Header Reklam
Header Reklam

MTMD Hakan Altepe 12. Çalıştayı Düzenlendi

15 Mayıs 2019 Dergi: Haziran-2019
MTMD Hakan Altepe 12. Çalıştayı Düzenlendi

Erken yaşta kaybettiğimiz, sektörümüzün değerlerinden merhum Hakan Altepe’ye ithaf edilen MTMD Çalıştayı 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, ATC (Air Trade Centre) firmasının sponsorluğunda Village Park Country Hotel’de gerçekleşti. Bu yıl 12.’si düzenlenen geleneksel MTMD Çalıştayı’nın konusu “İşletmelerde Zor Zaman Yönetimi” oldu. MTMD 6. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Çelimli’nin açılış konuşmasıyla başlayan çalıştay, Hakan Altepe anısına yapılan kısa film ile devam etti. Daha sonra ekonomist Dr. Can Gürlesel, Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, Yönetim Danışmanı Levent Taşkın birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda ele alınan konular özet olarak şunlar oldu: 
Ekonomist Dr. Can Gürlesel yaptığı sunumda dünyada ve Türkiye’deki ekonomik durumu karşılaştırmalı olarak değerlendirdi. Son ekonomik gelişmelere sebep olan etkenleri ve coğrafyamızdaki gelecekte neler beklendiğini anlattı. ABD ve Avrupa Merkez Bankası’nın stratejileri doğrultusunda USD ve EUR piyasalarındaki durumu değerlendirdi. Yeni ekonomi programı hakkında görüş ve beklentilerini de açıklayan Gürlesel, Türk ekonomisinin ekonomik dengelemedeki yeri, mali disiplin, finansal istikrar ve risk konularına vurgu yaptı. İnşaat sektörünün durumu hakkında rakamsal veriler ve olasılık senaryolarından bahsederek sunumunu tamamladı.
Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu sektördeki tecrübelerini aktardığı konuşmasında, şirketlerin bu zor dönemlerde yapması gerekenleri ve büyüme hedefindeki Türk ekonomisi için görüşlerini paylaştı. Yavrucu, zor dönemlerden birçok kez geçmiş bir üst düzey yönetici olarak geniş bir perspektiften değerlendirmeler yaptı, tavsiyelerini ve öngörülerini paylaştı.
Yönetim Danışmanı Levent Taşkın ise yönetimsel olarak değişimin ve gelişimin öneminden söz ederek başladığı konuşmasında mücadeleyi sürdürmenin, hızlı ve esnek olabilmenin, son teknoloji ve yeni metotları kullanabilmenin ve trendleri takip etmenin değerini vurguladı. Liderlik kavramı ve liderlik stilleri konuşmanın bir diğer önemli başlığı idi. Taşkın’a göre kriz dönemlerinde öne çıkan bir başka konu da şirketin iletişim ve raporlama konusuydu. Etkili raporlama ile şirketin çizeceği rotayı ve çözüm üretme becerilerinin artacağını vurgulayan Taşkın, yurtdışı yönetim deneyimlerinden örneklerle iletişim, liderlik ve kriz yönetimi konusunda ışık tuttu.
Birinci gün programının sunumlarının ardından yapılan soru-cevap bölümlerinde konuşmacılar konuklardan gelen soruları yanıtladı. Birinci günün son oturumu, yapılan sunumlar çerçevesinde konukların da görüşlerini paylaştıkları interaktif bir oturum olarak gerçekleşti.
İkinci günde ise katılımcılar, içinde bulunulan zor zamana ilişkin tespitlerini ve çıkış yolları hakkında çözüm önerilerini dile getirdi. Bu çözümlerde yurtdışı pazarı, birlikte hareket etmenin önemi, ilkeli olmak, sözleşme şartlarının iyileştirilmesi ve yaşanan sorunların yatırımcı ve ana yüklenicilere anlatılması konuları ön plana çıktı.