Header Reklam
Header Reklam

İSKİD, Basın Mensuplarıyla Buluştu

13 Eylül 2019 Dergi: Eylül-2019
İSKİD, Basın Mensuplarıyla Buluştu

İSKİD 2013-2014 Yönetim Kurulu Başkanı ve Friterm Genel Müdürü Naci Şahin, 24 Mayıs 2019’da Portekiz’in Braga şehrinde yapılan Eurovent Genel Kurulunda, Avrupa Eurovent Derneği’nin ikinci kez Başkanı olarak seçildi. Konuyla ilgili olarak İSKİD’in 12 Eylül Perşembe günü Point Otel Taksim’de gerçekleştirdiği basın toplantısına Friterm Genel Müdürü ve Eurovent Başkanı Naci Şahin, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, sektörel ve ulusal basından temsilciler katıldı. Toplantıda ilk sözü alan İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, İSKİD çalışmaları konusunda bilgiler verdi. İSKİD’in misyonunun bir parçası olarak kamu yararına uygun faaliyetler yürüttüğünü, aynı zamanda yönetmelikler ve standartlarla ilgili kamu kuruluşları ile olan ilişkileri sağlıklı bir çerçevede yönettiğini söyledi. Dernek olarak sektörün uluslararası platformda bilinirliğini ve yetkinliğini artırmaya çalıştıklarını bunun bir parçası olarak da 1997 yılında İSKİD’in Eurovent Derneğine üye olduğunu sözlerine ekledi. 
Basın toplantısında Eurovent ile ilgili bilgileri basın mensupları ile paylaşan Eurovent Başkanı Naci Şahin, Eurovent’in iç ortam iklimlendirmesi, proses soğutması ve gıda soğuk zincirine yönelik çalışmaları yürüten üreticilerin birleştiği bir dernek olarak kendini konumlandırdığını söyledi. Eurovent’in 30 farklı ülkeden, 1.000’den fazla üyesi bulunan 30 milyar Euro’luk ciroya sahip bir sektörü temsil ettiğini, sektörün tüm Avrupa genelinde 150 binden fazla çalışanı da istihdam ettiğini sözlerine ekledi. 
Eurovent’in Avrupa Komisyonu ile regülasyonlar konusunda yakın çalıştığını, ürün grupları ile ilgili asgari standartlar belirlenirken Eurovent Genel Sekretaryası kanalıyla Komisyona görüşlerini ulaştırdığını ve derneğin Avrupa Komisyonunda kabul görmüş ve bu konularda mutlaka görüş alınan bir dernek olarak konumlandığını ifade etti. 
Şahin, Derneğin zaman içerisinde sektöre yönelik çalışmalarını genişlettiğini belirterek Eurovent Servis Şirketi ESC’yi kurduğu ve bu çerçevede “Eurovent Certita Certification (ECC)” adı altında ürünlerin gönüllü sertifikasyonuna yönelik bir şirket ile sektördeki ürün gruplarına yönelik olarak istatistikleri toplayan ve katılımcılara sunan “Eurovent Market Intelligence (EMI)” ile belirtilen çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. 

Aralarında ilk defa seçilen birçok üyenin de bulunduğu 2019-2021 Eurovent Yönetim Kurulu Üyeleri:
Başkan Naci Şahin (Genel Müdür, Friterm, İSKİD-Türkiye),
Birinci Başkan Yardımcısı Luca Binaghi (Ticari Direktör, Sabiana, İtalya),
David Jacobs (BAC, Belçika)
Eric Jasikas (UTC, Fransa)
Henk Kranenberg (Daikin, Hollanda)
Karen Anne Mølgaard Sibbernsen (Novenco, Danimarka)
Mika Halttunen (Halton, Finlandiya)
Mikael Börjesson (Swegon, İsveç
Pedro José Pereira Sousa Lapa (EVAC, Portekiz)
Raul Corredera Häner (Systemair, İspanya)
Torsten Sondergaard (Fläkt Group, Almanya/İsveç)
Uwe Sigloch (ebm-papst, Almanya)

Eurovent Summit 2020, Antalya’da Düzenlenecek

22-25 Eylül 2020 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek Eurovent Summit 2020 konusuna değinen Naci Şahin, Etkinliğe Eurovent Derneği ile birlikte İSKİD‘in organizatör ortağı olduğuna vurgu yaparak “Avrupa’nın en büyük ve önemli iklimlendirme sektör buluşmasına kapılarımızı açabilmek, benim ve tüm HVACR sektörü için bir onurdur. Mevcut uluslararası ticari gelişmeler göz önüne alındığında, Avrupa ile Doğu arasında güçlü bir iş birliği yapmak, endüstrimizi geliştirmek, en yeni teknolojileri teşvik etmek ve ticaret engellerini ortadan kaldırmanın, küresel düzeyde fırsat eşitliği sağlamakla mümkündür” dedi. Şahin ayrıca Eurovent Zirvesi’nin sektörde ilişki arayanlar ile Avrupa ve dünyadaki gelişmelere yönelik bilgi almak isteyenler için önemli bir buluşma olacağını belirtti.
Ana teması “Köprüler Kurmak/Building Bridges” olan 2020 Eurovent Zirvesi, imalatçıları, danışmanları, planlamacıları, montajcıları, ticaret birliklerini ve politikacıları, Avrupa ve komşu coğrafyalar arasında daha sürdürülebilir, topluma dokunan ve çevreye duyarlı endüstriyel ürünler ile bir araya getirecek. Organizasyon, inovasyonun önemini vurgulamak amacıyla üreticilere en yeni ürünlerini sergileme imkanı da tanıyor.
2020 Eurovent Summit etkinliği için #BuildingBridges etiketini takip edebilir, www.eurovent-summit.eu web site adresi ve Linkedin hesaplarından en son güncellemeleri öğrenebilirsiniz.