Header Reklam

ISKİD Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısında DPT'nin 7. Beş Yıllık Kalkınma Planı için hazırlanacak rapor görüşüldü

05 Eylül 1993 Dergi: Eylül-1993

ISKİD Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısı 14 Eylül Salı günü İstanbul Dedeman Oteli'nde yapıldı.

Dernek Başkanı Mustafa Baygan, Başkan Yardımcısı Yüksel Koksal, Genel Sekreter Vural Eroğlu, Genel Sayman Bedii Korun ve Yönetim Kurul üyesi Metin Duruk'un katıldığı toplantıda Devlet Planlama Teşkilatı'nın 7. Beş Yıllık Kalkınma Planı ile ilgili olarak ISKİD'e verdiği görev görüşüldü.

Mustafa Baygan, DPT'nin alt komisyon olarak ISKİD'i görevlendirdiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı: " DPT'nin bize göndermiş olduğu ön bilgilerden, tarihi kesinleşmiş olmamakla beraber, biz Ekim sonuna kadar olacağını hesaplıyoruz, raporumuzu DPT'ye vereceğiz. Sektörde ilk defa sanayiciler olarak bir dernekte biraraya geldik.

Bundan önceki 5 yıllık kalkınma planlarında biraraya gelen sanayicilerin daha başarılı çalışmalar yaptığını gördük. Isıtma, soğutma klima sektörünün geçmiş 5 yıllık kalkınma planlarında çalışmalarını bulamadık. İlk defa bize böyle bir tarihi fırsat geçti. Büyük bir hacmimiz olmasa da biraraya gelelim, DPT'yi ortal sorunlarımız konusunda aydınlatalım. Biz bir ön çalışma yaptık. Bunu bütün üyelerimize gönderdik ve bu toplantıda görüşlerini ifade etmelerini istedik.

Bu toplantıda bunları tartışarak bir süre zarfında raporlarımızı hazırlayalım düşüncesindeyiz. " Baygan'ın konuşmasından sonra, DPT'ye verilecek raporla ilgili olarak görüşmeye geçildi. Görüşmenin başlangıcında Arçelik yetkilisi, benzer bir konuda kendi deneyimlerini toplantıya aktardı. Toplantıya katılanlar adreslere ulaşma, daha önce yapılmış benzer çalışmalar, nerelerden bilgi alınabileceği konularında görüşlerini ifade ettiler. Sanayi odası ve ISKİD üyesi firmaların sektördeki adresleri biraraya getirmekte yararlı olabileceği ifade edildi.

Bu açıdan sektörü ilgilendiren yasal olmayan ithalatın boyutuna da dikkat çekildi. Bu konudaki rakamlara ulaşılamayacağı ifade edildi. Toplantının ilerleyen aşamasında raporun alt başlıkları konusunda görüşler belirtildi. İlgili alt başlıkların bu görüşler doğrultusunda düzenlenmesi yapıldı.