Header Reklam

MTMD Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti

01 Haziran 2020 Dergi: Haziran-2020
MTMD Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti

Makine Mühendisleri Odası’nın düzenlediği Mekanik Tesisatta Dijital Dönüşüm Etkinliği ve Sanal Sergi'nin ikinci günü olan 29 Mayıs Cuma gününde, Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği tarafından saat 16.15-18.00 arasında Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği paneli gerçekleştirildi.
MTMD YK Başkanı, İbrahim Biner'in moderatörlüğünde yapılan panele MTMD YK Başkan Yardımcısı Barış Şevketbeyoğlu, TAD Danışmanı İbrahim Pehlivan ve BIM Yöneticisi Ümit Balaban konuşmacı olarak katıldı.
İbrahim Biner’in açılış konuşmasının ardından Barış Şevketbeyoğlu, teknoloji ve dijitalleşme hakkında genel bir bilgilendirme yaptı ve yapay zekâ, 5G teknolojisi ve kuantum mekaniğine dikkat çekti. Otomasyon alt yapısı ve ERP sistemleri oluşturmanın firmalara yararlarını vurguladı.
Ümit Balaban, şantiyelerin dijital ortama taşınmasını değerlendirdi. Entegre Proje Teslimatı (IPD) ve Common Data Environment (CDE) kavramları üzerinde duran Balaban, BIM 360 Docs platformundan örnek dokümanlar üzerinden BIM hakkında bilgi verdi.
Üçüncü konuşmacı İbrahim Pehlivan, Commissioning (Cx) ve Test Ayar Dengeleme (TAD) kavramlarına dikkat çekti. TAD hizmetlerinin sektöre olan faydalarına değinen Pehlivan, TAD işini yapacak uzmanların yeterliliklerinden ve TAD sürecinde dijitalleşmeden söz etti. 
İbrahim Biner ise sunuma sektörde saygın bir yer edinen MTMD E-Dergi’ye dikkat çekerek başladı. BIM ile birlikte sağlanacak faydaları vurgulayan Biner, lazer tarama ve sanal gerçekliğin önemini anlattı. İbrahim Biner konuşmasında isteğe bağlı mühendislik yazılımlarından ve IoT (Nesnelerin İnterneti)’tan bahsetti. Prefabrik uygulamaların gelişimine dikkat çekerek sözlerini noktaladı.
Konuşmacılar sözlerini tamamladıktan sonra soru-cevap bölümüyle dinleyicilerin soruları yanıtlandı.

Paneli izlemek için lütfen tıklayın: https://bit.ly/2Mm2R4NSlider Altına