Header Reklam
Header Reklam

İSKİD’den “Binalarda BİD Süreci ve Faydaları” Webinarı

20 Nisan 2021 Dergi: Mayıs-2021
İSKİD’den “Binalarda BİD Süreci ve Faydaları” Webinarı

İSKİD, 8 Nisan Perşembe günü, “Binalarda BİD (Commissioning-Belgeleme, İletişim, Doğrulama) Süreci ve Faydaları” konulu webinar düzenledi.

İSKİD Havalandırma Komisyonu Başkanı Özgür Küçükhüseyin moderatörlüğünde gerçekleşen webinar, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan’ın katılımcılara yönelik açılış konuşması ile başladı. Didonyan konuşmasında, BİD (Commissioning) kavramının sektöre anlatılması ve webinar sunumu için TTMD BİD (Commissioning) Komitesi Başkanı Emre Özmen ve diğer tüm TTMD üyelerine teşekkür etti. BİD gibi önemli bir kavramının ülkemizde hızla hak ettiği yeri bulmasını dilediğini iletti. Sözlerine devam eden Ayk Serdar Didonyan, “Sektörümüzde TAD (Test, Ayar, Dengeleme) bilincinin yerleşmesi ve standartların oluşturulması konusunda önemli çalışmaları olan, İSKİD 13. Dönem Yönetim Kurulu Başkanımız ve ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet’e de sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

iskid-bid-webinarTTMD BİD (Commissioning) Komitesi Başkanı Emre Özmen yaptığı sunumda “commissioning” kavramını sektör olarak ortak alınan bir kararla Türkçe karşılığı olarak BİD (Belgeleme, İletişim, Doğrulama) olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. BİD’in tarihsel olarak ABD’de ortaya çıktığını ancak binalarda ilk olarak 1977 yılında Kanada Bayındırlık İşleri tarafından uygulandığı bilgisini paylaştı. Kavram olarak bina sistemlerinin (arz) bina sahipleri ve kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşıladığını doğrulayan ve belgeleyen bir kalite prosesi olduğunu söyledi. 

Emre Özmen sunumunda BİD’in sürekli bir proses olduğu bu nedenle kısa süreli bir görev olmadığının altını çizdi. BİD sürecinin tasarımcının projenin planlama fazından yerleşim fazına kadar sürecin içinde olmasını sağladığını sözlerine ekledi. BİD (Commissioning) ekibinin; bina sahibi, tasarım ekibi, çevre danışmanı, yüklenici ve BİD firması’ndan oluştuğunu, bu nedenle bir takım çalışması olduğunu ifade etti.  

Webinar, katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile son buldu.

Webinar videosuna ulaşmak için tıklayın.