Header Reklam
Header Reklam

İSKİD Başkanı Ozan Atasoy, Derneğin Yeni Dönem Vizyonunu Paylaştı

15 Şubat 2019 Dergi: Mart-2019
İSKİD Başkanı Ozan Atasoy, Derneğin Yeni Dönem Vizyonunu Paylaştı

İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy ve dernek Genel Sekreteri Zeki Özen, 15 Şubat 2019 tarihinde düzenledikleri basın toplantısında İSKİD Yeni Dönem Vizyonunu anlattı.

107 üyesi bulunan İSKİD’in 15 komisyonundaki çalışmalardan bahseden Ozan Atasoy, geçtiğimiz yıl Ticaret Bakanlığı tarafından “En İyi URGE Projesi” olarak ödüllendirilen ve 46 firmanın katıldığı 2.URGE Projesi hakkında bilgi verdi:  

“İSKİD, tüm sektörü kapsayan URGE (Uluslararası Rekabeti Geliştirme) projeleri ile katılımcı firmaların eğitim çalışmalarını, dışarıdan aldığımız danışmanlık hizmetlerini ve yurtdışı fuar organizasyonlarını Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştiriyor. Küresel pazarlar değişiyor, çok daha fazla muhafazakar hale geliyor. Üretimde katma değer yaratma oranı %10’lara düşmüş. Üretimin cazip olabilmesi için verim-kârlılık seviyesi yüksek olmalı. Üye kuruluşlarımızın önemli bir bölümü, yaklaşık %70’i KOBİ ölçeğindedir, cirosu 25 milyon TL’yi geçmeyen 50 kişiden az sayıda çalışanı bulunan firmalardır. Aslında bu ölçekteki kuruluşların daha hızlı manevra kabiliyetleri olabilse de kısıtlı imkanlar nedeniyle ayakta kalabilmeleri zor olabilir. Sektör dernekleri olarak KOBİ’lerimizin elini güçlendirecek, yolunu açabilecek çalışmalar gerçekleştirerek sektörümüzü çok daha iyi noktalara taşıyabiliriz. İşte URGE projelerimiz içinde Yalın Üretim danışmanlığı, BIM danışmanlığı, pazarlama eğitimi gibi firmalarımızı geleceğe hazırlayacak çok yönlü çalışmalar gerçekleştirdik. Dış pazar geliştirmek için yurt dışı fuar katılımlarımız bu yıl da devam edecek. ISH Frankfurt, China Refrigeration, Climate World Moskova ve ISK SODEX katılacağımız gelecek fuarlar. Yakın geçmişte URGE projesi kapsamında Avustralya’ya gittik ve şimdi firmalarımız Avustralya’ya ihracat yapıyor. 2. URGE projemiz tamamlanınca, ara vermeksizin 3.URGE projemize başlayacağız.”

Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu MİSK’in “Okullarda Havalandırma” çalışması hakkında Atasoy; “Okullarda havalandırmanın yetersizliği ve iç hava kalitesinin düşüklüğü konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Bir pilot okulda çeşitli testler, ölçümler yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nü ziyaret edip bilgilendirmede bulunduk. Bu konuda bir kılavuz hazırlığımız var ve bu kılavuz Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarımıza takdim edilecek” dedi.

Derneğin 14.Dönem Başkanı, Sağlık Yapılarında İklimlendirme Komisyonu’nun hijyen standardı geliştirme yönündeki çalışmalarının sona yaklaştığını, yayın aşamasına gelindiğini bildirdi.

Toplantıda; Üniversite Sanayi İşbirliği Komisyonu’nun; İTÜ, YTÜ, Marmara, Gebze Teknoloji, Ar-El, İstanbul Ticaret, Ege ve Türk-Alman Üniversiteleri ile imzalanan işbirliği protokolleri çerçevesinde; üniversite öğrencilerine iklimlendirme endüstrisini tanıtan etkinlikler düzenleme, öğrencilerin sektörün fuar, sempozyum gibi etkinliklerine katılımını sağlama, lisans bitirme ve yüksek lisans tezlerinin sanayi ile işbirliği çerçevesinde yürütülmesi gibi faaliyetleri hakkında basına bilgi verildi.

Ozan Atasoy, sektörün sıcak gündeminde yer alan BIM ve Endüstri 4.0 konularında da özetle şunları söyledi: “2016 yılından beri temellerini oluşturduğumuz BİM süreci için tüm dünya ile eş zamanlı faaliyetler yürütüyoruz. Bu çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Sektörümüzün dijitalleşmesine, Endüstri 4.0’a hazırlanmasına öncülük edecek, takipçisi olacağız. ISKAV bünyesinde kurulması planlanan BIM Merkezi, dijitalleşme sürecine hız kazandıracak.”

İSKİD Genel Sekreteri Zeki Özen, derneğin kamu yararını ve sektörün menfaatini gözeten faaliyetleri 15 komisyonda görev alan yaklaşık 120 üyenin çabasıyla icra ederken İSİB, TTMD, MTMD ve ISKAV gibi sektörün diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde olmaya özen gösterdiklerini belirtti.

Basın toplantısının sonunda, Şubat ayı sonunda İSKİD Envanter çalışmasının basınla paylaşılacağı hatırlatıldı.