Header Reklam
Header Reklam

MTMD, ISK-SODEX’te Panel Düzenledi

22 Ekim 2019 Dergi: Ekim-2019
MTMD, ISK-SODEX’te Panel Düzenledi

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD), 2-5 Ekim tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ISK-SODEX Fuarı kapsamında bir panel düzenledi. 4 Ekim Cuma günü MTMD Onur Kurulu Üyesi İsmet Mura Moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğe panelist olarak MTMD Onur Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Bilge ve TTMD Commissioning Komitesi Başkanı Emre Özmen katıldı. 
İsmet Mura panelde şunları söyledi: “Test Ayar Dengeleme (TAD) dediğimiz iş, artık sektörümüzde oturdu ve belli bir seviyeye geldi. Bundan sonraki hedefimiz, ‘commissioning’in de aynı şekilde geliştirilmesi olacaktır. Bunun için panelde daha çok commissioning kısmını konuşacağız. Yaklaşık 10 yıl kadar önce TAD konusu Türkiye’de gündeme geldi. Bu konuda çok sayıda dernek, sivil toplum kuruluşu çeşitli çalışmalar yaptı, konferanslar, seminerler düzenlendi. Bu çalışmaları bir araya toplamak üzere MTMD 19 Mayıs 2014’te İzmir’de bir çalıştay düzenledi. TAD konusu orada çok detaylı olarak enine boyuna tartışıldı. Çalıştay sonrası oluşturulan bir kurul tarafından bir şartname oluşturuldu ve sektör derneklerinin onayından geçerek kesinleşti. Sektörümüz yıllardır bu şartnameyi kullanıyor. Bu konuda eğitim ve sertifika verme işini ISKAV üstlendi. Bugüne kadar başarıyla bu görevi sürdürdü ve bundan sonra da sürdürecek. Toplam beş eğitim dönemi tamamlandı, altıncısı yakında açılacak. ISKAV, yeni bir çalışma ile prosedürler hakkında detaylı bir kitap da hazırladı, yakında sektöre sunulacak. TAD kısmını bu şekilde özetlemek mümkün. Commissioning kısmında ise mevcut pürüzlerin giderilmesi, konunun tüm ayrıntıları ile ele alınması için 15-17 Kasım’da Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin (TTMD) Commissioning çalıştayı yapılacak. Umuyorum ki bu çalıştayın ardından commissioning konusunda gerekli adımlar atılır ve commissioning,  ülkemizde hak ettiği şekilde uygulanır.” 
Mura’nın ardından söz alan Dr. Mustafa Bilge, commissioning kavramının tam olarak Türkçe karşılığının olmadığından söz ederek: “Commissioning kelimesinin tam karşılığını henüz Türkçe’de bulamadık. Belki yapılacak çalıştayda bu konuda bir fikir birliğine varabiliriz. Belki “geçerlilik denetimi” diyebiliriz ama bu terim kabul görür mü, çalıştay sonrasında göreceğiz. Commissioning, projenin bütün sistemleri ile birlikte tesis sahibinin gereksinimlerini yerine getirecek şekilde planlandığını, tasarlandığını, kurulduğunu, denendiğini geçici ve kesin kabulünün yapıldığını, işletildiğini ve düzenli bakımını denetleyen bir çalışma. Commissioning, bir prosesin tasarımından sonuna kadar olan tüm süreci kapsıyor diyebiliriz. Bölümlere şöyle ayrılmış: Tasarım evresi, uygulama aşaması, geçici kabul ve kabul, garanti süresindeki commisioning çalışmaları. Bugün test ve balans kısmının commisioningi üzerinde duracağız” dedi. 
Bilge’nin commissioningin TAD kısmı ile ilgili detaylı sunumunun ardından sözü Emre Özmen aldı. Özmen, commissioning kavramını şöyle tanımladı: “Commissioning kavramının Türkçe’deki tam karşılığının oturtulması için düzenlenecek çalıştayımızda birtakım önerilerimiz olacak. Commissioning, bina sahiplerini ciddi anlamda koruyan bir kavramdır. Bina sahiplerinin taleplerinin yazılı hale getirildiği, bu isteklerin uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yönetilen kalite odaklı bir proses olarak özetlemek mümkündür. Commissioning, bina sahiplerinin isteklerinin reel bir noktaya oturtulması, tasarımcının da bina sahiplerinin taleplerine uygun bir tasarım gerçekleştirmesi, uygulamalardaki uyumsuzlukların ortadan kaldırılması ve bina işletim ve bakım maliyetlerinin optimize edilmesi noktalarında çok önemli faydalar sunar”. Sunumunda commissioningin faydalarını sistem ve fonksiyon açısından da değerlendirendiren Özmen’in ayrıntılı sunumunun ardından panel, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.