Header Reklam
Header Reklam

Okullar Yeni Döneme Profesyonellerle Hazırlanmalı

06 Şubat 2021
Okullar Yeni Döneme Profesyonellerle Hazırlanmalı

Havalimanlarından sitelere, AVM’lerden hastanelere kadar pek çok alanda, bakım onarımdan güvenliğe, peyzajdan teknik servise kadar çözümler sunan tesis yönetim sektörünün çatı temsilcisi Tesis Yönetim Derneği (TRFMA), 1 Mart itibarıyla açılması planlanan okullara hijyen konusunda öncelik verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Çocukların okullarda virüsü birbirine bulaştırabileceğini belirten TRFMA Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, “Okullar yeni döneme profesyonellerle hazırlanmalı” dedi.   
Covid-19 pandemisi sebebiyle eğitim uzun süredir uzaktan devam ediyor. 15 Şubat itibarıyla köy okullarının, 1 Mart itibarıyla da 8’inci ve 12’nci sınıfların eğitime açılması planlanıyor. Okulların açılmasıyla birlikte, bulaş ve hijyen sorunu tekrar gündeme taşınıyor. Hastane ve sağlık birimlerinden sonra okulların da riskli alanlara dönüşebileceğine dikkat çeken Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, “Çocukların virüsü okullardan evlere taşımaması için bu dönemde okullarda tesis yönetim hizmetlerine daha fazla önem verilmesi gerekiyor” diye konuştu.
Pandemi sürecinin uzamasıyla birlikte mutasyon riskinin de arttığının altını çizen Çelebioğlu, “Okulların açılmasıyla birlikte, okullarda tesis yönetim hizmeti kritik seviyeye ulaşacak. Özel ya da kamu fark etmeksizin virüslerin okullardan evlere taşınmaması için bu dönemde okullarda daha fazla hijyen ve dezenfeksiyon önemli alınmalı. Aksi halde pandemiyle mücadelede kat ettiğimiz yolun başına döneceğiz ve her geçen gün daha zorlu bir sürecin içerisine gireceğiz. Özellikle mutasyona uğrayan virüs ile etkili mücadelede profesyonellerden destek alınmalı ve riskler azaltılmalı” dedi. 

“Okullarda kesintisiz ve koşulsuz hijyen kuralları uygulamalıyız”
Tesis yönetim sektörünün pandeminin tüm süreçlerinde sağlık çalışanlarıyla birlikte aynı fedakarlıkla salgın hızının azaltılması için yan yana çalıştıklarını belirten Çelebioğlu, “Tesis yönetim sektörü olarak, üretimden sağlığa, perakendeden teknolojiye kadar birçok alanda salgın hızının yavaşlatılması için çalışıyoruz. Bugün birçok sektör evlerinden çalışıyor olsa da çocuklarımız yakında okullara gitmeye başlayacak. Çocuklarımızın ve toplumumuzun sağlığı için okullarda pandemiyle mücadeleyi farklı bir boyuta taşımalıyız. Okullarda kesintisiz ve koşulsuz hijyen tedbirleri uygulamalıyız. Tüm okullarda sosyal mesafe kurallarına ilişkin işaretlemelerin yapılması ve tesis yönetim profesyonellerinden oluşan risk denetim ekiplerinin kurulması, alınması gereken öncelikli tedbirler arasında olmalı. Gerekiyorsa bu tedbirlere ek, yeni uygulamalar ve teknolojilerle bu alanlarda hijyeni sağlamalıyız” açıklamasını yaptı.

Sektör çalışanları virüs ve bulaşıcı hastalıklara karşı eğitiliyor 
Pandemiyle mücadelede okul personelinin yetersiz kalabileceğini de aktaran Çelebioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak, tüm tecrübe ve yetkinliğimizle okullarda hizmet veriyoruz. Okulların ortak kullanım alanlardan dersliklerine kadar çocukların temas ettiği her alanda üstün bir hijyen ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiriyoruz. Okul, hastane gibi riskli alanlarda hizmet veren sektör çalışanlarını virüs ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda eğitiyoruz. Böylece hizmet verdiğimiz okullarda çocuklarımız güven içerisinde derslerine katılıp güvenle evlerine dönebilir. Özellikle bu dönemde tüm devlet ve özel okullarda tesis yönetim hizmetlerinden destek almaları gerektiğini düşünüyorum. Profesyonel olmayan kişilerce yapılan dezenfeksiyon işlemi, etkin bir yöntem olmayacağı gibi yeni riskleri de beraberinde getirecektir.”

“Sağlık anlamında katma değer yaratıyoruz”
Tesis yönetim sektörünün sadece temizlik ve hijyen olarak algılanmaması gerektiğini de vurgulayan Çelebioğlu, “Hizmet verdiğimiz alanlara katkımız sadece temizlik ve hijyen konularında olmuyor. Sektör olarak bir süreç yönetimi gerçekleştiriyoruz. Okulların havalandırma sistemlerinin bakımından dezenfeksiyonuna, çocukların okula girişlerindeki uygulanacak hijyen kurallarının takibinden dezenfeksiyon ve koruyucu ürünlerin temin edilmesinden atık yönetimine kadar birçok süreçte yer alıyoruz. Sektör olarak hizmet verdiğimiz tesisleri baştan sona ele alıyoruz ve hiçbir anlamda açık bir alan kalmamasını sağlıyoruz. Böylece yeri geldiğinde üretim, yeri geldiğinde sağlık anlamında katma değer yaratıyoruz” dedi.