Header Reklam

Kötü İç Hava Kalitesi, Yıllık Kişi Başına 6.500 USD Kayıp Anlamına Gelebilir

17 Şubat 2021 Dergi: Mart-2021
Kötü İç Hava Kalitesi, Yıllık Kişi Başına 6.500 USD Kayıp Anlamına Gelebilir

Kötü iç hava kalitesinin iş yerinde çalışanların devamsızlığını %30’a kadar artırdığı görülmüştür. Bu sadece hava kalitesi nedeniyle çalışanlarınızın daha fazla hasta olacağı anlamına gelmez, aynı zamanda bu, 1000 çalışanı olan bir şirket için 1,8 milyon $’dan fazla kayıp anlamına da gelir.

Mekanlarımızın içindeki hava kalitesinin dışarıdan 2 ila 5 kat daha kötü olabileceği biliniyor. Ortalama olarak, insanlar zamanlarının %90’dan fazlasını iç ortamlarda geçiriyor. Her yıl en az 1,6 milyon ölüm vakasının hepsinin iç mekan hava kalitesi (IAC) komplikasyonları ile ilgili olabileceği, çok endişe verici bir istatistiktir. Özellikle 3,4 milyon olan dış hava kirliliğinin neden olduğu ölümlerin sayısı ile karşılaştırırsanız, bu az gibi görünebilir. İç ortam hava kalitesi sorunlu pek çok mekanda ani ölüm söz konusu değil, ancak ciddi sağlık etkileri ve sayısız hastalık riski kaçınılmaz.

Hava Kalitesi; aynı zamanda üretkenlik ve gelir kaybıyla da bağlantılıdır.

Harvard tarafından yapılan bir çalışmada, gelişmiş bir yeşil bina ortamına yerleştirilen denekler, kötü havalandırılan bir ortamdakilere göre bilişsel testlerde %100’ün üzerinde puan aldı. Ek bir Harvard araştırmasında, araştırmacılar, biri temiz iç hava, diğeri kirli hava olmak üzere iki kapalı ortamda çalışanların performansını değerlendirdiler. Sonuçlar, temiz bir iç ortamdaki katılımcıların üretkenlikte %10'a varan bir artış gösterdiği sonucuna vardı ve bu daha sonra çalışan başına üretkenlikte 6.500 $’lık bir kayıp riski olarak ölçüldü.

Kötü iç hava kalitesinin de iş yerinde çalışanların devamsızlığını %30’a kadar artırdığı görülmüştür. Bu sadece hava kalitesi nedeniyle çalışanlarınızın daha fazla hasta olacağı anlamına gelmez, aynı zamanda bu, 1000 çalışanı olan bir şirket için 1,8 milyon $’dan fazla kayıp anlamına da gelir.

Daha sağlıklı, daha üretken alanlar için hava kalitesi nasıl iyileştirilir?

