Header Reklam
Header Reklam

Nidec Global Appliance, Embraco için 70 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

17 Haziran 2021 Dergi: Temmuz-2021
Nidec Global Appliance, Embraco için 70 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Embraco kompresörlerinin üretim kapasitesini artırmak için yapılan 70 milyon USD hacmindeki yatırım, yıllık 10 milyon üniteden fazla kapasite artışı ve dünya çapında daha iyi sevkiyat olanakları sağlayacak.

Embraco soğutma çözümleri markasının sahibi Nidec Global Appliance, dünyanın çeşitli yerlerinde en çok satan soğutma kompresörleri ve yoğuşmalı ünitelerin yeni üretim hatlarını kurmak ve güçlendirmek için 70 milyon dolarlık yatırımı ilan ederek yeni mali yılına başladı. Yeni hatlar, mevcut 45 milyon kompresör ve yoğuşmalı ünite kapasitesine eklenerek yıllık üretim kapasitesini 10 milyon üniteden fazla artıracak. Yatırım, Avusturya, Çin, Brezilya ve Meksika'da Embraco çözümleri üreten üretim tesislerine yapılıyor.

Nidec Global Appliance CEO'su Valter Taranzano; “Bu yatırım, Covid-19 pandemisinin bir sonucu olan faktörlerin bir bileşimi tarafından motive ediliyor: Dünyanın her yerindeki insanlar evde daha fazla zaman geçirdikçe, cihazların kalite ve enerji verimliliği düzeyini yeniden değerlendirmek giderek daha önemli hale geldi. Buna paralel olarak, daha fazla insanın evde kalması, daha fazla taze gıda tüketimi anlamına gelir ve bu da süpermarketler ve marketler gibi gıda perakende sektöründe soğutma talebini artırır. Soğutma, Covid-19 nedeniyle soğutma talebinde artış yaşayan iki sektör olan sağlık ve bilim endüstrilerinde de önemli bir faktördür” diyor.

Nidec Corporation'ın bir bölümü olan Nidec Global Appliance, biri ticari soğutma ekipmanı çözümleri, biri konut cihazları için kompresörler, motorlar ve diğeri HVAC sistemleri için çözümlere ayrılmış üç iş birimi ile portföyünü genişletmeye devam ettirecek sağlam bir plana sahip. 16 üretim tesisinde şu anda 15.000 çalışanı bulunuyor.

Evsel cihazlar pazarı, enerji açısından verimli çözümler talep ediyor

Uluslararası Soğutma Enstitüsü'ne (IIR) göre, soğutma ve iklimlendirme talepleri dünyadaki elektrik tüketiminin %17'sine cevap veriyor. Güvenilirlikten sonra kompresörlerde ve pazar talebindeki en güçlü evrim dalgası enerji verimliliği olmuştur. İnverter teknolojisi veya VCC'ler olarak da bilinen değişken hızlı kompresörler, geleneksel on-off kompresörlere kıyasla önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayan, çevreye daha duyarlı bir seçenektir. Valter, "Nidec Global Appliance'ın dünya çapındaki üretim tesislerinde bu tür teknolojilerin üretimini artırmasının nedeni budur" diyor.

Avusturya, Fürstenfeld'deki üretim tesisine yapılan 5 milyon dolarlık yatırım ile FMX ve VES olmak üzere iki değişken hızlı modelin üretimine başlanıyor. Bu yüksek enerji verimliliğine sahip kompresörler, hizmet seviyesindeki hızı artırarak Avrupa pazarına yönelik olacak.

Çin'de Nidec Global Appliance'ın Pekin'deki üretim tesisi VES, VEM ve FMX'in yıllık üretim kapasitesini artırmak için 3 milyon dolarlık bir yatırım alıyor. Ürünler için hedef pazar Asya, özellikle Çin ve Japonya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri.

