Header Reklam
Header Reklam

İzocam 2021’in İlk 6 Ayında Cirosunu Yüzde 90 Artırdı

22 Eylül 2021 Dergi: Ekim-2021
İzocam 2021’in İlk 6 Ayında Cirosunu Yüzde 90 Artırdı

İç ve dış pazarlardaki faaliyetlerini aralıksız sürdüren ve ISO ilk 500’de yer alan İzocam, bu yıl da başarı çıtasını zirveye taşımaya hazırlanıyor. Satış ve kârlılıkta atağa geçen şirket, 2021’in ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla cirosunu yüzde 90 oranında artırdı. 

İzocam, hem iç pazarda hem de dış pazarlardaki büyüme hamlesini sürdürüyor. 2020 yılını 660 milyon TL’nin üzerinde ciroya imza atarak, bir önceki yıla oranla yüzde 30’a yakın ciro artışıyla kapatan İzocam, 2021 yılına da geride bıraktığı başarılı dönemin motivasyonuyla adım attı. Uzun yıllardır ISO ilk 500’de yer alan, bu yılın ilk 6 ayında oldukça başarılı bir satış ve kârlılık grafiği yakalayan firma, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 90’a yakın bir ciro artışı elde etti. 

Elde ettikleri bu başarıda, farklı kanal ve ürün gruplarındaki stratejilerinin sağladığı katkılarla birlikte, piyasaların pandemi sürecine uyum sağlanmasının etkili olduğunu belirten İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, “Bu yıl pandemi kaynaklı kapanmaların negatif etkisini sadece Mayıs ayında yaşadık. Bunun dışındaki aylarda büyüme ivmesinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 2020 yılının 3’üncü çeyreğinde başlayan kredi büyümesinin pozitif etkileri, bu yılın Mayıs ayına kadar devam etti. Bu etki de satışlarımıza olumlu yansıdı. Bu çerçevede 2021 yılının ilk 6 ayı ile geçtiğimiz senenin aynı dönemini kıyaslandığında; iç ve dış piyasa toplamında yüzde 90’a yakın bir ciro artışı elde ettik. Ayrıca proje pazarının daraldığı dönemde, perakende satış kanalımızda yer alan bazı ürün gruplarında yüzde 100’ün üzerinde büyüme yaşadık. 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde iş hacmimizdeki bu olumlu gelişmeler ışığında, başarılı bir yılı geride bırakacağımızı öngörüyoruz” diye konuştu.

Dış pazarlardaki büyüme yüzde 75’in üzerinde

Bu yıl, iç pazarda olduğu gibi ihracat pazarlarında da başarılı bir grafik sergilediklerini vurgulayan Murat Savcı, 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla, ihracat cirolarında yüzde 75’in üzerinde bir büyümeye imza attıklarını kaydetti. İzocam olarak 20 yerleşik bayileri ve 200 alt bayileri ile Orta Doğu iklimlendirme pazarının en önemli üreticisi olduklarını belirten Savcı, başta Türki Cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Ortadoğu olmak üzere ihracat faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini aktardı. İhracatı 600.000 m³’ü aşan bir firma olarak, bina ve sanayide kullanılan yalıtım ürünleri ile ısıtma, soğutma ve iklimlendirme pazarına yönelik ürünlerin ihracatını yaptıklarını dile getiren Savcı, “2020 sonunda ihracatın ciromuz içindeki payı yüzde 20 seviyesinde gerçekleşti. 2021 sonunda ise ihracat gelirimizin ciromuz içindeki payını görünür şekilde artırmayı hedefliyoruz” dedi.