Header Reklam
Header Reklam

ODE Yalıtım, 2030 Yılına Dair Planlarını Açıkladı

19 Aralık 2023
ODE Yalıtım, 2030 Yılına Dair Planlarını Açıkladı

Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, 2023 yılında yurt içinde ve yurt dışında istikrarlı büyümesini sürdürdü. Gerçekleştirdiği yatırımlar ile Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna gelen ODE Yalıtım, pazar lideri olduğu kauçuk köpüğü ürün grubunda yurt içi pazarda satış miktarını yüzde 40 artırarak bu konumunu daha da güçlendirdi. Şirket ayrıca Türkiye’nin yalıtım malzemeleri ihracatının yüzde 16’sını üstlenerek ekonomiye katma değer sağladı. Avrupa’daki pazar paylarını büyütmeyi ve yeni iş birlikleri geliştirmeyi hedeflediklerini söyleyen ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, 2024 yılından itibaren özellikle İnsan Kaynağı ve Dijitalleşme’ye ağırlık vererek, 2030 yılının ODE’sini planlamaya odaklandıkların açıkladı. 
Türkiye’den çıkan global bir marka olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren ve 6 kıtada 75’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren ODE Yalıtım, 2023 yılında hem yurt içi pazar payında hem de Türkiye’nin yalıtım malzemesi ihracatında lider konumunu güçlendirdi. 2030 yılının ODE’sini tasarlamak üzere çalışmaya başladıklarını da söyleyen ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, 2023 yılını değerlendirdi ve önümüzdeki döneme yönelik hedefleri hakkında bilgi verdi.
“ODE R-Flex markalı kauçuk köpüğü üretimindeki kapasite artışı yurt içi ve yurt dışında başarı getirdi”
Eskişehir’de kurdukları elastomerik kauçuk köpüğü yalıtım tesisi ile birlikte Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna geldiklerini belirten Turan, “Kauçuk köpüğünde kapasitemizi dört katına çıkarmamız neticesinde hem yurt içinde hem de ihracatta başarılı bir yıl geçirdik. Bu ürün özelinde, ana hedef pazarımız Avrupa’da daha agresif olabilmek için oraya özel çalışmalar yaptık. Ürün kalitemizden ambalaj şekline kadar ürünlerimizi geliştirerek Avrupa’nın talep ve ihtiyaçlarına uygun hale getirdik. Kauçuk köpüğündeki bu başarımız, sektördeki liderliğimizi daha da perçinlememizi sağladı. Halihazırda pazar lideri olduğumuz yurt içi pazarda satış miktarımızı yüzde 40 artırırken ülkemizin yalıtım malzemeleri ihracatının yüzde 16’sını tek başımıza üstlendik” dedi. 
“Avrupa’da ikinci ülke müdürlüğümüzü kurup istihdamı artıracağız”
Ürettikleri diğer ürün gruplarındaki çalışmaları hakkında da bilgi veren Turan, “Yurt dışında büyüdüğümüz bir diğer ürün grubumuz ise bitümlü membran oldu. Özellikle Batı Avrupa, Orta Doğu ve Pasifik pazarında derinleşmeye ağırlık verdiğimiz bu ürün grubumuzdaki satış hacmimizi, bir önceki yıla göre yüzde 50 artırdık. Cam yününde, yıl içinde ülke müdürlüğü de kurduğumuz İngiltere pazarında faaliyetlerimizi artırırken, XPS ürün grubumuzda da yine Avrupa’da gerçekleşecek yeni iş birliklerinin temellerini attık. 2024 yılında Orta Avrupa’da kurmayı planladığımız ikinci ülke müdürlüğümüz ile de bu pazarda derinleşmeye devam edeceğiz.”
2023 yılında istihdamlarını yüzde 20 artırdıklarını belirten Turan, bu yıl ağırlıklı olarak yurt içindeki çalışan sayılarının arttığını, önümüzdeki yıl ise buna ek olarak Avrupa’daki yapılanmaları kapsamında da istihdam artışı sağlayacaklarını söyledi. 
“Yalıtımın bina güvenliği ve enerji verimliliğine etkilerine dikkat çekiyoruz”
