'Kömür Sorunları Sempozyumu'

05 Ocak 1994 Dergi: Ocak-1994

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) tarafından düzenlenen "Kömür Sorunları Sempozyumu" 7-8 Ocak 1994 tarihleri arasında The Marmara Oteli'nde yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Vali Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul'da hava kirliliği konusunda alınacak önlemlerin yanında vatandaşların da duyarlı olması gerektiğin söyledi. İstanbul'da göreve başladığından bu yana 2 kez hava kirliliği limitlerinin aşıldığını belirten Kozakçıoğlu, "1993-94 kış sezonunu daha iyi geçirebilmek için, geçen sezon başında bazı kararlar aldık. Yaptığımız incelemelere göre istanbul'da hava kirliliği yaratan etkenler şunlardı : Yakıt, egzos gazları, sanayinin uçucu atıkları. İstanbul'da yılda 10 milyon ton yakıt kullanılıyor. Bunun 6-6.5 tonu kışın kullanılıyor. Kükürt oranlarının fazlalığı hava kirliliği yaratıyor. Hava kirliliği yaratmayacak kömür kullanma şansımız yok. O zaman mevcudu iyileştirme, istediğimiz kömürü bulma çalışmalarına başladık. 1.7.93 tarihi itibariyle 3 yıllık iyileştirme programı öngördük. Bu sene amacımız başta okullar olmak üzere resmi yerlerde daha iyi evsafta kömür bulmaktı. Ama bulamadık. İthal kömürleri temin edemedik. Doğalgazın da hızla yaygınlaştırılması gerekir, "dedi.

Daha sonra Beyoğlu Belediye Başkanı Yardımcısı Nusret Avcı'nın konuşmasından sonra, Dergimiz Yayın Danışmanı Prof. Dr. Doğan Özgür'ün başkanlığını yaptığı "Kömür Üretimi ve İthalatından Doğan Sorunlar" konulu panel yapıldı.

2. Oturumda ise Dr. Müh. Sedat Özkol'un yönettiği "Bilim Kuruluşları ve Meslek Odalarının Kömür Sorununa Bakışı" konusu tartışıldı. Sempozyumun ikinci gününde, "Pazarlama ve Kullanımdan Doğan Sorunlar", "Kömürden Kaynaklanan Sorunların Çevre ve Topluma Yansıması" konuları işlendi.