Header Reklam

ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet, Online Konferansta Sektörle Buluştu

27 Nisan 2020 Dergi: Mayıs-2020
ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet, Online Konferansta Sektörle Buluştu

SODEX Fuarları Direktörü Y. Toros Utku , online olarak düzenlenen  “ISK SODEX Fuarı ile COVID-19 Döneminde HVAC Sektörü” başlıklı konferansta ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet’i  sektörle buluşturdu. 22 Nisan 2020 tarihinde saat 14.00’te canlı olarak gerçekleştirilen konferansta Taner Yönet, pandemi sürecinin Türkiye HVAC sektörüne etkilerini ve süreç sonunda sektöre ilişkin öngörülerini paylaştı. 

“Doğru yatırımcı-doğru tasarımcı-doğru uygulamacı ve doğru üretici zincirinin bozulmamalı”
İklimlendirme elemanlarının sağlığımızla doğrudan ilgisi vardır. Yaşadığımız pandemi sürecinde bunu daha net görüyoruz. Örneklemek gerekirse; soğuk zincirin sağlıklı olmadığı bir durumda gıda güvenliği de mümkün olamaz. Hiçbir gıda maddesi, sağlıklı olarak nihai tüketici ile buluşamaz. Hastanelerde özellikle yoğun bakım ve yenidoğan üniteleri, ameliyathaneler gibi kritik alanlarda havalandırma hayati öneme sahiptir. Yine hasta odaları, genel kullanım alanları da farklı şekillerde hava şartlandırmasına ihtiyaç duyulan alanlardır. Okullar, AVM’ler gibi insanların yoğun olarak bulunduğu ortamlarda da havalandırmanın önemi tartışılmaz. Bu tür alanlarda da taze hava ve hijyen sağlayan pek çok ekipmanı ile sektörümüz önemli oyuncular arasındadır. 
Sektörümüz, akılla, bilimle, ar-ge ile sürekli olarak kendini yenileyen, gelişen, büyüyen bir sektördür. COVID -19, bizlere sektörümüzün ve sektörümüzce sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesini önemle vurgulayan bir süreç de oldu aslında. Hepimiz, cihazlarda kaliteden asla taviz verilmemesi gerektiğini bir kez daha görmüş olduk. Sektörümüzde de doğru yatırımcı-doğru tasarımcı-doğru uygulamacı ve doğru üretici zincirinin bozulmaması önemlidir.

“Retro Commissioning uzun zamandır gündemimizdeydi, pandemi sürecinde daha çok konuşulur oldu”
ISKAV olarak TAD (Test-Ayar-Dengeleme) konusunda çok ciddi çalışmalarımız oldu. Teorik ve pratik eğitimler ve sertifikasyon programlarımızı yürütüyoruz. Programa katılıp ISKAV TAD Sertifikası almış firmalar, binaların –tabiri caizse- röntgenini çekebiliyor. Her sorunu tespit edip mümkün olduğunca, imkanlar elverdiği ölçüde düzeltebiliyorlar. Retro Commissioning uzun zamandır sektörün gündemindeydi ama pandemi sürecinde gündemde daha üst sıralara tırmandı diyebiliriz. Tabii ki yeni yapılan binalarda işimiz biraz daha kolay. BIM platformunda tüm sistemi en verimli şekilde tasarlamak mümkün. 

“Sektörümüz pek çok avantaja sahip”
Türkiye iklimlendirme sektörü, bu coğrafyada gerçekten bir üretim üssü haline gelmişti; özellikle klima santrali, split klima, radyatör, kombi, pompa, vana, fancoil gibi ürün gruplarında. Lojistik anlamında da çok iyi bir konuma sahibiz. Türkiye İhracatçılar Birliği de gerçekten çok iyi çalışıyor. Bu birlik sayesinde son yıllarda artan bir tecrübeyle pek çok uluslararası ticari heyet organizasyonu ve uluslararası fuar organizasyonlarına milli katılımlar söz konusu oldu. Bütün bunlar sektörümüzün sahip olduğu büyük avantajlar. Son yıllarda dernek ve vakıf toplantılarımızda sıklıkla dijitalleşme süreci konuşuluyordu. Pandemi, bu süreci de hızlandırmış oldu. Özellikle düzenlenen online toplantılar, webinarlar sayesinde sürece hızla adapte oluyoruz. Bu anlamda COVID-19 dünyayı hızla bir üst aşamaya geçişe zorladı da diyebiliriz. Bir konuya daha dikkat çekmek isterim. Süreç içinde doğa temizlendi, hava temizlendi ve bize, kaynaklarımızı çok hoyratça kullandığımızı hatırlatmış oldu. Belki virüs bu anlamda bizlere bir ders de verdi. Bundan sonra bu konuda herkesi çok daha duyarlı olmaya çağırıyorum. 

ISK SODEX’e ilgi yoğun olacak
Görünen o ki, önümüzdeki süreçte dijital pazarlama olmadan şirketlerin ayakta kalabilmesi mümkün değil. Kurulacak sistemlerin kullanıcı dostu olması, ürünlerle ilgili açık, net ve doğru bilgileri içermesi ise olmazsa olmazlardan. Dijital fuar sekötrü de gelişiyor, ürünlerin online bir platform üzerinden sergilenmesi elbette çok daha kolay ve hızlı. Dijital fuarların, fiilen iştirak ettiğimiz fuarların yerini alabileceğini düşünmüyorum. Ama ISK SODEX gibi yıllardır sektörümüzün sahiplendiği, sektörü geliştirmiş ve sektörle birlikte gelişmiş bir fuardan kimsenin vazgeçebileceğini düşünmüyorum. Fuarın bir sonraki ayağının 2021 yılının Eylül sonuna planlanması da doğru bir tarih seçimi diye düşünüyorum. Fuar 2020 yılı için planlanmış olsa idi muhtemelen ertelenecekti. Çünkü pandeminin kontrol altına alınması, etkin bir aşının bulunması gibi faaliyetler en az bir yılı bulacak. Sürecin sonunda, bir araya gelmenin özlemi ile ISK SODEX’in yoğun bir ilgi göreceğine inanıyorum.
 Slider Altına