Header Reklam
Header Reklam

ISKAV, Sektörel İş Etik Kodlarını Duyurdu

05 Kasım 2020 Dergi: Kasım-2020
ISKAV, Sektörel İş Etik Kodlarını Duyurdu

Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV), uzun süredir üzerinde çalıştığı Sektörel İş Etik Kodlarını 4 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen bir online toplantı ile duyurdu. Toplantıya konuşmacı olarak ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Adına A.Metin Duruk ve Sektörel Dernekler İş Etik Değerler Dayanışma Konseyi Başkanı Ozan Atasoy katıldı. 
ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet, konuşmasına İzmir depremine değinerek başladı. Yönet, ISKA’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçip eksiklerin tespit edildiğini ve bu konuda hazırlanan listelerin sektörümüzle paylaşıldığını dile getirdi. Yönet, deprem sebebi ile bilgisayar ve tabletlerine ulaşamayan çocuklar için de ikinci bir kampanya başlatıldığını duyurdu. Yönet, İş Etik kodlarının oluşturulması ile ilgili de şunları dile getirdi: “ISKAV, iklimlendirme sektörünün talep ve ihtiyaçları için tüm paydaşlarıyla ortak hareket eden bir Vakıf. Yapılan bu çalışmada ilkeler belirlendi, iş etik kodları oluşturuldu, tüm sektör paydaşları ile görüşülüp fikirleri alındı. Geldiğimiz noktada artık sektör iş etik kodları yayınlanabilir hale getirildi. Etik, dünyanın her noktasında doğru iş yapılmasını sağlar. ISKAV olarak bugün, sektör iş etik kodlarını paylaşacağız.”
İSİB adına konuşan A. Metin Duruk, konuyla ilgili uzun zamandır çalıştıklarına ve bu konuda Rahmetli Vural Eroğlu ve Bedi Korun’un ciddi emeklerinin olduğuna vurgu yaptı. Duruk şunları söyledi: “Daha önce hazırlanan 12 maddelik İş Etik İlkeleri de zaten Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan maddelerden derlenmişti. Kaldı ki sadece kanunlara uymak, etik olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü kanunlar zaman içinde değişebilir. Bilinmeli ki, ülkelerin gelişebilmek için öncelikle etik olmaya ihtiyaçları var. Bazı firmalar etik davranırlarsa kârlılıklarının azalacağını, iş yapamayacaklarını düşünüyorlar ama işin aslı öyle değil. Mesela Volkswagen, emisyon değerleri konusunda şeffaf olmadığı için yüklü miktarda bedeller ödedi, dünyada itibar kaybetti. Etik, ne olursa olsun, gereken tavrı koyabilmektir. Türkiye iklimlendirme sektörü, diğer sektörlere göre çok daha bilinçli ama yine de yetersiz. Biz istiyoruz ki umudu bırakmayalım. Doğru olanı savunalım, doğru olanı yapalım. Çünkü hem sektör hem de ülke olarak ancak bu şekilde ilerleyebiliriz.”
Metin Duruk’tan sonra söz alan Sektörel Dernekler İş Etik Değerler Dayanışma Konseyi Başkanı Ozan Atasoy ise şunları söyledi: “Ben, Türk insanının doğru ve dürüst olduğuna inanıyorum. Kanunlar belli bir noktaya kadar kısıtlamalar koyar ama bana göre gerçek etik, kanunların kısıtlayıcılığının bittiği yerde başlar. Etik, bir düşünce sistematiğidir. Yaşanan İzmir depreminde, demir, kum gibi malzemelerden çalındığını, dükkan genişletmek adına kolonların kesildiğini gördük hep birlikte. Bu etik dışı davranışlar, Türkiye’yi yasa boğan korkunç sonuçlar doğurdu. Etik, önce vicdanımıza sorarak davranış geliştirmektir. En kaba tabirle vicdan ve cüzdan arasında kalındığında vicdanın sesine kulak vermektir. Çünkü uzun vadede daima vicdan galiptir. ISKAV olarak İş Etik Dayanışma Konseyi adı altında uzun zamandır çalışıyoruz. Sektör derneklerimizin tamamının da destek verdiği bir çalışma içindeyiz. İlan ettiğimiz maddeler, Türk Ticaret Kanunu’nda yer alıyor. İki yıllık bir çalışma neticesinde kodlarımızı oluşturduk.  Amacımız, toplumsal fayda doğrultusunda sürdürülebilir bir iş hayatı için etik değerlere uygun davranış biçimi ile Türkiye iklimlendirme sektörü ve şirketlerinin erinin artırılmasıdır. İş hayatında etik değerlere uyum, iş yaptığımız birey ve kurumlara, müşteri ve topluma karşı kurumumuzu, mali yapımızı, ürün ve hizmetlerimizi doğru tanımlamamız, verdiğimiz sözleri yerine getirmemiz, yani dürüst ve güvenilir olmamız demektir. İş yapılan kurum ya da şahısların satın alma sürecindeki kararlarını özel ya da şahsi çıkarlar vaat ve temin edilerek yönlendirilmemesi demektir. Hepimizin üzerinde dikkatle düşünmesi gereken konu şudur: Zenginlik ve refah ortamında etik değerlere uymak daha kolay deniyor ama aslında bu değerlere uyulduğunda refah ve zenginlik mümkündür.”
Sunumunda iş etik ilkeleri ile ilgili hazırlanan yeni logoyu da paylaşan Atasoy, Etik Uyum Yönetim Sistemi ile ilgili de başvuru yapılması halinde firmalara yardımcı olunacağı bilgisini verdi. Atasoy, sektörle ilgili ilkeleri ise şöyle sıraladı: “Çevre ve topluma karşı sorumluluk, Rakiplere karşı sorumluluk, Tedarikçilere karşı sorumluluk, Kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkiler, Çalışanlara karşı sorumluluk, Müşterilere karşı sorumluluk”. 
Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanması ve ilgili sektör derneklerinin temsilcilerinin değerlendirmelerinin alınması ile sona erdi.