Header Reklam

Orta Asya Şehirleri Mimsan Grup Teknolojisi ile Isınacak

10 Nisan 2019 Dergi: Nisan-2019
Orta Asya Şehirleri Mimsan Grup Teknolojisi ile Isınacak

Türkiye’nin dört bir yanında kurduğu biyokütle enerji santralleriyle atıktan enerji elde edilmesini sağlayan Mimsan Grup, yurtdışı atağına kalktı. Mimsan Grup, Orta Asya ülkelerinde faaliyet göstermek üzere, bölgenin merkezi bir konuma sahip ülkesi Özbekistan’da Mimsan Central Asia adlı bir şirket kurdu. Faaliyete başlayan şirket bayi ve teknik servis teşkilatı oluşturma çalışmalarını sürdürüyor. Mimsan Central Asia, kuruluşunun hemen ardından Özbekistan’da bir fabrika yatırımı yapmaya karar verdi. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 40 bin metrekare alanda, 10 milyon dolar yatırımla kurulacak tesiste 400 kişi istihdam edilmesi planlanıyor.

Teknoloji ve yatırım işbirliği anlaşması imzalandı

Özbekistan yönetiminin daveti üzerine bu ülkeye gelme kararı alan Mimsan Grup’un gerçekleştireceği yatırımın çerçeve anlaşması da Taşkent’te düzenlenen bir törenle, Özbekistan Şehircilik Bakanlığı, İnşaat Bina Hizmetlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Camalov Ğofir Arıbcanoviç ile Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan tarafından imzalandı. Mimsan Grup söz konusu anlaşma kapsamında, ısı cihazları ve termik enerji ekipmanları konusunda Özbekistan’a teknoloji transferi, yatırım ve üretim konularında sorumluluk üstlendi. Özbekistan Şehircilik Bakanlığı da, Mimsan Central Asia’ya ülkedeki yatırımı için, gerekli devlet desteklerinin sağlanması taahhüdünde bulundu. Anlaşma ile, başkent Taşkent başta olmak üzere, Özbekistan’daki şehirlerin ısıtma altyapısının Mimsan Central Asia tarafından yenilenmesinin önü açılmış bulunuyor.

İlhan: “Teknoloji ve yatırım getiriyoruz”

Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan, törende yaptığı konuşmada Özbekler ve Türkler’in aynı tarih ve kültürden geldiklerini vurgulayarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de, güçlü tarihi ve kültürel ilişkileri yansıtacak bir canlılık içine girdiğini belirtti. İlhan, “Biz buraya malzeme satıp, sadece para alıp gitmeye gelmedik.  Biz bu ülkeye ve yönetimine güvendik. Bu ülkeye teknoloji getirmeye, insanına ve toprağına yatırım yapmaya geldik” dedi. Hacı Ahmet İlhan, Mimsan Grup olarak Özbekistan’da kuracakları altyapıyla, bu ülkenin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan’a da hizmet vereceklerini vurguladı. İlhan, kendilerine gösterilen ilgi nedeniyle Özbekistan Şehircilik Bakanlığı ile tüm devlet yetkililerine teşekkür etti.

Özbekistan’ın enerji kaynaklarını çeşitlendirecek

Mimsan, Özbekistan’da şehir ısıtma altyapılarının yenilenmesinin yanı sıra enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda aktif sorumluluk üstlenecek. Bu kapsamda şehir çöpünden enerji elde edilmesi konusunda geliştirdiği teknolojiyi Özbekistan’a taşıyacak. Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan, Malatya’da kurdukları ve şehir çöpünden enerji elde eden tesisin, dünyada 5 ayrı teknolojiyi aynı anda kullanan ilk biyokütle tesisi olduğunu belirterek, bu teknolojiyi Özbekistan halkının da hizmetine sunacaklarını belirtti. Ahmet ilhan; Özbekistan’ın Zengin kömür yataklarını çevreci teknolojileri ile enerjiye dönüştürme potansiyellerinden de bahsetti. Özbekistan’da Alman, Rus, Çinli ve Koreli şirketlerden oluşan güçlü rakipleri olduğunu ifade eden İlhan, “Kendimize güveniyoruz. Teknolojik üstünlüklerimizi ispatlamaya kararlıyız” diye konuştu. Mimsan Grup’un geliştirdiği ısı ve enerji teknolojilerinin, Özbekistan’a enerji verimliliği konusunda da büyük katkılar sağlaması bekleniyor. Hacı Ahmet İlhan, Mimsan’ın geliştirdiği verimlilik teknolojilerinin Özbekistan’da enerji maliyetlerini yüzde 50 azaltmasını mümkün gördüklerini belirtti. Slider Altına