Header Reklam

Lal Karsanbhai, Emerson'un CEO’su Oldu

13 Şubat 2021
Lal Karsanbhai, Emerson'un CEO’su Oldu

Emerson, CEO'su David N. Farr'ın 5 Şubat'ta emekli olacağı açıklanmıştı. 2018'den beri şirketin Otomasyon Çözümleri işinde yönetici başkan olarak görev yapan Lal Karsanbhai, Emerson'un yeni CEO'su olarak Yönetim Kuruluna katılacak.
2000'de CEO ve 2004'te Emerson'un Yönetim Kurulu Başkanı olan Farr, 4 Mayıs'a kadar Başkan olarak kalacak. 16,8 milyar dolarlık küresel şirketin yönetiminde yirmi yılı aşkın süredir görev alan Farr, Emerson'un büyümesi için değişen pazar koşullarının bir adım önünde olacak ve kuruluşun dünya çapındaki yeteneklerini ve rekabet gücünü artıracak, şirketin küresel ayak izini küçültecek birden fazla stratejik evrime rehberlik etti. 
Clemens AH, "David, 9/11, dot-com balonu, Büyük Durgunluk ve şimdi de küresel bir salgın gibi zor zamanlardan şirketi başarıyla geçirmiş muazzam bir liderdir" diyor 
Emerson'un Yönetim Kurulu Baş Bağımsız Yöneticisi Boersig,  “Emerson'un güçlü liderlerle dolu uzun bir geçmişi var ve David, son 66 yılda görev alan sadece üçüncü CEO'ydu. Emekliliğinde kendisi için en iyisini diliyor ve önümüzdeki aylarda da Yönetim Kurulu Başkanı olarak uzmanlığı bizlerle birlikte olacağı için minnettarız" dedi.
Farr’ın liderliği altında, Emerson bir komponent üretim şirketinden, yaklaşık 85.000 çalışanı bir araya getiren tek bir amaca sahip bir endüstriyel yazılım liderine dönüştü: Farr, "Dünyayı daha sağlıklı, daha güvenli, daha akıllı ve daha sürdürülebilir kılan yeniliği teşvik ediyoruz. Şirketin uzun süredir devam eden disiplinli yönetim stratejisini temel alarak, 64 yıl üst üste hissedarlarına kâr payını artıran az sayıdaki şirketten biri haline geldik” diyor.
Ek olarak, Farr, üretim için güçlü bir şampiyon ve aranan bir ses olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nde endüstri inşa edecek girişimleri savunmak ve ilerletmek için Capitol Hill'de çalışarak 2017'den 2019'a kadar Ulusal Üreticiler Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Farr, ABD-Çin İş Konseyi'nin Yönetim Kurulunda da hizmet vermektedir ve 2012'den beri IBM'in Yönetim Kurulu Üyesidir.
Farr, Emerson'a 1981'de kurumsal bir personel pozisyonunda katıldı ve 1993'te Emerson'un Asya-Pasifik operasyonlarının başkanı olarak atanmadan önce artan sorumlulukla kurumsal ve iş birimi yönetimi pozisyonlarında ilerledi. Hong Kong'da dört yılın ardından, Farr 1997'de Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü. 1999 yılında CEO olana kadar görev yaptığı bir pozisyon olan Baş İşletme Sorumlusu olarak çalıştı.
Farr, "Emerson'daki 25 yıllık kariyeri boyunca Lal ile birlikte çalışma fırsatım oldu ve hem ticari faaliyetler hem de hizmet verdiğimiz pazarlar hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip deneyimli bir lider olarak onun gücünü ve kanıtlanmış becerisini gözlemledim. Yönetim Kurulu, beş yıllık halefiyet sürecimiz boyunca aktif olarak görev aldı ve Lal'in, Emerson’un başarı mirasını geliştirmeye devam etmek için iyi bir konumda olduğuna eminiz" dedi.
Şu anda Emerson'un İcra Kurulu Başkanı olan Karsanbhai, 2020'de 11,2 milyar dolarlık küresel satışla bir işletmeye liderlik ediyor.
Karsanbhai, "Emerson Yönetim Kurulu ve David’in bana olan güveni beni müsterih kıldı. Bu, Emerson’un küresel yazılım ayak izini büyütmeye ve şirketin temel endüstrilere verdiği desteği genişletmeye devam ederken, kuruluş için heyecan verici bir zamandır. Emerson’un liderliğinin mirasını geleceğe taşımaktan onur duyuyorum ve bu hayati hedeflere ulaşmak için İcra Kurulu Başkanı ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum" dedi.
Karsanbhai, kariyerine 1995 yılında Emerson'da uluslararası bir planlamacı olarak başladı. 1999 yılında Kurumsal Planlama Müdürü olarak atandı, 2002-2005 yılları arasında Regülatör Teknolojileri Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı ve Fransa'da Emerson'da Doğal Gaz Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü oldu. 2008 yılında Emerson’un Fisher Regülatör Teknolojileri Başkanı olarak atandı. 2012’ye kadar, Emerson’un küresel stratejisinden sorumlu Başkan Yardımcısı oldu. 2014 yılında Emerson’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki eski Network Power şirketinin başkanı oldu ve 2016’da Emerson’un Rosemount ölçüm ve analitik işinin grup başkanı oldu.
Karsanbhai, Emerson'daki görev süresi boyunca Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika'da çalıştı. Portekizce, Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Karsanbhai, Michigan Üniversitesi'nden ekonomi alanında lisans ve St. Louis'deki Washington Üniversitesi'nden işletme alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.