Header Reklam

“Mostra Convegno Expocomfort 2020 Türkiye Partner Ülke” Basın Lansmanı Yapıldı

19 Nisan 2019 Dergi: Mayıs-2019
“Mostra Convegno Expocomfort 2020 Türkiye Partner Ülke” Basın Lansmanı Yapıldı

Türkiye ve İtalya arasında ticari ilişkilerin gelişmesi için, 130 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) ve Reed Exhibitions İtalya işbirliği ile 17 Nisan Çarşamba Günü Venedik Sarayı’nda bir basın lansmanı düzenlendi. Mostra Convegno Expocomfort(MCE) 2020’nin partner ülkesinin Türkiye olması vesilesiyle düzenlenen  toplantının açılış konuşmalarını İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani, İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini ve İSİB Başkanı Mehmet Hakkı Şanal yaptı. Reed Exhibitions İtalya Genel Müdürü Massimiliano Pierini de, MCE ve Biomass İnnovation Expo Fuarları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani: “Türk iş adamlarının İtalya’daki, İtalyan iş adamlarının ise Türkiye’deki yatırımlarının hacmi, iki ülkenin birbirine olan güvenine işaret ediyor. MCE 2020’de Türkiye ve İtalya ortaklığı, iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi açısından oldukça önemli bir etkinlik” dedi.

Gaiani’nin ardından kürsüye gelen İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini ise şunları söyledi: “Türk ve İtalyan ihracatçıları desteklemek amacıyla Oda olarak çeşitli fuar ve konferanslara destek veriyoruz. MCE 2020’nin partner ülkesi Türkiye olacak. 2018 yılındaki fuarda Türk katılımcılar,  İtalya dışından gelen katılımcılar arasında birinci sırada yer aldı. MCE, geçen yıllarda da gösterdiği başarı neticesinde dünyanın sayılı fuarları arasına girmeyi başardı. 2020 yılındaki fuarda, partner ülkemiz olan Türkiye’den katılımcılar için desteğimiz tam olacak. Zaten fuar organizatörlerinin  de Türk katılımcılar için sunacakları özel fırsatlar olacak. İşbirliğimizin artarak devam etmesini dilerim.”

İSİB Başkanı Mehmet Hakkı Şanal ise konuşmasında: “Bilindiği gibi İtalya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler oldukça eskiye dayanır; köklü ilişkilerimiz var diyebiliriz. İki ülkenin ticari aktiviteleri günümüzde de oldukça iyi seviyede. İtalya ve Türkiye’nin karşılıklı işlem hacmine baktığımızda 500 milyon doların üzerinde rakamlar söz konusu. MCE, iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından biri. Yıllardır Türk firmalarının fuara katılım oranları da artmıştır. Geçen yıl ise 119 firmamız fuara katıldı. 2020 yılında partner ülke olarak fuara katılımımızın önemli etkileri olacağına inanıyoruz. İtalyan muhataplarımıza gösterdikleri kolaylıklar, yardım ve destekler için teşekkür ediyoruz. Türkiye iklimlendirme sektörü, köklü ve tecrübeli bir sektördür. Bizler de partner ülke olarak  üzerimize düşeni yapacağız; gereken her türlü desteği sağlayacağız. Fuarda geniş katılımlı bir kokteyl organizasyonumuz da olacak. Partner ülke olarak fark yaratacağımıza inanıyorum. Fuara katılan tüm firmalarımızın ticari faaliyetlerini artırmalarını diliyorum.” dedi.

Reed Exhibitions İtalya Genel Müdürü Massimiliano Pierini ise fuarda yapılan değişiklijkler ve gerçekleştirilecek etkinlikler ile ilgili bilgileri aktardığı bir sunum gerçekleştirdi. Pierini, fuarın partner ülkesi olan Türkiye’den katılımcılar için; çeşitli ödeme kolaylıkları, indirimler, yer tahsisinde öncelik gibi partner ülke kapsamındaki ayrıcalıkların sağlanacağının da altını çizdi.

Konuklardan gelen soruların yanıtlanması sırasında İSİB yetkilileri ve Reed Exhibitions yetkilileri, fuara katılacak firmalar için nakliye ve vize konularında gerekli yardım ve destekleri sağlayacaklarını da belirttiler.

Toplantı, düzenlenen kokteyl ile sona erdi.Slider Altına