Header Reklam
Header Reklam

MMO’nun Çevrimiçi Etkinliğinde Friterm A.Ş.’nin Desteklediği Seminer, Büyük İlgi Gördü

30 Mayıs 2020 Dergi: Haziran-2020
MMO’nun Çevrimiçi Etkinliğinde Friterm A.Ş.’nin Desteklediği Seminer, Büyük İlgi Gördü

MMO’nun düzenlediği Mekanik Tesisatta Dijital Dönüşüm Etkinliği ve Sanal Sergi programı çerçevesinde, 30 Mayıs 2020 Cumartesi günü saat 13.00’te, Friterm A.Ş. İş Geliştirme Müdürü Hayati Can, Soğuk ve Donmuş Muhafaza Tesislerinde Ekipman Seçimi ve Enerji Verimliliği konulu bir web seminer verdi. Can, sunumunda kondenser tasarım esasları ve komponent seçimleri konusunda temel bilgiler verdi. Çok sayıda fanın bulunduğu ve hassas kontrol gerektirmeyen sistemlerde genellikle kullanılan bir yöntem olarak; frekans invertörleri ve step kontrol ünitelerinin kullanımı hakkında şunları aktardı: “Tek devirli fanlarda da çift devirli fanlarda da kullanılabilen kontrol üniteleri ile hava debileri, ihtiyaca göre değiştirilebilir. Fan devirleri üzerinde hassas kontrol gerektirmeyen yerlerde, fanların sırayla devreye girdiği ve devreden çıktığı step kontrol sistemleri uygulanır. Fanların hangi sırayla çalışacakları, kullanıcı tarafından tariflenebilmektedir. Fan çalışma sürelerinin dengeli dağıtıldığı alternatifleri de vardır. Step kontrol üniteleri fanın sadece açık ya da kapalı olması esasına göre çalıştıkları için, fan devirlerinin kontrol edildiği sistemlerden daha ucuza mal edilebilmektedir.” 
Standart AC fanlar, çift devirli AC fanlar, Step/Fan hız kontrol üniteleri, EC fanlar, Özel sessiz fanlar (baykuş kanatlı fanlar) gibi çeşitleri olan fanlar ve enerji tasarrufu konusunda; “soğuk depolamada çift hızlı fan kullanarak hem ürün firesi azaltılır, hem de enerji tasarrufu sağlanır” diyen Can, hava soğutmalı konderserlerin enerji verimliliğini artırmak için uygulanan sistemlerden birisi olan adyabatik soğutma sistemi hakkında da şunları söyledi: “Adyabatik soğutma sistemi, hava soğutmalı kondenserin ön kısmına yerleştirilmiş doğrudan spreyleme, geniş sık gözlü ağ yapılı malzeme veya soğutma petekleri üzerine verilen suyun adyabatik olarak buharlaşması sonucu ısı değiştirgeci yüzeyine temas eden giriş havası sıcaklığının düşürülerek, soğutmada verimin artırılmasını sağlama mantığı ile çalışan sistemdir.”
Hayati Can, enerji tasarrufu konusunda bir diğer yöntem olarak elektrik kontrol ve kumanda panoları hakkında özetle şu bilgileri verdi: “Kondenser gaz giriş ve çıkış kolektörüne bağlanan basınç hissedicileri yardımı ile fanların çalışmasını kontrol etmek için üniversal seri kondenserlerde uygulanabilen kontrol yöntemidir. Ayarlanan basınç set değerleri üzerindeki basınçlarda fanlar, sırası ile düşük ve yüksek devir çalıştırılır. Bu şekilde düşük hava giriş sıcaklıklarında fanların, yüksek devir çalıştırmalarına gerek kalmaz ve enerji tasarrufu sağlanır.” Can hava soğutmalı kondenserlerde enerji verimliliği konusunda şu tabloyu ve bilgileri paylaştı:

ENERJi VERİMLİLİĞİ SINIFI

Sınıf

Enerji Sarfiyatı

Enerji Oranı (R)*

A

En düşük (extremely low)

R > = 110

B

Çok düşük (very low)

70 = < R < 110

C

Düşük (low)

45 = < R < 70

D

Orta (medium)

30 = < R < 45

E

Yüksek (high)

R < 30

“ *Enerji oranı R, ürün standart kapasitesinin fan motorlarının toplam enerji tüketimine bölünmesi ile elde edilir. Enerji verimliliği EUROVENT Rating Standard (for Forced Convection Air Cooled Condensers for Refrigeration “Air cooled condersers”) 7/C/002 – 2007 standardına göre değer aralıkları için hesaplanabilir.”
Soğutucu seçimi, sistemin konstrüktif özellikleri ve iyileştirmeler konusunda verdiği bilgilerin ardından süt tesisi soğutucuları hakkında detaylı bilgileri paylaşan Can’ın verdiği web seminer soruların yanıtlanması ile son buldu.