Header Reklam

Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı’nın Dördüncüsü Düzenlendi

05 Kasım 2015 Dergi: Kasım-2015

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD), “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı”nın dördüncüsünü 13 Ekim 2015 tarihinde Ankara JW Marriott Hotel’de gerçekleştirdi. Metin Uca moderatörlüğünde müteahhit, müşavir, mühendis, mimar, denetçi, kamu görevlisi ve STK temsilcilerinin ağırlandığı etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Savcı, son yıllarda yeni bir kavram olarak ortaya çıkan ve insan sağlığını doğrudan etkileyen ‘Hasta Bina Sendromu’ olarak bilinen durumun önlenmesi ve nefes alan binaların inşa edilebilmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu durumun önlenebilmesi için sadece doğru cihaz üretmenin yeterli olmadığını söyleyen Savcı, “Tasarımdan imalata, üretimden uygulamaya ve işletmeye kadar olan süreçte sürdürülebilir bir yaklaşım sergilenmesi gerekiyor. Türkiye’de sürdürülebilirlik kavramı ‘yeşil bina’larla özdeşleşmiş durumda. Ancak nasıl mimar ve mekanik projecilerin; çevreye duyarlı, enerji verimli ve konforlu binalar için projenin en başından bitimine kadar uyum içinde çalışması gerekiyorsa, yapı hayata geçtikten sonra da bunu uzun yıllar aynı şekilde sürdürmeleri ve planlamaları da önemli” diye konuştu.

İSKİD Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu Başkanı Volkan Arslan açıklamasında, “Alanında uzman isimlerle bütünleşik tasarım, enerji verimliliği, nefes alan binalar, iç hava kalitesi ve ısıl konfor üzerine önemli paylaşımlar gerçekleşti. Bilindiği üzere ev, ofis, spor salonu, okul, hastane, alışveriş merkezi gibi ortamlarda mekânların konfor sunması, yaşam kalitemizi artırması için sürdürülebilir iklimlendirme sistemlerine ihtiyaç var. Bu noktada projeler konsept tasarım aşamasındayken mimarların ve mekanik tasarımcıların sektör paydaşlarıyla, ürün tedarikçileriyle eş zamanlı çalışması, son yıllarda karşımıza çıkan hasta bina sendromunun önüne geçebilmek için hayli önemli. Her ne kadar son yıllarda bu konuda önemli yollar kat edilse de, yaşam alanlarında gerekli iklimlendirme ve ısıl konfor sağlanamaz ise öncelikli olarak evde, işte, okulda, hastanede, verimlilik minimuma düşüyor. Sadece ortam konforu değil, uzun vadede solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan tutun da birçok sağlık problemi ile karşılaşılabiliyor” dedi.

“Amacımız % 100 enerji verimliliği sağlayan binalar yapmak”

Organizasyonda son yıllardaki yapıların hayli karmaşık hale geldiğini söyleyen Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Aytek İtez, yapıların artık mimar ve mühendisler tarafından ele alınması gerektiğini belirtti. İnsanların günlük yaşamının önemli bir bölümünü kapalı mekânlarda geçirdiğini, alışveriş merkezi, sinema, hastane ve otellerde yaşanabilir bir mekân sunulabilmesi için doğru iklimlendirme projelerinin geliştirilmesi gerektiğini söyleyen İtez, “Artık yüksek verimliliğe sahip, gün ışığından en iyi seviyede faydalanacak projeler geliştirmek, insanların konforunu artırmak zorundayız. Son yıllarda teknolojinin de desteğiyle yapı projelerine başlamadan enerji verimliliği analizini yapıp, enerji tasarrufu konusunda yüzde 50 tasarruf etmeyi başardık. Amacımız bu başarıya elektromekanik donanımları da ekleyerek % 100 enerji verimliliği sağlamak” dedi.

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD)’nin kurucu üyesi ve Makina Yüksek Mühendisi Bahri Türkmen ise sürdürülebilir, güvenli, fonksiyonel, estetik, üretken, erişilebilir, düşük maliyetli bina tasarımları üzerine son yıllarda önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Enerji simülasyonlarıyla başlanan projelerin ne kadar enerji tüketmesi gerektiğine kadar bütün optimizasyonların gerçekleştiğini ifade eden Türkmen, binada saat saat ne kadar enerji tüketimi gerçekleşebileceğini hesapladıklarını söyledi. Türkmen, ayrıca güncel yeşil bina projeleri ve yaklaşımlarını katılımcılarla paylaştı.

Sürdürülebilirlik açısından yeni nesil çalışmaların paylaşıldığı organizasyonda Ekodenge Mimarlık’tan yeşil bina danışmanları Seda Yöntem, Mert Ayaroğlu, A Tasarım Mimarlık Kurucusu Ali Osman Öztürk, YDA İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ömer Öksüz sektördeki yeni trendleri, mimari ve mekanik projelerdeki çevreye duyarlı bina yaklaşımlarını, ısı pompaları, güneş enerjisi ile rüzgar enerjisi ve sıcak su ile desteklenen yeni yapıları katılımcılarla paylaştı.