Header Reklam

Japon Araştırmacılar Ozonun Koronavirüsü Nötrleştirmede Etkili Olduğunu Söyledi

27 Ağustos 2020

Japon araştırmacılar, düşük ozon konsantrasyonlarının koronavirüs partiküllerini etkisiz hale getirebileceğini ve potansiyel olarak hastanelerin muayene odaları ve bekleme alanlarının dezenfekte edilmeleri için uygun bir yöntem olabileceğini söyledi.
Fujita Sağlık Üniversitesinden bilim adamları, bir basın toplantısında, insanlar için zararsız olduğu düşünülen 0.05 ila 0.1 ppm konsantrasyonlarındaki ozon gazının virüsü etkisizleştirdiğini kanıtladıklarını bildirdi.
Deneyde, bir koronavirüs örneğiyle kapalı bir odada bir ozon jeneratörü kullanıldı. Virüsün etkinliği, 10 saat boyunca düşük seviyeli ozona maruz kaldığında %90'dan fazla azaldı.
Baş araştırmacı Takayuki Murata, "Yeni koronavirüsün bulaşması, insanların bulunduğu ortamlarda bile bu tür bir sistem kullanılarak sürekli, düşük konsantrasyonlu ozon tedavisi ile azaltılabilir" dedi.
"Bunun özellikle yüksek nem koşullarında etkili olduğunu gördük."
Bir tür oksijen molekülü olan ozonun birçok patojeni etkisiz hale getirdiği biliniyor. Daha önce yapılan deneyler, 1-6 ppm arasındaki yüksek konsantrasyonların koronavirüse karşı etkili, ancak insanlar için potansiyel olarak toksik olduğunu göstermiştir.
Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde yakın zamanda yapılan bir araştırma, ozonun önlük, gözlük ve diğer tıbbi koruyucu ekipmanların dezenfekte edilmesinde etkili olabileceğini gösterdi.
Japonya'nın merkezindeki Aichi vilayetindeki Fujita Tıp Üniversitesi Hastanesi, bekleme alanlarında ve hasta odalarında enfeksiyonu azaltmak için ozon jeneratörleri kurdu.
Üniversite ayrıca, Fujifilm Holdings Corp'un Avigan ilacının COVID-19 hastaları üzerinde klinik bir çalışmasını gerçekleştirdi.