Bahsedilen üç kompresör ailesi (VES, VEM ve FMX), dünya çapındaki soğutma ekipmanı üreticileri (OEM'ler) tarafından kullanılan teknolojilerdir, ancak özellikle cihazlar için daha sert enerji tüketimi düzenlemelerine sahip olan ve teknolojinin önemli bir satın alma kriteri olduğu ülkelerde öne çıkacaktır. Değişken hız teknolojisini kullanmanın başka bir çekiciliği daha var: Dünyanın birçok bölgesinde mevcut olan farklı voltaj dalgalanma seviyelerine uyum sağlamak. Üçü de konutlarda ve bazı küçük hafif ticari uygulamalarda, yemek servisi ve gıda perakendeciliği gibi segmentlerde kullanılabilir.

Nidec Global Appliance Stratejik Planlama Başkan Yardımcısı Guilherme Almeida “Doğal soğutucu akışkanlarla çalışma seçeneğiyle değişken hızlı kompresörler enerji tüketimini optimize ediyor ve soğutma ekipmanı üreticilerinin ürünlerini her pazar ihtiyacına göre özelleştirme esnekliği sağlıyor. İster gıda perakendecileri ister evsel kullanıcılar olsunlar, son kullanıcıların bakış açısından bu kompresörler verimlilik, güvenilirlik, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu anlamına gelir” diyor.

Amerika'daki yatırımlar soğutma sistemlerine ve geleneksel kompresörlere odaklanıyor

Brezilya'da Joinville'de bulunan üretim tesisi, üçüncü bir EM kompresör üretim hattı kurmak için 21 milyon dolarlık yatırım alacak ve üretkenliği artırmak için halihazırda devam eden 4 milyon dolarlık yatırıma ek olarak yılda 2,5 milyon ünite daha üretebilecek. EM ailesi, tüm dünyada konut ve hafif ticari uygulamalarda kullanılan Embraco markasının en çok satanları arasındadır. Yeni üretim hattı, yüksek soğutma kapasitesi, enerji verimliliği ve rekabet gücünü birleştirerek ailenin en gelişmiş nesillerini (EM2 ve EM3) sunacak ve esas olarak Brezilya ve Latin Amerika'daki yüksek talep seviyelerine cevap verecek. Ev buzdolapları, süpermarketlerin soğutma ekipmanları, profesyonel mutfaklar ve satış noktaları gibi çeşitli uygulamalar için uygun, R600a ve R290 doğal soğutucuları üzerinde çalışan sabit hızlı bir kompresördür.

Meksika'da, Apodaca kentindeki üretim tesisi, tesisin üretim kapasitesini %60 oranında artıran yeni bir ES kompresör üretim hattı inşa etmek için 35 milyon dolarlık yatırım alıyor. Kuzey Amerika pazarının talebine yanıt vermeye, bu bölgedeki doğal soğutucu akışkanlara geçişi desteklemeye ve önceki serilere kıyasla daha büyük soğutma kapasitesine odaklanılacak. Nidec Global Appliance, söz konusu kapasite artışı ve proses otomasyonuna odaklanarak Meksika'daki fabrikalarına toplamda yaklaşık 70 milyon dolar yatırım yapıyor.

Yoğuşmalı ünitelerin üretim kapasitesi artırımına yönelik bir yatırım daha yapılıyor. Brezilya'daki Itaiópolis'in üretimi için yaklaşık 2 milyon dolar yatırım yapılacak. Yatırım, üretim kapasitesini %25 oranında artıracak ve ağırlıklı olarak Brezilya, Latin Amerika ve Kuzey Amerika pazarlarına hizmet verecek ve daha küçük bir kısmı Avrupa ve Asya'ya gidecek. Itaiópolis'teki tesis, su arıtma cihazlarında kullanılanlardan soğuk odalarda kullanılan 6 HP kapasitelilere kadar her boyutta yoğuşmalı üniteler üretmektedir.

Taranzano, “Bu yatırım paketi, müşterilerimizin talebine cevap vermenin yanı sıra, farklı aşamalarda devam eden iki önemli trendi; doğal soğutucu akışkanlara ve değişken hızlı (enerji verimli) kompresörlere geçişi desteklemek için bizi dünyanın birçok yerinde oyunun ön safhalarına geçiriyor. Ve elbette, gelecekteki büyüme planlarımızı desteklemek için gereken üretim kapasitesine sahip olmamız gerekiyor" diyor.