Header Reklam
Header Reklam

İşte Türkiye’nin İlk Akredite Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi

07 Nisan 2021 Dergi: Nisan-2021
İşte Türkiye’nin İlk Akredite Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi

Allianz Türkiye’nin 2019 yılında 30 milyon TL yatırımla Türk Alman Üniversitesi Kampüsü içinde kurduğu Allianz Teknik Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi.

Allianz Teknik ve Risk Mühendisliği Direktörü Dr. Ceyhun Eren konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Allianz Teknik Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezimiz, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından deprem ve yangına tepki testleri konusunda AB-1601-T dosya numarası ile 01.04.2021 tarihinden itibaren akredite edilmiştir. Bu onay ile birlikte laboratuvarımızın teknik yeterliliği ve yürüttüğümüz testlerin, doğruluk, tarafsızlık ve gizlilik ilkeleri başta olmak üzere ulusal ve uluslararası test standartlarına uygun olarak gerçekleştirildiği tescil edilmiş oldu. Yüz yıllardır deprem riskiyle karşı karşıya olduğumuz ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler artık ürünlerini, deprem testleri için yurt dışına göndermek zorunda kalmayacaklar. Böylece hem maliyet açısından hem de testlere katılarak yürütülecek Ar-Ge çalışmaları açısından yerli üreticilerimize önemli bir imkan sağlamış olduk. Başta Allianz Türkiye Yönetimi’ne, Proje Ekibimize, Sponsorlarımıza ve büyük emek harcayan değerli ekibime gönülden teşekkürler” ifadelerine yer verdi.

İlk akredite test gerçekleştirildi

Allianz Teknik, ilk akredite testini Genpower’a ait jeneratör için TS EN IEC 60068-3-3 ve ICC-ES AC156 standartlarına göre gerçekleştirdi. Allianz Teknik tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: “TÜRKAK tarafından AB-1601-T numarası ile akreditasyonu onaylanmış Türkiye’nin ilk akredite deprem & yangın test ve eğitim merkezi Allianz Teknik olarak, ilk akredite testimizi Genpower’a ait jeneratör için TS EN IEC 60068-3-3 ve ICC-ES AC156 standartlarına göre gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Testimize katılan Genpower ekibine işbirlikleri için teşekkür ederiz.”