Header Reklam
Header Reklam

NIBE Industrier, Üntes’teki Hisselerin Yüzde 50’sini Devraldı

14 Kasım 2019 Dergi: Kasım-2019
NIBE Industrier, Üntes’teki Hisselerin Yüzde 50’sini Devraldı

İskandinavya’nın en büyük sanayi şirketlerinden İsveçli NIBE Industrier AB, ÜNTES’teki hisselerin %50'sini satın aldı. NIBE Industrier AB’nin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre NIBE ayrıca, hisselerin kalan %50'sini 2024'ten sonra almaya yönelik bir anlaşma imzaladı.

Ticari, kurumsal ve endüstriyel binalar için Türkiye’nin önde gelen havalandırma ve iklimlendirme ekipmanları üreticilerinden olan Üntes, 1968 yılında kuruldu. Yıllık satışları %10'un üzerinde bir faaliyet marjı ile 38 milyon Euro olan Üntes, 300'den fazla çalışana sahip ve Ankara’daki tesislerinde 115 bin metrekarelik alanda üretim yapıyor. Kapsamlı ürün yelpazesi sayesinde Üntes, Türkiye'de güçlü bir pazar pozisyonuna sahip olmakla birlikte, aynı zamanda önemli ihracat satışlarına sahip. Üntes’in yıllardır NIBE’nin İtalyan havalandırma ve iklimlendirme şirketi olan Rhoss ile çok iyi bir iş ilişkisi bulunuyor. Üntes ve Rhoss, 2012'den bu yana Türkiye'de ortak bir girişimde chillerler üretiyor. 1940’lı yıllarda Markabild kentinde kurulan NIBE’nin ise dünya genelinde 15 bin çalışanı var. Enerji sektörü de dahil birçok alana üretim sağlayan NIBE’nin hisseleri 1997 yılında İsviçre Borsası’nda işlem görmeye başladı.

NIBE'nin Genel Müdürü ve CEO'su Gerteric Lindquist konuyla ilgili şunları söyledi: “Üntes, ticari alanlar için akıllı, sürdürülebilir, yüksek performanslı iklimlendirme çözümleri ile NİBE'yi yeni pazarlara ulaştırmasının yanı sıra, pazar liderliği hedefine de bir adım daha yaklaştırdı. Üntes ekibi, Mehmet Şanal liderliğinde çalışmalarına devam edecek ve Rhoss ile işbirliğinin şimdi daha da yoğunlaştırılması için güçlü fırsatlara sahip olacak.”

Üntes Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ise, “NIBE Grup ile örtüşen stratejik hedeflerimiz neticesinde yapılan anlaşmayı her iki taraf için de endüstriyel olarak doğru ve uzun vadeli çözüm olarak görüyoruz. Artık NIBE ve RHOSS ile birlikte geniş ürün gamımız ile dünya çapında bir organizasyona sahibiz. Önümüzdeki süreçte ihracat rakamlarımızı arttırarak global pazarda daha etkin bir konuma ulaşarak ülkemize katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Satın alma, Türk Rekabet Kurumu'nun geleneksel onayını gerektiriyor ve yılsonuna kadar sürecin tamamlanması bekleniyor. Şirket NIBE İklim Çözümleri iş alanının bir parçası olacak ve NIBE ile konsolidasyon, 1 Ocak 2020'den itibaren gerçekleşecek.