Header Reklam

ODE Yalıtım, Eskişehir Üretim Tesisinde Basın Mensuplarıyla Buluştu

17 Ekim 2018 Dergi: Ekim-2018

ODE Yalıtım; hayata geçirdiği yatırımlarını, yeni dönem hedeflerini ve yalıtım sektörünü konuşmak üzere, Eskişehir üretim tesisinde 5 Ekim 2018 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıdan bir gün önce düzenlediği şehir turuyla ODE Yalıtım, ulusal ve sektörel basın mensuplarından oluşan bir grubu Eskişehir’de ağırladı. Toplantıda ODE Yalıtım Üretim Direktörü Onur Yıldırım’ın üretim tesisi hakkında yaptığı sunumunun ardından, ODE Yalıtım Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, firmanın yeni dönem hedeflerini paylaştı.

“Sektörün en gelişmiş Ar-Ge Merkezlerinden birine sahibiz”

Ar-Ge’de, 2017 yılında 100 milyon TL yatırımla 75 bin metrekare alan üzerine kurulan Eskişehir fabrikalarının bir lokomotif görevi gördüğünün altını çizen Özdemir, “Bu fabrikamızda sektörün en gelişmiş Ar-Ge Merkezlerinden birine sahibiz. Bu çalışmalarımızı aynı zamanda su yalıtımında liderlik hedefimiz doğrultusunda sürdürüyoruz ve özellikle bitümlü membran pazarında farklı talep ve ihtiyaçlara, yaptığımız bu çalışmalar sayesinde hızla yanıt verebiliyoruz” diye konuştu. Özdemir, yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla son olarak bu yıl ODE Alüminyum Folyolu Membran ve ODE Granat Viyadük Membran isimli iki yeni ürün geliştirdiklerini de hatırlattı.

“Geç kalma lüksümüz kesinlikle yok”

Küresel marka olma vizyonu ile halihazırda 5 kıtada 70’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Özdemir, şunları söyledi: “Geçen yıl yüzde 30 büyüyen firmamız için büyümenin lokomotifi bu yıl ihracat olacak. Bu doğrultuda 2018, oldukça olumlu geçiyor. Yılın ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat ciromuzu dolar bazında yüzde 35 artırdık. Bu rakamı, pazarlarımızı çeşitlendirerek yakalamış olmayı, önemli bir başarı olarak görüyoruz. Bu yıl, Avrupa başta olmak üzere Afrika ve Güney Amerika’da pazarlarımıza yenilerini ekledik. İhracatta en güçlü yanımız, ihracat yaptığımız ülkelerin, membran pazarlarına yönelik olarak talebe özel hızla ürün geliştirebiliyor olmamız. Şu an aralarında Ukrayna, Kuveyt, İngiltere, Sırbistan, Romanya, Katar, Ürdün, Tunus, Bulgaristan gibi ülkelerin bulunduğu 11 ülke için farklı ürünler üzerinde çalışıyoruz, kimini sonlandırdık. Ülkelerin değişik kalınlıklar, farklı kaplamalar gibi aslında yurt içi pazarda olmayan birtakım talepleri olabiliyor. ODE olarak bu taleplerin tümüne yanıt verebilmek odaklı hareket ediyoruz. Gelen talebe göre üretim yapmak, satış, pazarlama, kalite ve üretim birimlerimiz arasındaki doğru ve etkin bilgi akışından kaynaklanıyor. Bu sayede ilgili pazarlara hızla cevap verebiliyoruz. Çünkü biliyoruz ki global rakiplerle yarıştığımız yurtdışı pazarlarda geç kalma lüksümüz kesinlikle yok.”

“Bir hafta içinde sıfırdan üretim yapıp, ürünü ihraç edebiliyoruz”

