Header

ISOHA Fuarları ve ISOHA 93 6. Uluslararası Isıtma-Soğutma-Havalandırma ve Doğalgaz Fuarı

05 Şubat 1993 Dergi: Şubat-1993

ISOHA Fuarları ve "ISOHA'93" Fuarı hakkında bilgi alabilmek amacıyla Genel Yayın Yönetmenimiz Dr. Sedat Özkol, Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Selçuk Taçalan ve Haber Müdürümüz Emel Şeren, ISOHA Fuarlarını düzenleyen AFEKS A.Ş. yetkililerinden Genel Müdür Yardımcısı Sn. Murat Demirtaş ve Halkla İlişkiler Müdürü Sn. Ayşen Baydar Çamlıca ile görüştüler. Bu görüşmede AFEKS'in sağladığı bilgileri aşağıda veriyoruz:

"ISOHA (Isıtma Soğulma Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojisi Ticari Fuarı) nın ilki 1988 yılında Odakule Expo-Center'da 600 m2lik bir alanda düzenlendi. Alanın kısıtlı olması nedeniyle ilk fuarda 178 firmanın  ürünleri sergilendi. Bu konuyla ilgili ilk fuar olduğundan firmalara fuarı anlatırken oldukça zorlandık. Ancak, sektörün lider firmalarının verdiği de tek ile ilk fuar gerçekleşti. ISOHA, 2. yılında İstanbul Sergi Sarayında yapıldı. Burada sergileme alanı 1.600 m2 idi. Fuarı 600 m2'den 1.600 m2'ye çıkartmak için yeni firmalar ve daha çok araştırma gerekiyordu. 1989 ISOHA'da zorlu bir çalışma ile hedefleri tutturduk. ISOHA Fuarları yıllar itibari ile hem katılımcı hem de ziyaretçi sayılarında büyük gelişmeler gösterdi. 1988 yılında 10.278 olan ziyaretçi sayısı 1989 yılında 12.246'a, 1990 yılında ise 15.000'e yükseldi. 1991 yılında yaşadığımız Körfez Krizi'ne bağlı olarak özellikle yabancı ziyaretçilerin ve hükümet yetkililerinin fuarı ziyaret edememesi nedeniyle ziyaretçi sayılarında, bütün dünyadaki fuarlarda olduğu gibi, düşüş gözlendi. ISOHA'91'i 14.128 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi niteliğinde hiç bir sene ödün vermeyen ISOHA'yı her yıl müteahhit, yatırımcı, mühendis, perakendeci, imalatçı, toptancı ve turistik tesis işleticilerinden oluşan bir ziyaretçi kitlesi gezdi. lSOHA'92'de ise 16.268 kişi ziyaretçi oldu. Ticari etkinliğinin aynısını ISOHA fuarları, bu sektörle ilgili tüm soruların dile getirildiği bir forum haline geldi. 1988 yılından beri düzenlenen ISOHA Seminer ve Panelleri, kullanıcılar ve ilgili kişi ve kuruluşlar için bir eğitim fırsatı; bu konularda üretim, ithalat ve ihracat yapan kuruluşlar için ise seslerini duyuracağı ve sorunlarını dile getireceği bir platform, oluşturdu. 1989 yılında Doğal Gaz kullanımının hayatımıza girmesi ile birlikte, paneller hem çevreci hem de bilgilendirici bir görünüm aldı. Doğalgaz konusunun tartışıldığı forumlar bütün halkın ilgisini çekti. Her fuar öncesi sektör temsilcileri, oda dernek ve diğer kurum yetkilileri ve akademisyenlerden meydana gelen Danışma Kurulları, seminer ve panellerin olgunlaşmasında büyük rol oynarken, aynı zamanda sektörün taleplerini ortaya koyarak bir sonraki fuarın temelinin atılmasını sağladı. Toplantılarda her yıl yapılan ziyaretçi ve katılımcı firma araştırmalarının raporları sunuldu, bir evvelki ISOHA'nın eleştirileri yapıldı, daha iyiye ve daha mükemmele doğru adımlar atıldı. Yine Danışma-Kurulu toplantılarında gönülüllerden seçilen ihtisas Kurulları ISOHA seminer ve panelleri için canla başla çalıştılar.

1990 yılı Katılımcı Firma Araştırmasının göze batan tablosu % 80 aralığında katılımcının fuar alanını değiştirme talebiydi. 1990 ve 1991 yıllarında ise İstanbul Sergi Sarayı ISOHA'ya yetmedi. 1991 yılında fuara katılmak isteyen yaklaşık 30 firmaya yer veremedik. Geçmiş yılların tecrübesi ile katılmak isteyen firmaların taleplerini tümüyle karşılayabilmek için ISOHA'92'yi FM Fuar Merkezi'nin geniş salonlarında yapmaya karar verdik. Kusursuz bir organizasyon için sergi binasındaki bir kısmın alt yapı eksiklikleri tümüyle giderildi". Binada katılan firmaların her türlü gösteri, tanıtım, demonstrasyon uygulamalarına imkan vercek şekilde gerekli tadilat ve düzenlemeler yapıldı. Toplantı salonları, geniş otoparkı, çevre düzenlemesi ve destek hizmet servisleriyle bugün FM ISOHA gibi bir fuara en uygun olanakları sunan çağdaş ve organize sergi merkezi haline geldi ve ISOHA'92 FM Sergi Salonunun her metrekaresini doldurdu. Geleneksel ISOHA fuarlarının 6.sı bu yıl 3-7 Şubat 1993 tarihlerinde FM Sergi Merkezi'nde düzenleniyor. Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz sektörlerinde faaliyet gösteren tüm firmaların buluşma noktası haline gelmiş lsoha Fuarı bu yıl 3.800 m2 net sergileme alanında düzenlenerek Türkiye'nin kapalı alanda düzenlenen en büyük fuarı olma özelliğini taşıyor. AFEKS tarafından düzenlenen ISOHA fuarında bu yıl yerli ve yabancı toplam 300 firmanın ürünleri sergileniyor. Fuarda ayrıca 'İstanbul'da Doğalgaz'a Dönüşüm ve Sorunları' konulu bir panel de yer alıyor. 4 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek olan panele İGDAŞ. EGO, üretici firmalar ve uygulayıcı firmalar katılacak. ISOHA'93 3-7 Şubat 1993 tarihlerinde yine FM Sergi Merkezi'nde yer alacak ve 6. yılında bilimsel ve ticari etkinliğini bir defa daha kanıtlayacak."