Header Reklam

Nederman ve Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden İşbirliği

15 Mayıs 2021 Dergi: Haziran-2021
Nederman ve Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden İşbirliği

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin, Nederman ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın ön bulguları paylaşıldı. Nederman Aerosol Kontrol Sistemleri ile gerçekleştirilen pilot çalışmada, ortama saçılan aerosol parçacıklarının önemli ölçüde azaldığı tespit edildi.

Global SARS-CoV-2 pandemisinde, enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu diş hekimliği uygulamalarında, bulaş mekanizmalarının engellenmesinin önemi daha da arttı. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından halihazırda alınan enfeksiyon risk önlemleri bu dönemde artırılarak hasta sağlığını koruyan ve enfeksiyon riskini minimalize eden uygulamalar sürdürülüyor. Bu kapsamda, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin, Nederman ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın ön bulguları paylaşıldı. Nederman Aerosol Kontrol Sistemleri ile gerçekleştirilen pilot çalışmada, ortama saçılan aerosol parçacıklarının önemli ölçüde azaldığı tespit edildi.

Konu ile ilgili bilgi veren Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Özkan, “Hasta sağlığının korunması bizim öncelikli hedefimiz. Diş tedavilerini gerçekleştirmenin yanında hastalarımızı çapraz enfeksiyon riskinden korumak en önemli görevlerimiz arasında. Bizler, pandemi dönemini fakültemiz ve fakültemize bağlı uygulama ve araştırma merkezimiz adına sağlıklı geçirdik. Merkezimizde aldığımız tedbirleri daha da sıklaştırarak herhangi bir salgının oluşmasını engelledik. Aynı zamanda, yeni teknolojik gelişmeleri de takip ederek merkezimizde uygulamalarını gerçekleştiriyoruz ve bu sayede tedavi kalitemizi her geçen gün artırıyoruz. Bu kapsamda, dünyanın önde gelen lider firmalarından olan Nederman, Türkiye’deki ilk çalışmasını merkezimizde gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiğimiz pilot çalışmada, enfeksiyon riskini azaltabilecek çok önemli bulgular elde ettik; elde ettiğimiz verileri de bilimsel bir dergiye gönderdik. Şimdi ise bu çalışmayı genişletip daha kapsamlı hale getiriyoruz” dedi. Özkan, fakülte olarak öncü çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: marmara.edu.trSlider Altına