Header Reklam
Header Reklam

İSO İklimlendirme Ekipmanları Sanayi Komitesi Toplantısı Yapıldı

23 Ekim 2023 Dergi: Kasım-2023
İSO İklimlendirme Ekipmanları Sanayi Komitesi Toplantısı Yapıldı

İstanbul Sanayi Odası 18 Ekim 2023 Çarşamba günü “İklimlendirme Ekipmanları Sanayi Sektör Toplantısı” yapıldı. Cemile Sultan Korusu Koru Restoran’da yapılan toplantı 18.30’da karşılama kokteyli ile başladı. İSO’nun 55 Meslek Komitesi arasında yer alan ve 51. Komite olan İklimlendirme Ekipmanları Sanayi Komitesi Başkanı Ahmet Hayri Gökşin, yaptığı açılış konuşmasına İstanbul Sanayi Odası’nın tarihçesini özetleyerek şu bilgileri verdi: “İSO üyeleri tarafından faktör maliyetiyle yaratılan katma değerin Türkiye sanayi sektörü katma değeri içindeki payı yüzde 35,9’dur. İSO üyeleri Türkiye sanayi sektörü üretiminin yüzde 32,7’sini gerçekleştirmektedir. İSO üyesi kuruluşlarda istihdam edilenlerin Türkiye sanayi sektörü istihdamı içindeki payı yüzde 29’dur. İstihdam büyüklüklerine göre İSO üyelerinin yüzde 78,8’i küçük ölçekli (çalışan sayısı 50’den az), yüzde 18,8’i orta ölçekli (çalışan sayısı 50 ile 249 arası) işletmelerden oluşurken, yüzde 2,5’i ise büyük ölçekli (çalışan sayısı 250 ve üzeri) işletme niteliğindedir. Halihazırda İSO çatısı altında 25 proje yürütülmektedir. Bu projeler arasında bizler için de büyük önem taşıyan Mesleki Eğitim İşbirliği Projesi (MEİP) kapsamında teknik eleman eksikliğini gidermeyi, Meslek Liseleri ile sanayinin işbirliğinin güçlenmesini hedefliyor. MEİP, ayrıca Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezleri kuruyor.

İSO 51.Komite 5 asıl ve 5 yedek üyeden oluşuyor. Başkanlığını yürüttüğüm Komitede Başkan Yardımcılığı görevinde Ventas A.Ş.’den Hakan Çelikel, Komite üyeleri görevlerinde Vatbuz A.Ş.’den Cem Savcı, S&P AFS A.Ş.’den Dr. Mehmet Zahid Poyraz ve Refkar Ltd.Şti.’nden Şant Özbülbül var. Yedek Üyelerimiz ise Friterm A.Ş.’den Naci Şahin, Ulpatek A.Ş.’den Ganim Dokuyucu, Pitsan Ltd. Şti.’nden Beray Aytek, HTK Ltd.Şti.’nden Eyüp Yavuz ve Bahçıvan A.Ş.’den Mehmet Yaşar Bahçıvan.”

Ahmet Hayri Gökşin’in konuşmasının ardından; Profesyonel Bireysel ve Yönetici Koçu, Eğitmen Aysel Eker, “O Lider, Ben Değilim de Kim?” başlığını taşıyan bir sunum gerçekleştirdi. Aysel Eker sunumunda, çocuklarda da, yetişkinlerde de yüksek potansiyele sahip olduklarına inanmaları, yöneticilerinin, eğitimcilerinin inandırılmaları halinde bir süre sonra yeteneklerinde artış görülebileceğine dikkat çekti, “Kendi hayatımın lideri nasıl olurum?” sorusuna odaklanmanın önemini vurguladı.

Toplantının son bölümünde sektörel sorunlar ve gündem konusunda sorular yanıtlandı, katılımcılar görüş alış verişinde bulundu.