Slider Altına

Karbonsuz Şehirler (DecarbCities) Konferansı’nda Karbonsuzlaşma Hedefi için HVAC Sektörünün Yapması Gerekenler Tartışıldı

17 Mayıs 2018 Dergi:

Avrupa şehirleri, Avrupa Komisyonu ve Avrupa ısı pompası endüstrisi temsilcileri 16 Mayıs 2018 tarihinde Viyana'da; 2050 yılına kadar şehirlerin 2050 yılına kadar tamamen karbonsuzlaşması için ısıtma ve soğutma sektörü için gerekli politikaları ve teknolojileri tartıştı.

İlk “Karbonsuz Şehirler” (DecarbCities) konferansının organizatörlerinden; Avrupa Isı Pompası Birliği (EHPA) Genel Sekreteri Thomas Nowak etkinlikle ilgili şunları söyledi:

“Kentlerin karbonsuzlaştırılması, karbonsuz bir toplum için vazgeçilmezdir. İyi haber şu ki, 2050 yılına kadar şehirleri tam olarak karbondan arındırmak için mevcut teknolojilere sahibiz- Bu tespit, bugün Viyana'daki DecarbCities konferansında yapılan sunumların temel sonucudur. Eğer endüstri ve politika yapıcılar aynı yönde yol alırsa, bunu yapabileceğimize eminim”.

Etkinlik; şehir planlaması, dijitalleşme, doğalgaz altyapısı ve hibritlerin rolü gibi önemli konulardaki beklentiler üzerinde tartışma ortamı sağladı. Şehir ölçeğinde zorluklar ve çözümler sergilendi ve yılın en popüler Isı Pompası kenti ödülü, en yenilikçi yerleşim birimine verildi. Bu yılın kazananı Hollanda’daki Veere Kasabası oldu.

Avusturya hükümetinin bir temsilcisi de endüstri inisiyatifini güçlü bir şekilde destekledi: Genel Sekreter Josef Plank, yaklaşan AB Dönem Başkanlığında; Temiz enerji paketi konusundaki görüşmelerde Paris iklim anlaşmasının tamamen arkasında olacağını ve bir sonraki Avrupa Komisyonunun öncelikleri arasında ısınma ve soğutmaya yönelik iddialı hedeflerin dahil edilmesini destekleyeceğini söyledi (2019'dan sonraki Avrupa seçimleri).

Ertesi gün (17 Mayıs 2018) Uluslararası Büyük Ölçekli Isı Pompası Forumu yapıldı. Forumda bölgesel ısıtma, konut yapıları için ısı pompası çözümlerinin endüstri, ticari yapı ve servis boyutları ele alındı.Video İçerik

Performansa Dayalı Deprem Tasarımı Yaklaşımı

Sempozyum