  • Havadan Veri Toplayın: Soluduğumuz hava görünmezdir, bu nedenle hava kalitenizin güvenli mi yoksa kirli mi olduğunu bilmenin bir yolu yoktur. İnce toz zerrecikleri, uçucu organik bileşikler (VOC’ler), karbondioksit ve daha fazlası gibi zararlı iç mekan kirleticilerini tespit etmek için iç mekan hava kalitesi izleme yöntemlerini kullanın. Bu partiküller ve gazlar, insan sağlığı için ciddi bir risk oluşturur bu ölçümlerse ayrıca bina verimliliği konusunda değerli bilgiler sağlayabilir.
  • Kirletici Kaynakların Kontrolü: Kaynak kontrolü, iç mekan kirliliğini kaynağında ortadan kaldırmayı sağlar. Boyama, bir takım makinenin çalıştırılması, yürüyen yaya trafiği gibi düzenli faaliyetler kirlilik yaratabilir. Bununla birlikte, bazen kimyasal sızıntı veya filtre patlaması gibi anormalliklerle birlikte önemli seviyede iç havada kirlilik meydana gelir. Kirlilik kaynağı tespit edilip kaldırılabiliyorsa, onu tesisin dışına çıkarın. Bu mümkün değilse, bu kaynakların uygun şekilde kapatıldığından, insan trafiğinden uzakta saklandığından veya havalandırmanın artırıldığından emin olmak için gerekli önlemleri alın.
  • Havalandırmayı İyileştirin: İç mekan hava kalitenizi iyileştirmenin bir başka basit yolu, binanıza daha fazla temiz hava getirmektir. Havalandırmanın artırılması kirli havanın yıkanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda daha yüksek enerji tüketimine de yol açacağına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, iç mekan hava kalitesinin izlenmesi zorunludur. Spor salonları, üretim tesisleri vb. gibi bazı binalar ekstra havalandırma gerektirirken, diğerleri için bu gerekli olmayacaktır. Bilmenin tek yolu, kararlarınızı destekleyecek verilere sahip olmaktır.
  • Filtreleri Kontrol Edin: HVAC sisteminizin filtrelerinin, binanızın hava kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Klima santraliniz ve sistem kurulumunuz için filtrelerinizin uygun MERV derecesine sahip olduğunuzdan emin olmak, kirliliği önemli ölçüde azaltabilir. Artan filtrasyon verimliliği için sağlık tesisleri gibi belirli ortamlarda HEPA filtrasyonu mutlak şekilde gerekli olabilir.
  • Alanların Temiz Olduğundan Emin Olun: Halılar, döşemeler ve mobilyalar kirleticileri iç mekan havasından yakalayabilir ve kendisinde toplayabilir. Çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için HEPA filtre içeren bir vakum kullanın. İç ortamınızın düzenli bakımı sayesinde, kirletici seviyelerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
  • Nemi Yakından İzleyin: Yüksek sıcaklıklar ve nem, biyolojik kirleticiler ve kirleticiler için elverişli bir üreme alanı oluşturur. Tesisinizde küf oluşumu gibi maliyetli durumlardan kaçınmak için nem oranınızı yakından izleyin.
  • Hava Temizleyicileri Kullanın: Piyasada iç mekan havanızı temizlediğini iddia eden ancak dikkatli olunması gereken birçok hava temizleyici vardır. Masa üstü cihazların çoğu, yüksek kaliteli ürünlerle aynı partikül temizleme yeteneklerine sahip değildir. Ek olarak, bu hava temizleyicilerinin çoğu gaz halindeki kirleticileri gidermek için tasarlanmamıştır, bu nedenle hassas gruplar bunları kendi başlarına yeterince etkili bulmayabilir.
  • Bir kereye mahsus test çözüm değil: İç mekan hava kalitesi testi, durumunuzu tespit etmenin harika bir yoludur, ancak neredeyse hiçbir zaman önemli iyileştirmeler yapılmasına neden olmaz. Ham verileri esnalık olarak saptasanız bile, ileriye dönük bir iyileştirme stratejisi için yeterli değildir. Sürekli izlemeyi kullanmak, düzenli olarak bilinçli kararlar vermeniz için zaman içindeki eğilimleri analiz etmenize olanak tanır.
  • Uzmanlara Danışın: Hem kullanıcı deneyimi hem de operasyonel verimlilik için temiz hava sağlama konusunda kararlıysanız, profesyonel yardım gerekir. Girişiminizden en iyi şekilde yararlanmak için, endüstri yönergelerine uyma, yeni teknoloji uygulama veya yeni bir projeye başlama konusunda rehberlik alın. Yardım istemekte tereddüt etmeyin.
  • İyileştirme Arayışı: Uygun iç mekan hava kalitesi yönetiminin; mekanda bulunanların sağlığı, performansı ve konforuna çok sayıda fayda sağladığı belgelenmiştir, ancak bununla da bitmez. İç ortamınızı optimize etmek; filtre bakımı, enerji harcamaları ve şikayet yönetiminde önemli maliyet tasarrufları sağlayacaktır. Proaktif olmak, birçok sorunu ortaya çıkmadan engelleyecektir.


Slider Altına