MTMD Tesisat Boru ve Bağlantı Elemanları El Kitabının Tanıtım Webinarı Yapıldı

14 Ocak 2021 Dergi:

MTMD (Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği) tarafından sektöre kazandırılan Tesisat Boru ve Bağlantı Elemanları El Kitabı, düzenlenen bir web seminer etkinliği ile sektöre tanıtıldı.
Makina Mühendisleri Odası ile MTMD'nin ortak olarak düzenlediği web seminer, 14 Ocak Perşembe günü saat 14.00’te başladı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, açılış konuşmasında İklimlendirme Teknik Kurulu’nun çalışmalarından övgü ile bahsederek sektör derneklerinin bu süreçteki katkılarını vurguladı, “İTK, üstlendiği çok önemli görevi başarıyla yerine getirerek Türk mühendisliğinin uluslararası yetkinliğinin kanıtı oldu” dedi.
MTMD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Biner, boru sistemlerinin MÖ 3000’lere dayanan geçmişine değindiği konuşmasında; “Özellikle son 20-25 yıllık süreçte, internet ve dijitalleşme yönündeki gelişmeler, her alanda olduğu gibi mühendisliği de etkileyen farklı bir dönem başlattı. İnternet, tüm bilgilerin elimizin altında olduğunu düşündürdü. Ancak bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça, değerli olan bilgiyi seçebilmek zorlaştı, içeriklerin çoğu sığlaştı. Bunun için gerekli gördüğümüz Tesisat Boru ve Bağlantı Elemanları Seçimi kitabı çalışmamız, İrfan Çelimli’nin başkanlığı döneminde başlatıldı. Ancak olabildiğince fazla titizlenmemiz neticesinde 2020 yılının sonunda, sektörle buluşturulabildi” dedi.
“Mükemmel, İYİ’nin düşmanıdır” sözleriyle başladığı sunumunda İrfan Çelimli, kitapla ilgili sürecin detayları hakkında bilgi verdi. Kitapta yer alan önemli konu başlıkları, yer verilmeyen konular ve tartışmalı konu başlıklarının yer aldığı sunumda Çelimli, “Sadece bütünleşik tasarım değil, bütünleşik yapı, bütünleşik irade de çok önemli” dedi.
MTMD Onursal Üyesi İbrahim Karakaş, kitapta yer alan konu başlıkları ve özellikle dikkat edilmesi gereken kritik detaylara yer verdiği sunumunda tesisat sistemlerinin tasarımında öncelikle bina niteliğinin belirlenmesinin önemine dikkat çekti.
Soru-cevap bölümü ile tamamlanan web seminer, farklı bir organizasyonla 28 Ocak tarihinde yeniden sektörle buluşacak.

Kitaba erişim: https://www.mtmd.org.tr/kitap/TesisatBoruveBaglantiElemanlariElKitabi/