Önde Gelen AB Dernekleri, r-404a ve r-507a'nın Kullanılmasının Durdurulması Çağrısında Bulundu

20 Şub 2018

Isıtma, havalandırma, klima ve soğutma (HVACR) sektöründe (EPEE, AREA, Asercom ve EFCTC) önde gelen dört dernek, Avrupalı ​​tesisatçılara ekipmanlara şarj ettikleri GWP değeri yüksek, özellikle r-404a ve r-507a gibi soğutucu akışkanların kullanımını durdurmaları çağrısında bulunmak için benzeri görülmemiş bir çaba gösteriyor.

Bu amaçla, dernekler, yüksek HFC fiyatları ve düşük kullanılabilirlik nedeniyle oluşturulan zor piyasa koşullarıyla baş etmek için gerekli olan kilit eylemciler olan montajcılar için bir broşür hazırladı. Bu broşürde, kurulumcuların yeni ekipmanlarda r-404a ve r-507a kullanmalarını durdurmaları, mevcut ekipmanı daha düşük GWP soğutkanlarıyla şarj etmeleri, sızıntıları azaltmaları ve yeterli kapasitede şarj etmeleri, soğutucu akışkanları geri kazanmaları, geri dönüştürmeleri isteniyor.

EPEE Genel Müdürü Andrea Voigt; "Tesisatçılar, OEM üreticiler, kompresör ve soğutucu akışkan üreticileri için - HVACR sektörünün farklı bölümlerini temsil eden bu dört endüstri derneğinin bu broşür üzerinde birlikte çalışması güçlü bir mesaj verecektir ve umarım r-404a ve r-507a'nın ‘kademeli azaltımı’ sürecini hızlandıracaktır” dedi.

2015 F-Gaz Yönetmeliği, HFC'lerin tüketiminde kademeli bir düşüş ile emisyon azaltımının sağlanması için tamamen yeni bir mekanizma olan bir HFC aşamalı sistemi sektörle tanıştırdı. 2018'de azaltım fazındaki aşırı hızlı düşüş ve 2020'de yürürlüğe girecek HFC'lerin kullanımını kontrol altında tutarak sınırlayan ek önlemler yüzünden, AB’nin HFC pazarı kaos yaşıyor, soğutucu akışkan fiyatları rekor seviyelere ulaştı ve kullanılabilirlik çok kısıtlandı. EPEE, Gapometre projesinin bir parçası olarak bir yandan bu alanda bir pazar araştırması yaparken, bu pazar durumunun başlıca nedenlerinden birinin, r-404a ve r-507a gibi yüksek GWP soğutucu akışkanların kullanılmasının durdurulmasında çok yavaş kalındığına dikkat çekiyor.

Dört dernek, ürettikleri broşürün yerel dilde Avrupa çapında yüklenicilere ulaşmasını sağlamak için işbirliğini güçlendirerek sürdürecek.

Broşüre şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.epeeglobal.org/wp-content/uploads/2018-01-30-R-404A-and-R507A-FINAL-Screen-1.pdf


Etiketler