Header Reklam
Header Reklam

İSKİD Pandemide Geliştirilen Ürün ve Teknolojileri Anlattı

24 Şubat 2021 Dergi: Mart-2021
İSKİD Pandemide Geliştirilen Ürün ve Teknolojileri Anlattı

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İSKİD, COVID-19 sürecinde iklimlendirme sektörünün yaşadığı değişim ve dönüşümü uzmanlarla birlikte masaya yatırdı. “COVID-19 ve Diğer Hastalıklara Karşı İklimlendirme Sektöründe Çözümler ve Yeni Teknolojiler” konulu webinar, İSKİD üye firmalarından AFS, Arçelik, Beko, General Filter, Havak ve Form Şirketler Grubu sponsorluğunda 23 Şubat Salı günü düzenlendi.

İklimlendirme sektöründe yer alan ürün ve teknolojilerde yaşanılan dönüşümün ve sektörün geleceğinin değerlendirildiği ve Ece Uluğtekin moderatörlüğünde gerçekleşen webinarda, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, İSKİD Yönetim Kurulu Üyesi Can Topakoğlu, İSKİD Havalandırma Komisyonu Üyesi Mehmet Zahid Poyraz ve Makine Mühendisleri Odası’ndan Makine Yüksek Mühendisi Ahmet Akçakaya sunumları ile güncel bilgileri, yeni ürün ve teknolojileri katılımcılar ile paylaştı.

“Havayla bulaşın bu kadar kritik olduğu ortamda bütün ürünlerimizi ve sistemlerimizi buna göre seçmeli ve tasarlamalıyız”

Ozan-Atasoy-ISKID-Yonetim-Kurulu-BaskaniPandemi süreci içerisinde hummalı bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy webinarın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Pandemi bir sene önce hayatımıza girdi. Bir senelik süreçte de bu konu hakkında ‘neler yapabiliriz, nasıl adapte olabiliriz, nasıl regülasyonlar geliştiririz, ne gibi ürünleri en etkili şekilde kullanabiliriz’ soruları üzerine yoğunlaştık. İki aylık tam kapanma sürecinde neler yapabileceğimize karar vermeye çalıştık. Makine Mühendisleri Odası, İSKİD ve sektör derneklerimizle, bu konudaki tedbirlerin ne olacağına ilişkin geniş çaplı çalışmalar yaptık. COVID-19 virüsüne hep geçici olarak baktık ama Biontech’in Kurucusu Uğur Şahin tarafından yapılan açıklamada COVID-19’un önümüzdeki 10 yıl boyunca hayatımızda olacağını öğrendik. Tabii aşılar ve tedbirler etkili olacak ama virüs tamamen hayatımızdan çıkmayacak. Bu anlamda bilinçli bir şekilde hem en uygun tedbirleri hem de buna ilişkin sistemleri değerlendirmemiz gerekiyor. Bu sistemlerin servis bakımı, işletme enerji maliyelerine ilişkin bütün tasarımlarını yeniden gözden geçirmeliyiz. Bazı işletmelerimiz buna yönelik yatırımlar da yaptı ama toplumun geneli maalesef bekle-gör stratejisini izlemeyi tercih etti. Havayla bulaşın bu kadar açık ve kritik olduğu ortamda bütün ürünlerimizi ve sistemlerimizi buna göre seçmek ve tasarlamak durumundayız. İSKİD olarak hummalı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Mevcut kapasitemiz, yetkinliklerimiz ve bilgimiz bu virüsle mücadele edecek ürünleri üretmeye yeterli. Çok hızlı bir şekilde de üreticilerimizin bizlere yeni teknolojiler sunduğunu gördük. Sektörümüzdeki firmalar ile birlikte aynı masaya oturup sektör ve kamu yararına olacak şekilde çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

“COVID-19 ile birlikte iç hava kalitesinde farkındalık arttı. Hijyen konusunda değişim başladı”

Can-Topakogl-ISKID-Yonetim-Kurulu-UyesiAtasoy’un ardından İSKİD Yönetim Kurulu Üyesi Can Topakoğlu ise sunumunda dünya klima pazarı, Türkiye klima pazarı ve Türkiye klima pazarı trendleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Dünya klima pazarı, COVID-19 öncesinde 70 milyar doların üzerinde bir pazar büyüklüğüne sahipti. Son yıllarda yenilenebilir enerji sistemleri, güneş enerjisi ve hibrid sistemlerle birlikte yüksek enerji verimli sistemlere doğru genel bir eğilim var. Tüketiciye, çevreye ve topluma duyarlı; yenilikçi, markası güçlü firmalar pazarda söz sahibi olmuştu. COVID-19 ile birlikte dünyada pazar daraldı. Tedarik zincirlerinin Uzakdoğu’dan kopması ile birlikte sıkıntılar başladı. Topluma duyarlı, hijyen ve COVID-19 konusunda hızlı çözüm üretebilen markalara yönelim başladı. İSKİD envanterlerine göre Türkiye pazarı, 2017-2020 dönemi arasında yıllık ortalama 830 bin adet ev tipi klima satış büyüklüğüne ulaştı. COVID-19 ile birlikte beklentilerin aksine Türkiye pazarında bir büyüme gözlendi. Evden çalışan beyaz yakalı insanların, yaz döneminde daha verimli çalışacakları bir ortam yaratabilmek için klima talepleri bu konuda etkili oldu. Türk firmalar online satışlara çok çabuk adapte oldular. AVM ve ofislerin tekrar açılabilmesi için ultraviyole, HEPA filtre, %100 taze hava gibi çözümlere adaptasyon çok çabuk oldu. Yaz dönemi birçok iklimlendirme firması için son derece yoğun geçti. Salgın öncesinde yüksek verimli, akıllı ürünlere talep vardı. COVID-19 ile birlikte bir anda iç hava kalitesinde farkındalık arttı. Hijyen konusunda değişim başladı.”

