Header Reklam
Header Reklam

NASA Uzay Çalışmaları için Soğutma Teknolojileri Üzerinde Çalışıyor

16 Ağustos 2021 Dergi: Eylül-2021
NASA Uzay Çalışmaları için Soğutma Teknolojileri Üzerinde Çalışıyor

NASA, Ay ve Mars’ı keşfetmeye yönelik gelecek görevlerde gerekli olacak ekipmanların soğutulabilmesi için yeni ısı transferi yöntemlerini araştırıyor.

Gelecekteki görevler, astronotların yaşam koşullarını desteklemek ve yeni teknolojileri yönlendirmek için muazzam miktarda elektrik gücü ve donanım gerektirecek. Tüm uzay aracı sistemlerinin çalışabilmesi için enerjideki bu artışın yaratacağı ısı, önemli ölçüde soğutmayı gerekli kılıyor.

Yeni bir araştırma, bu ay Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) fırlatılacak olan entegre bir iki fazlı akışkan kaynatma/yoğunlaştırma tesisi geliştirmeyi amaçlıyor.

NASA Glenn Araştırma Merkezi’nden mühendis Nancy Hall, “Bir sıvı/buhar karışımı ve arayüzü uzayda farklı davrandığından, bilim adamlarının mikro yerçekiminde kaynama ve yoğuşmanın nasıl değiştiğini araştırmaları ve öğrendiklerimizi gelecekte ısı transfer sistemlerini tasarlamak için lazım olan verileri elde etmeleri gerekiyor” dedi. 

Hall, şirketin NASA için 16. ticari tedarik hizmetleri misyonunda Northrop Grumman’ın Cygnus’unda ISS’ye fırlatılacak olan Akış Kaynatma ve Yoğunlaştırma Deneyi (FBCE) proje yöneticisidir.

Cleveland’da NASA Glenn’de inşa edilen ve test edilen FBCE, mikro yerçekimi koşullarında akışkan kaynamasını ve yoğuşmasını araştırmak için uzay istasyonunda çeşitli deneyler yapacak. Bu araştırma, Glenn ve Purdue Üniversitesi Kaynama ve İki Fazlı Akış Laboratuvarı ortaklığında, NASA Bilim Misyonu Müdürlüğü’nün Biyolojik ve Fizik Bilimleri Bölümü tarafından finanse edilen bir girişim.

nasa-uzay-calismaları-icin-sogutma-teknolojileri-uzerinde-calisiyor-2FBCE baş mühendisi Monica Guzik, “Mikro yerçekimi akışkan yoğuşması ve kaynaması, ısı transferi söz konusu olduğunda, veriler ve modeller son derece sınırlıdır. Bu deney, mevcut tek fazlı sistemlerin ötesinde daha fazla verimlilik gerektirmektedir ve gelecekteki NASA misyonları için kritik öneme sahiptir” dedi.
NASA, astronotlar için daha uzun ömürlü ve daha besleyici yiyecekler sağlamak için sıfır yerçekiminde ve farklı yönlerde çalışacak bir buhar sıkıştırmalı buzdolabı geliştirmek için daha önce de Purdue Üniversitesi ile birlikte çalışmıştı.

Sıfır yerçekiminde soğutma