Header Reklam

MTMD’nin Yeni Yayını: Mutfak Havalandırma Sistemleri DW 172 Şartnamesi

20 Haziran 2016 Dergi: Haziran-2016

MTMD (Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği), 10 Mayıs 2016 tarihinde Radisson Blu Asia Otel’de yeni yayınları “Mutfak Havalandırma Sistemleri DW 172 Şartnamesi”ni sektöre tanıttı. MTMD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Bilge, kitapla ilgili olarak konuklara şu bilgileri verdi: “Isıtma ve Havalandırma Yüklenicileri Derneği’nin (HVCA-İngiltere) hazırladığı DW172 kitabının orijinal yayını Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği tarafından Türkçe tercüme edilerek sektörün hizmetine sunulmuştur. Ülkemiz klima ve havalandırma tesisatı anlamında büyük bir boşluğu dolduracağına inandığımız bu kitabın en kısa zamanda tasarımcı, imalatçı ve uygulayıcı firmaların bir başucu kitabı olacağına inanmaktayız. HVCA Mutfak Havalandırma Sistemleri Standardı (DW/171), 1999’da yayımlanmasından bu yana 2.300 kopya gibi etkileyici bir sayıda satıldı. Daha da önemlisi, Birleşik Krallık genelinde yaygın şekilde mutfak havalandırma tasarımının standardı olarak kabul gördü. Diğer bütün standartlarda olduğu gibi yeni düşünce tarzları, yeni prosedürler ve yeni gelişmeler ışığında bu standardın da zaman zaman gözden geçirilmesi ve güncellenmesi gerekmektedir. HVCA Hava Kanalı Grubu tarafından yapılan çalışmanın sonucunda bu standart DW172 adını almış ve mutfak havalandırma sektöründe ulaştığı yetkinliğinin de kabul görmesiyle standart olarak anılmakla kalmayıp şartname olarak sınıflandırılan önemli bir yayın olmuştur. DW 172 Şartnamesinin Amacı; Mutfak havalandırma sisteminin tasarımını ve uygulamasını yapmak için şartname oluşturmak, bağımsız bir değerlendirmeye temel teşkil edecek, yapılacak işin nitelikleriyle ilgili kalite standartlarını belirlemek, doğru işletim ve düzgün bakım ile birlikte, uzun yıllar tatmin edici şekilde hizmet verecek sistemin kurulmasında önemli bir referans olmaktır.” Dr. Bilge, MTMD’nin envanter çalışması hakkında kısaca bilgi vererek yurtiçi ve yurtdışı ihaleler konusunda sektörün sağlıklı yönde gelişimi için MTMD’nin tespit ve önerilerini özetledi. Verilen bilgilere göre;

Yurtiçi İhalelerde;

  • Komple taahhüt kavramının yönetim firmalarına ve mal sahiplerine anlatımı yönünde çalışmalar yapılmalı. 
  • Uygulamanın akredite kurumlar tarafından yapılması sağlanmalı. Bu anlamda uygulama yapan firmaların teknik, yönetimsel ve finansal kriterleri dikkate alınmalı ve sonraki süreçte bu kriterler MTMD üyelik kriterleri olarak kabul edilmeli.
  • TAD çalışmalarının kurumsallaşmalı ve şartnamelerde detaylı yer almalı. Ayrıca Commissioning kavramının, ihalelerin tüm süreçlerini kapsadığı anlatılmalı ve bu çalışmanın ülkemizde uygulanması için ilgili tüm dernekler işbirliği içinde çalışmalı.
  • İhalelerde doğru maliyet analizinin elde edilmesi için ihale dosyaları, şartname ve keşifler doğru ve çelişki yaratmayacak şekilde hazırlanmalı.
  • Gerek mekanik tasarımın gerek tüm yapının tasarımının BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) gibi yazılım programları ile yapılması konusunda ciddi çalışmalar yapılmalı. Amerika’da BIM kullanan tasarımcıların oranı % 80’in üzerindedir. 3D çizimlerin yanı sıra 4D (süre boyutlu) ve 5D (maliyet boyutlu) bileşenlerini içeren BIM yazılımların kullanılması konusunda çalışmalar yapılmalıdır.

Yurtdışı ihalelerde;

  • Pazar, Kuzey ve Orta Afrika, Avrupa ve Amerika ülkeleri ile çeşitlendirilmelidir.
  • Enerji santralleri, rafineriler, metrolar gibi teknolojik seviyesi yüksek olan projelere yönelmemiz gerekir.
  • İhalelere ortak girişimler, yeni organizasyonlar ile katılmalıyız.
  • TAV, GAMA gibi inşaat firmalarının yaptığı şekilde özel uygulamalarda uzmanlaşmalı ve marka olmaya çalışmalıyız.
  • Yurtdışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetlerinin geliştirilmesi için yeni bir teşvik sistemi geliştirilmelidir. 


Kitap detayları ve satınalmak için tıklayın.


Etiketler