Günümüzün rekabet ortamında kazananı artık kalite ile birlikte hızın belirlediğini vurgulayan Özdemir,  ODE olarak Ar-Ge’de inanılmaz bir hıza ulaştıklarını söyledi. Özdemir, “Artık pazardan aldığımız yeni ürün talebine, çok kısa sürede karşılık verebiliyor, bir hafta içinde sıfırdan üretim yapıp, ürünü ihraç edebiliyoruz. En son geçtiğimiz ay, Katar’dan aldığımız pazar verileri ve taleplerini hızla değerlendirerek, bir hafta içinde yeni ürün üretip sevk ettik. Bu kabiliyetimizle, önümüzdeki süreçte pazarlarımızı hızla çeşitlendirerek, ihracatla büyümeye devam edeceğiz ve ihracatın toplam ciro içindeki payını, 2019’da yüzde 40’a çıkaracağız” diye konuştu. Global marka hedeflerinde, TURQUALITY’nin büyük rol oynadığını da kaydeden Özdemir, “Bu yılın ilk yarısında ihracat ciromuzun yüzde 55’ini, 2010 yılından bu yana dahil olduğumuz bu destek programı dahilindeki 12 hedef ülkeye gerçekleştirdik. Ayrıca ODE olarak, 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını her yıl hızla artırarak, Avrupa ağırlıklı olmak üzere büyümeyi sürdürmek öncelikli hedefimiz” dedi.

“Uluslararası üyeliklerle sektörde köprü görevini üstleniyoruz”

ODE olarak, uluslararası dernek ve birlik üyelikleriyle, hedef pazarları yakından takip etme imkânı bulduklarını da belirten Özdemir, “National Insulation Association (NIA), European Industrial Insulation Foundation (EIIF) ve European Waterproofing Association (EWA) üyeliklerimizin ardından, son olarak bu yıl İngiltere merkezli Thermal Insulation Contractors Association’a (TICA) üye olduk. Tüm bu üyelikler, her adımını global bir marka olma hedefi ile atan markamızı, hedeflerine çok daha sağlam adımlarla ulaştırmaya vesile olacak. Bu üyelikler sayesinde aynı zamanda ODE, yurtdışındaki bilgi birikimini, ülkemize taşımakta köprü görevi de üstlenmiş oluyor” dedi.

“Ürettiğimiz tüm ürünler EPD Belgeli”

ODE’nin, Türkiye yalıtım sektöründe Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu yayımlayan ilk firma olduğunu da hatırlatan Özdemir, “Bu raporla aslında ODE, sürdürülebilirlik ve çevre konularında sosyal sorumluluk bilincini şeffaf bir şekilde ortaya koymuş oldu. Sosyal sorumluluk, çevre, sürdürülebilirlik kavramlarını, kurum kültürüne yerleştirmiş bir şirket olarak ODE, Türkiye’de ve dünyada büyürken, sosyal adalet ve çevreyi koruma bilincini asla göz ardı etmiyor” dedi. Bu noktada, ODE’nin başta çalışanları olmak üzere, tüm paydaşlarına karşı kendini çevre ve doğa konusunda sorumlu hissettiğini kaydeden Özdemir, şunları söyledi: “ODE’nin ürettiği tüm ürünler bu anlayış çerçevesinde EPD Belgeli. EPD belgeli yapı ürünleri, yapılarda sürdürebilirlik normlarına uygunluğu ifade ediyor ve LEED, BREEAM ve DGNB gibi yeşil bina sertifikalandırma sistemlerinde tercih ediliyor. Ayrıca Eskişehir üretim tesisinde de sürdürülebilir uygulamalara büyük özen gösterilmiş durumda.”

Paydaş Paylaşım Platformu ile tüm eğitim ve seminerleri tek çatıda topladı

ODE olarak, paydaşlarıyla birlikte büyümek misyonları doğrultusunda, bu yılın başında ‘Paydaş Paylaşım Platformu’ adıyla, verdikleri tüm eğitim ve seminerleri tek çatı altında topladıklarını ve sektörlerinde bir ilke daha imza attıklarını aktaran Özdemir, bu platform çatısında yürüttükleri faaliyetlerin, tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Özdemir, şöyle konuştu: “3P çatısı altında yaptığımız farklı seminerlerin kapsamında su yalıtımı uygulamacılarına yönelik Uygulamalı ve Teknik Su Yalıtımı seminerleri de bulunuyor. Bu seminerlerimizle bir yılda 17 ilden 400 uygulamacıya ulaştık. Bu seminerlerde, su yalıtımında doğru uygulama yapılmasının altını çiziyoruz. Ayrıca bu çatı altında çalışanlarımıza yaptığımız iç iletişim etkinliklerinin yanında, bayilerimize yönelik de etkinlikler düzenliyoruz. ODE Yalıtım olarak önümüzdeki dönemde de ülkemizin ekonomik gelişimine katkı sağlamak amacıyla yurt içi ve uluslararası pazarlarda etkinliğimizi artırmaya, bunu yaparken de paydaşlarımızla birlikte yol almaya devam edeceğiz.”