Header Reklam

MÜKAD’da Züleyha Özcan Dönemi

04 Nisan 2021 Dergi: Nisan-2021
MÜKAD’da Züleyha Özcan Dönemi

Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD), 31 Mart 2021 tarihinde Ankara De Monti Otel’de gerçekleştirdiği 2. olağan genel kurulunda yeni yönetimini belirledi. Yeni yönetim Züleyha Özcan başkanlığında göreve başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan MÜKAD Genel Kurulu’nda Divan Heyeti’nin oluşturulmasının ardından Kurucu Başkan Esma Sarıaslan Divrikli MÜKAD’ın üç yılının değerlendirmesini yaptı.

Faaliyet raporu, bilançolar ve komisyon başkanlarının konuşmalarının ardından MÜKAD’da tüzük değişikliği çalışması tamamlandı.

Derneğin 2. dönem Yönetim, Denetim ve Onur Kurulu üyeliklerinin seçimi sonrasında 2. dönemde Yönetim Kurulu Başkanlığına Züleyha Özcan seçildi. Özcan’ın kendisine ve ekibine gösterilen güven için Genel Kurul’a teşekkür konuşmasının ardından Genel Kurul dilek ve temennilerle sonra erdi.

Züleyha Özcan kimdir?

Züleyha Özcan, Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir proje firmasında çalışma hayatına başladı. Burada çalışırken gelen teklif üzerine British Gas Türkiye temsilciliğini yapan İnter Gas A.Ş. firmasına geçiş yaptı. Burada 3 yıl süre ile çalıştıktan sonra Isısan Isıtma ve Klima Sanayi A.Ş. firmasında Satış Mühendisi pozisyonunda görev yaptı. 2004 yılında buradaki görevinden ayrılarak kendi firması olan Derin Mekanik Mühendislik Ltd. Şti.’ni kurdu. Halen kendi firmasında “Mekanik Tesisat İşleri Uygulama” alanında iş hayatını sürdürüyor.

Özcan, çalışma hayatı süresince Makina Mühendisler Odası (MMO) ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) gibi mesleki sivil toplum örgütlerinin çeşitli komisyonlarında aktif olarak görev aldı. TTMD’de Ankara İl Temsilciliği görevini yürüttükten sonra, Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü.

2016 yılından bu yana Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) üyesi olan Özcan, derneğin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Farkındalık Komitesi’nde aktif olarak çalışıyor. Bu çalışmalar kapsamında “kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi” ve özellikle kırsalda “kadın girişimciliğinin desteklenmesi” çalışmalarını sürdürüyor.

2017 yılında mekanik tesisat sektöründe çalışan bir grup Kadın meslektaşı ile bir araya gelerek Mühendis Kadınlar Derneği’nin (MÜKAD) kuruluş çalışmalarında bulundu. Dernek, ekonomik açıdan dezavantajlı ancak eğitim hayatında başarılı çocukların eğitimine destek verilmesi, mühendislik mesleğinin kız çocuklarına sevdirilmesi ve teşviki, kadın mühendislerin istihdamlarının artırılması ve fırsat eşitliği sağlanması amacıyla yola çıktı, kuruluş sürecini 2018 yılında tamamladı. MÜKAD’da kurucu üye ve başkan yardımcısı olarak görev alan Özcan, 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen MÜKAD’ın 2. olağan genel kurulunda derneğin yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Slider Altına