Header Reklam
Header Reklam

İSKİD, Düzenlediği Webinarda Depremin Mekanik Tesisat Sistemine Etkilerine Dikkat Çekti

10 Mart 2021 Dergi: Mart-2021
İSKİD, Düzenlediği Webinarda Depremin Mekanik Tesisat Sistemine Etkilerine Dikkat Çekti

İSKİD, 1-7 Mart Deprem Haftası içinde, “Yapısal ve Yapısal Olmayan Elemanların Depremden Korunmasına İlişkin Standartlar ve Saha Uygulamaları” konusunda bir webinar düzenledi.  Boreas ve Darhan firmalarının katkılarıyla, 3 Mart Çarşamba günü gerçekleşen webinar etkinliği, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İSKİD tarafından organize edilen webinarda, depremin mekanik tesisat sistemine etkileri ve alınması gereken önlemler konusunda detaylı teknik bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

Şinasi Karaoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen webinarda, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, İSKİD Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu Başkanı Süleyman Kavas, İTÜ Deprem Mühendisliği Program Koordinatörü Dr. Öğrt. Üyesi Fatih Sütçü, Darhan A.Ş. Proje Takım Lideri Jakson Cenk Mübarek ve DKM İnşaat Genel Müdürü Volkan Dikmen sunumları ile katıldılar. 

Webinar, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy’un katılımcılara “hoş geldiniz” açılış konuşması ile başladı. İSKİD Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu Başkanı Süleyman Kavas yaptığı konuşmada, yapı içerisinde önemli bir kısmı teşkil eden iklimlendirme ve havalandırma cihazlarının depremde korunması ve deprem sonrasında da bu sistemlerin çalışmaya devam ediyor olmasının, oluşacak can kayıpları ve maddi zararların azaltılması için büyük önem arz ettiğinin altını çizdi.

İTÜ Deprem Mühendisliği Program Koordinatörü Dr. Öğrt. Üyesi Fatih Sütçü ise sunumunda dünyada topraklarının tamamında deprem aktivitesi olan çok az sayıda ülke olduğu, Türkiye’nin ise Japonya, Yeni Zelanda, Şili gibi bu deprem riski yüksek olan ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Türkiye’de deprem yüzünden yaşanılan sorunların yönetmelik ve yasalar yüzünden değil, uygulamalar yüzünden yaşandığının altını çizdi. Bir yapının dirençliliğinin afetten sonra binanın normale dönme başarısı olarak ifade edildiği, bir yapıyı düşünürken yapısal olduğu kadar içinde yapısal olmayan elemanlarıyla da değerlendirilmesi gerektiği sözlerine ekledi. “Yapısal Sönümleyiciler” ve bu konudaki yeni teknolojilerle ilgili güncel bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Darhan A.Ş. Proje Takım Lideri Jakson Cenk Mübarek, “Deprem Korumasına İlişkin Standartlar ve Yönetmelikler” konusunda katılımcılarla bilgiler paylaştı. Yapılarda Sismik Yüklerin hesaplanması ile ilgili olarak yangın koruma sistemleri, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri için kullanılan formüller ile ilgili güncel bilgileri aktardı.

Webinar akışında son sunumu yapan DKM İnşaat Genel Müdürü Volkan Dikmen, “Mekanik Tesisat ve Ekipmanların Deprem Korumasında Kullanılan Malzemeler ve Uygulamalar” başlıklı sunumunda, yapıları korumak için bütüncül bir tasarım yapılması gerektiğinin önemine değindi. Binayı koruyamasak da binaların yıkılmasının engellenmesi ve yapısal olmayan elemanlarının korunmasının önemine değindi. 17 Ağustos 1999 İzmit-Gölcük Depreminde yaralanmaların %50’si ve ölümlerin %3’ünün, yapısal olmayan elemanlar kaynaklı olduğunun altını çizdi.

Webinar, takipçilerin merak ettikleri soruları sorduğu soru-cevap etkinliği ile sona erdi. 

Webinar videosuna ulaşmak için tıklayınız