Header Reklam
Header Reklam

MCE – MOSTRA CONVEGNO EXPOCOMFORT 2018: Binalarda Isıl Konfor Sistemlerinin Evrimi Sahnede

14 Aralık 2017
MCE – MOSTRA CONVEGNO EXPOCOMFORT 2018: Binalarda Isıl Konfor Sistemlerinin Evrimi Sahnede

Evsel ve endüstriyel tesisat, iklimlendirme ve yenilenebilir enerjiler alanındadünyanın lider fuarlarından MCE - MOSTRA CONVEGNO EXPOCOMFORT’un 41.si, 13-16 Mart 2018 tarihleri arasında Milano’da ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Şu ana kadar MCE 2018, katılım kaydı bulunan, 57 ülkeden 1600 katılımcı kuruluşun %43'ü, katılımlarını anlamlı oranda artıran Türkiye, Mısır ve bu yılın konuk ülkesi Hindistan'dan geliyor, sergi alanının %92'si kiralanmış durumda. MCE 2018, odun yakıtlı biyokütle ısıtma sistemlerine ayrılmış olan BIOMASS İNOVASYON EXPO'yla birlikte eşzamanlı olarak ilk kez yapılacak.

Isıtma, Donanım, Aletler, Klima, Soğutma, Havalandırma, Su Arıtma, Yenilenebilir Enerjiler, Ev ve Bina Otomasyonu ve Elektrik Mobilitesi alanında tüm sanayi sektörlerine yayılan geniş ürün yelpazesi ve yeni teknolojik özellikleri bir kez daha konunun profesyonel ziyaretçilerine sunulacak. MCE 2018, küresel alanda 150.000'den fazla profesyonelin sürekli gelişmekte olan sektördeki en iyi teknoloji trendlerini keşfetmesi için eşsiz bir fırsat sağlayacak.

MCE 2018’in konsepti, özellikle ürünlerin ve proseslerin dijitalleştirilmesi, elektrik ve termal enerji sistemlerinin, konvansiyonel ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonuna odaklı teknolojik yeniliklerdir. Müstakil konutlardan, apartman dairelerinden, depolara, alışveriş merkezlerine kadar yapıların çevresel koşul gerekliliklerini karşılayacak yeterli hava kalitesi, konfor, enerji tasarrufu ve kaynak optimizasyonu sağlamak üzere, en son teknolojiye sahip sistemler fuarda yerini alacak.

Endüstride enerji verimliliği şüphesiz ki MCE'nin arkasındaki en önemli itici güçlerden biri olacak. Son birkaç yıldır, enerji yoğun sektörler başta olmak üzere, endüstriyel işletmelerin enerji tüketimini kontrolüne yönelik ilgisi dikkat çekici arttı ve şimdi, daha yapısal ve organik yaklaşımlara ihtiyaç duyuluyor. MCE - MOSTRA CONVEGNO EXPOCOMFORT tarafından yaptırılan ve Milano Politeknik Üniversitesi Enerji ve Strateji Grubu tarafından üstlenilen bir araştırmanın verilerine göre enerji verimliliğini artırmaya odaklanmak, yenilenebilir enerji yatırımlarının da artmasına yol açtı. Bu araştırmada, "Ziraat ve hizmet sektörlerinde de enerji verimliliği ve konut sektöründe odun bazlı biyokütle kullanımı” bu doğrultuda öne çıktı.

Birincil ve üçüncül endüstrilerdeki (ziraat ve hizmet) enerji verimliliği önlemlerine yatırım yapmak için iki senaryo modellendi: mevcut duruma benzer bir ekonomik durum için ilk senaryo, 2017'de yeni yatırımlarda 7,20 milyar Euro artış olacağını ve artışın 2020’ye kadar 9 milyar Euro'ya yükseleceği, yıllık %8 büyüme oranı ile yaklaşık 32 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. İkinci ve daha iyimser senaryo ise, 2020 yılına kadar yıllık %14'lük bileşik büyüme oranı ile 10.60 milyar Euro'luk bir artış göstermesi ve yaklaşık 35 milyar Euro'luk bir değere ulaşmasını öngörüyor.