Header Reklam
Header Reklam

İspanya Klima Sıcaklıklarına Kısıtlama Getirmeye Hazırlanıyor

14 Ağustos 2022
İspanya Klima Sıcaklıklarına Kısıtlama Getirmeye Hazırlanıyor

Basında çıkan haberlere göre, İspanya, klima sistemlerinin kamu ve ticari binalarda 27°C'den düşük olmayacak şekilde ayarlanmasını gerektirecek ulusal kısıtlamalar getirmeye hazırlanıyor. 
İspanya'nın bu ay kamu ve ticari binalardaki klima sistemlerine yeni sıcaklık kısıtlamaları getireceği bildiriliyor.
The Guardian, ülkenin Devlet Gazetesinde yayınlanan gereksinimlerin, HVACR ekipmanları için de yeni çalışma standartlarını detaylandırdığını bildirdi.
Bu ayın sonlarında yürürlüğe girecek bir kararname uyarınca, klima 27°C'nin altına ayarlanmayacak ve ısıtma sistemleri maksimum 19°C sıcaklıkta kullanılacak. Bu gereklilikler hem kamu binaları hem de tiyatrolar, havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi kamusal ticari binalar için geçerli olacak. The Guardian, binaların ısıtılmasını ve soğutulmasını sağlamak için gereken enerjiyi azaltmak üzere kısıtlamaların Kasım 2023'e kadar yürürlükte kalacağını bildirdi.
Bu girişim, soğutma sağlamaya yönelik daha verimli yaklaşımlar için artan baskının altını çiziyor.
İspanya'nın önerileri küresel medyada geniş çapta yer aldı. Bu önlemler, Fransa gibi diğer AB üye devletlerinin mekanik soğutma sistemlerini nasıl kullandıklarına ilişkin tutumlarını değiştirmeye yönelik çabalarını takip ediyor.
Avrupa'daki ülkeler bu yaz uzun bir süre boyunca olumsuz sıcaklıklar ve sıcak hava dalgaları yaşamaya devam ederken kısıtlamalar yayınlandı. Bu endişeler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaynaklanan dizi arz faktörü nedeniyle 2022'de artmaya devam etmesi beklenen mevcut enerji fiyatıyla daha da kötüleşti.
İngiltere'de aşırı derecede ısınma endişeleri var
İngiltere'deki yetkililer, ülke geçen ay rekor düzeyde yüksek sıcaklıklarla karşı karşıya kaldığı için klima ve diğer soğutma sistemlerine nasıl ve nerede ihtiyaç duyulabileceğini yeniden düşünmeleri için baskı altına giriyor. İngiltere'nin bazı bölgelerinde, bir sıcak hava dalgası sırasında 40 derece C'yi aşan sıcaklıklar yaşandı ve Temmuz ayında hükümete aşırı ısınmayla mücadele için yeni politikalar getirmesi yönünde çağrılar yapıldı.
İklim Değişikliği Komitesi (CCC) gibi ülkedeki etkili çevre bekçileri, iç mekanların aşırı ısınma riskleriyle mücadele edebilmek için ulusal stratejilerde pasif soğutma önlemlerinin ve revize edilmiş bina tasarımının önceliklendirilmesi gerektiğini söyledi.

Soğutmaya “önce pasif” bir yaklaşım, binaları soğutmak için ek enerji kullanma ihtiyacını sınırlarken, ilgili karbon emisyonlarını da sınırlandıracak.
Ancak CCC, planların, gölgeleme gibi pasif önlemlerin sıcaklıkları sağlıklı bir seviyede tutmak için yetersiz kaldığı durumlarda mekanik soğutmaya ihtiyaç duyabilecek bina türlerinin veya bina sakinlerinin de tanımlanması gerektiğini söyledi.