“Temiz ve taze hava sizleri koruyacak”

Mehmet-Zahid-PoyrazTopakoğlu'nun ardından İSKİD Havalandırma Komisyonu Üyesi Mehmet Zahid Poyraz, havanın tüm canlılar için hayati bir öneme sahip olduğunu hatırlattı. Poyraz, havayı tanımlayarak başladığı sunumunda, “Solduğumuz havada %78 azot, %20,94 oksijen, %0,93 argon ve %0,34 karbondioksit yer alıyor. Dış ortamdaki karbondioksit oranı çok az ama esas bizi endişelendiren kısım, kapalı ortamlardaki karbondioksit miktarı. Oksijen insan vücudunun en yaygın elementidir. Oksijenin en önemli özelliği yanmadır. Oksijen olmadan yanma olmuyor. Bütün yanmalar sonucunda açığa karbondioksit, su ve ısı ortaya çıkıyor. Kilo verirken de vücudumuzda yaktığımız yağlar dışarıya karbondioksit ve su olarak çıkıyor. 10 kg yağ yakmak için 29 kg oksijen kullanıyoruz. Yakılan 10 kg yağın %84’ü ağızdan karbondioksit olarak ortama salınıyor. Gelişmiş toplumlarda seracılık ve hayvancılıkta havalandırma ve taze hava çok ciddi oranda önem arz ediyor. İnsanlar, %21’lik oranda oksijeni ciğerlerine çeker, %4,3’ünü kullanır, dışarıya 14,5’lik oksijen salar, %4,3’ü de karbondioksit olarak ağızdan atar. Bu nedenle insan yoğunluğu olan ortamlarda karbondioksit artmaya oksijen de azalmaya başlar. %5-10 arası karbondioksit yoğunluğu, nefes almada zorluk, kalp çarpıntısı ve yorgunluk hissedilmesine neden olur. Yaşam alanlarınızda yaşam kalitesini artırmak için sektörün uzmanları ile temasa geçmemiz gerekiyor. Temiz ve taze hava sizleri koruyacaktır” diyerek havadaki oksijen oranının önemine vurgu yaptı.

“İç hava kalitesi deyince, en çok öne çıkan sektörlerden biri olan iklimlendirme sektörü bu süreçte daha da önem kazandı”

Ahmet-Akcakaya-Makina-Muhendisleri-OdasiSon olarak Makina Mühendisleri Odası’ndan Makina Yüksek Mühendisi Ahmet Akçakaya da pandemi döneminde iklimlendirme sektörünün geliştirdiği ürün ve hizmetlerden bahsetti. Akçakaya, “Pandemi başladığından itibaren Türkiye iklimlendirme sektörü çok atik davrandı. Bunun sebebi de virüsün kapalı ortamlarda daha hızlı yayılabilecek olmasının bilincidir. Makine Mühendisleri Odası (MMO) da dijitalleşmeye en hızlı geçen kurumlardandı. İklimlendirme sektör derneklerimiz ve vakıflarla iş birliklerimiz oldu. Dünyada ve Türkiye’de ilk olan dijital bir etkinlik ve 3 boyutlu olarak gezilebilen sanal sergi gerçekleştirdik. Tüm sektör derneklerimiz ve MMO, İklimlendirme Teknik Kurulunu kurdu. Bu teknik kurul, pandemi sürecinde kamuoyunu aydınlatan çok başarılı açıklamalar gerçekleştirdi. Yine vakıf ile beraber ortamların iç hava kalitesinin kontrol edilmesi ve sertifikalanmasıyla ilgili bir projenin de son noktasına gelindi. İSKİD’in üyesi olan firmaların hem pandemi döneminde araştırmaları sonucunda ortaya çıkan; ihracata da büyük katkı sunacağını düşündükleri ürünler hem de mevcutta olan ama pandemi sırasında kullanılmasının öneminin arttığı ürünleri de sizlere tanıtıyoruz. İç hava kalitesi, pandemi ile hayatımızda daha da önemli bir yer edindi” dedi. 

Akçakaya, “COVID-19 sürecinde soluduğumuz havanın önemi arttı ve iç hava kalitesi kavramı hayatımızda daha çok yer almaya başladı. İç hava kalitesi deyince, işlevi nedeniyle en çok öne çıkan sektörlerden biri olan iklimlendirme sektörü, bu süreçte daha da önem kazandı. Sektördeki birçok firma, virüs başta olmak üzere iç hava kalitesini tehdit eden zararlı mikororganizmaları ortam havasından temizleyen ve bunların klima vasıtasıyla iç ortama yayılmasını engelleyen ürün, sistem ve hizmetleri piyasaya sundular” diyerek,

  • İç Hava Kalitesini Ölçümleyen Sensörler, 
  • Hava Temizleme Cihazları, 
  • Kanallı Klimalar için Geliştirilen HEPA ve UV-C Üniteler, 
  • Açık/Kapalı Çevrim Mantığıyla Çalışan Sistemlere Entegre Edilebilen UV-C Işık Uygulamaları,
  • Taşınabilir Hijyenik Klimalar, 
  • Taze Havayla Çalışan Paket Klimalar, 
  • Klimalar için Ultraviyole LED Hava Temizleyiciler ve 
  • Aşı Muhafaza Odaları

hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Webinar, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Webinar videosuna ulaşmak için tıklayınız.