Header Reklam

Metro AG, Karbon Ayak İzini %34 Azaltıyor

20 Nisan 2021
Metro AG, Karbon Ayak İzini %34 Azaltıyor

Alman toptan satış devi, 2030 yılına kadar CO2e emisyonlarını %50 azaltma hedefine ulaşma yolunda ilerliyor.

Alman toptancı Metro AG, bir dizi “çok iddialı” iklim hedefini benimsedi ve CO2e emisyonlarını 2020’nin sonunda 2011 rakamlarına kıyasla %34 oranında azaltmayı başararak bu hedeflere ulaşma yolunda ilerliyor.
Öncelikle CO2’ye dayalı agresif bir doğal soğutucu akışkan programı, bu azalma hedefine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Bu olumlu haber, Metro AG Enerji Yönetimi Direktörü Olaf Schulze tarafından, Shecco tarafından düzenlenen doğal soğutucu akışkan teknolojileri alanındaki son 2021 ATMO Sanal Ticaret Fuarı’nda bir son kullanıcı paneli sırasında paylaşıldı.

Metro AG’nin hedefi, CO2e emisyonlarını 2011 rakamlarına kıyasla 2030’dan önce %50 azaltmaktır. Ancak Schulze, kalan %16’nın sağlanmasının bu noktaya kadar olan süreç kadar kolay olmasını beklemiyor. “Bu biraz 50 şınav çekmeye benziyor. İlk 35’i oldukça iyi, ancak son 15’i zorluk çıkarıyor.”

Metro’nun 2030 hedefi, beş yönlü bir stratejiye dayanıyor:

  • Enerji verimliliği önlemlerine yatırım yapmak ve çalışanlar tarafından davranış değişikliği üzerinde çalışmak, hedefin önemli bileşenleri.
  • Tüm yeni ve yenilenmiş mağazaların yalnızca doğal soğutucu akışkanlar kullanacağını belirten ve F-Gaz Azaltarak Sonlandırma Programı (FEP) 
  • Yenilenebilir enerji kullanımı için mağazaların çatılarına fotovoltaik paneller kuran Smaragd projesi (smaragd; zümrüt anlamına gelir) 
  • Isı Çıkış Programı (HEP)
  • Greenstore + Zeus girişimleri (Sıfır emisyonlu mağaza), yani tüm yeni ve yenilenmiş mağazaların sıfır emisyona sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Yeni soğutma sistemlerinden bahsederken, Metro için standart çözüm artık ejektörlü ve ısı geri kazanımlı transkritik CO2’dir (R744). Daha küçük onarımlar veya kısmi yenilemeler için Metro, eklenti propen (R1270) çözümlerini de kullanıyor.

Schulze, FEP’in iyi ilerlediğini söyledi. Metro şu anda transkritik CO2 soğutmalı 121 mağazaya sahip ve bunlardan 30’u ejektör teknolojisi ile donatılmış. Şirket buna, 2021’de en az 20 tane daha eklemeyi planlıyor. Mağazalar Rusya dahil Avrupa’nın her yerinde bulunuyor. Metro’da ayrıca CO2 alt kritik sistemleri (R134 ile kademeli olarak), amonyak ve propen içeren 74 mağaza ve tesis bulunmaktadır.

Metro, daha sonra hangi mağazaların dönüştürüleceğine karar verirken, sistemin yaşına, son iki yıldaki ortalama doldurma hacimlerine, yerel pazardaki geleneksel soğutucu akışkanların (HFC’ler) fiyatına ve yatırım döneminin geri dönüşüne bakıyor. Şirket ayrıca, kısa vadeli yasal yükümlülüklerin gerekli hale getireceği ülkelere öncelik veriyor.

Enerji tasarrufu tarafında, Metro da 1 milyon Euro’dan (1,19 milyon ABD Doları) fazla yatırım yaparak ilerliyor. Bu yatırım çerçevesine açık dolaplara kapı takılmasıyla ilgili çalışmalar da dahil.

COVID-19’un etkisi

Metro bir toptancıdır ve müşterilerinin çoğunluğu oteller, yemek şirketleri ve benzerlerinden oluşmaktadır. Görünen sonuçlar, şirketin COVID-19 salgınından diğer gıda perakendecilerinin çoğu kadar etkilenmediği anlamına geliyor. Bu nedenle, Schulze, doğal soğutucu akışkanlara dönüşümün 2020’de bir miktar yavaşladığını, ancak Metro’nun “tekrar atağa geçmeye” hazırlandığını açıkladı.

Schulze, izleyicilerine “sorunun soğutucu akışkan olmadığını, ancak sızıntı olduğunda sorunun soğutucu akışkan olduğunu” hatırlattı ve şirketin aylık olarak ölçülen temel performans göstergesinde kaçak oranları olduğunu ekledi. Gerçek oran ülkeden ülkeye değişiyor, Avusturya’daki mağazalarda %1,2’lik çok düşük sızıntı oranı varken, Ukrayna’daki mağazalar son 12 ayda %26’lık bir sızıntı oranına sahip.

Metro AG, Metro ve Makro markaları altında 24'ten fazla ülkede gıda ve gıda dışı ürünler satıyor. Şirket ağırlıklı olarak Avrupa’da, ancak aynı zamanda Hindistan, Japonya ve Asya’nın başka yerlerinde de mevcut.Slider Altına