Yurt içindeki çalışmalarına da değinen Turan şöyle devam etti; “Hiç kuşkusuz bu yıl önceliğimiz deprem felaketinin yaşandığı bölgede yaraların sarılmasına katkı sağlamak oldu. Öte yandan ODE Yalıtım olarak uzun yıllardır su yalıtımının olmadığı veya standartlara uygun olarak yapılmadığı binaların depremlerde ciddi hasar aldığına veya yıkıldığına dikkat çekiyoruz. Bu yıl yaptığımız araştırmayla bu alandaki farkındalığı artırmayı hedefledik. Binalarda su yalıtımıyla ilgili tüm detayların yer aldığı kitabımızı da yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Yine bu yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve KKTC’den su yalıtımı uygulayıcısı firmaları bir araya getirdiğimiz Epiclub platformumuz ile de doğru su yalıtımı uygulamalarının artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dikkat çektiğimiz bir diğer konu ise binalarda ısı yalıtımı ile enerji verimliliği arasındaki ilişki. Çünkü yalnızca bina yalıtımı ile ülkemiz, güncel fiyatlarla yıllık 15 milyar dolar enerji tasarrufu yapabilir. Öte yandan yalıtım, iklim kriziyle mücadele sürecine de büyük bir katkı sağlayacak potansiyele sahip. Biz de ODE Yalıtım olarak iklim krizsiz bir gelecek için dünya standartlarında yüksek kaliteli yalıtım çözümlerimiz ile enerji tasarrufu sağlıyor ve bu mücadeleye katkı sunuyoruz.”
“Türkiye yalıtım malzemeleri ihracatı içerisindeki oranımızı yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz”
2024 yılı itibarıyla 2030 yılının ODE’sine odaklanacaklarını açıklayan Turan, “Ülkemizin 81 ilinde hizmet verme kapasitesine sahip olmamızın yanı sıra yurt dışında en yaygın bayi ağına sahip Türk yalıtım şirketiyiz. Bu yıl bayilerimizin siparişlerini de gireceği yeni portalımızı devreye alarak çok daha esnek bir yapı kuracağız. Yurt içinde başta yine deprem bölgesi olmak üzere çalışmalarımızı sürdürürken yurt dışında özellikle Avrupa pazarında derinleşmeye devam edeceğiz. Avrupa’da dağıtım kanalı, lojistik ve depolama çözümleri ile üretim tesislerine yönelik fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Hedefimiz Türkiye yalıtım malzemeleri ihracatı içerisindeki oranımızı yüzde 16’dan yüzde 25’e yükseltmek” diye konuştu.
“İnsan kaynağımıza ve teknolojiye yatırım yapacağız”
2030 stratejilerinin ana odağında insan kaynağı ve dijitalleşme olacağını vurgulayan Turan şunları söyledi; “Bu kapsamdaki çalışmalarımıza, ‘İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nü, ‘İnsan ve Kültür Direktörlüğü’ne dönüştürerek başladık. Çünkü işimizin merkezinde insan ve ODE’ye özgün, korumamız, yaygınlaştırmamız gereken bir kültürümüz var. Kurucularımızdan gelen, iş ortaklarımız ve çalışanlarımız odaklı, samimi, çevik, pozitif ve yenilikçi bu kültürü sürdürülebilir kılmayı amaçlıyoruz. Teknoloji tarafında ise planlamadan üretime tüm süreçlerimizi dijitalleştiriyoruz. Tüm fabrikalarımızda hayata geçireceğimiz MES projesi ile ham madde girişinden satışa hazır ürüne kadar izlenen tüm proses verilerinin kurumsal kaynak planlama sistemine aktarılması için çalışmalarımız devam ediyor. Anlık kaynak takibi ve tüm proses verilerinin dijital ortamda gerçek zamanlı raporlanabilmesi ile şirketimizin çevik yönetim becerilerini artırmayı, alınacak hızlı ve doğru kararlar sayesinde müşteri memnuniyeti ve verimliliğimizi en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece üretim teknolojimizi ve birikimlerimizi yurt dışına da taşıyabileceğiz.”