30-65 daha tasarrufludur ve sistem, düşük işletme giderleri sayesinde 1-3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti eder. Böylece endüstriyel tesisler hem ilk yatırımda hem de işletme de kazanıyor. 

Yüzde 40’a varan enerji tasarrufu
Kafe ve restoran ısıtmalarında da doğru projelendirme ile yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Burada cihazların adetlerini ve kapasitelerini belirlerken ısıtma yapacağınız alanın mimarisi önem arz ediyor. Bu noktada da uzman mühendislerimiz tarafından yapılacak mühendislik hesaplamaları devreye giriyor.

81 ili kapsayan geniş servis ağı
İşletmelerin ve yatırımcıların marka tercihi yaparken dikkat etmeleri gereken bir diğer husus ise firmanın satış sonrası hizmetler konusundaki yapılanması ve hizmet kalitesidir. Biz Çukurova Isı olarak 81 ili kapsayan geniş servis ağımız ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile daima müşterilerimizin yanındayız.”