Header Reklam
Header Reklam

İSİB Rotasını Kuzey Avrupa’ya Çevirdi

24 Aralık 2019 Dergi: Ocak-2020
İSİB Rotasını Kuzey Avrupa’ya Çevirdi

Türkiye iklimlendirme sektöründe sürdürülebilir ihracat artışı hedefleyen İSİB’in (İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği) 1-6 Aralık 2019 tarihleri arasında Finlandiya’nın Helsinki ve Norveç’in Oslo şehirlerine yönelik olarak düzenlediği “Sektörel Ticaret Heyeti” organizasyonunda 120’ye yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Türkiye iklimlendirme sektöründe sürdürülebilir ihracat artışı yakalamayı ve sektörün dünya çapında tanınırlığını artırmayı hedefleyen İSİB, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 1-6 Aralık 2019 tarihleri arasında Finlandiya’nın Helsinki, Norveç’in Oslo şehirlerine yönelik “Sektörel Ticaret Heyeti” organizasyonu düzenleyen İSİB, sektör bazında tespit ettiği potansiyel alıcıları, heyete katılan 16 İSİB üyesi firmayla bir araya getirdi. Katılımcı İSİB üyeleri, ziyaret ettikleri kurum ve firmalara ürünlerini tanıtarak, karşılıklı ticaret imkanlarını değerlendirme fırsatı buldu. 120’ye yakın ikili görüşmenin gerçekleştirildiği heyete, İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bakanay katıldı.
2 Aralık 2019 tarihinde Finlandiya’nın Helsinki şehrinde başlayan ikili görüşmeler, T.C. Helsinki Ticaret Müşaviri Serdar Akıncı’nın da katılımlarıyla gerçekleştirildi. Heyet katılımcıları aynı gün İSİB’in ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde, T.C. Helsinki Ticaret Müşaviri Serdar Akıncı ve T.C. Helsinki Büyükelçisi Mehmet Vakur Erkul ile bir araya geldi. Etkinliğin ikinci gününde ise Finlandiya’da iklimlendirme sektöründe aktif rol alan Finnish Association of HPAC Tecnical Contractors ve Finnish Building Services Industry and Trade ziyaret edildi.
Heyetin Norveç ayağındaki iş görüşmeleri ise 4 Aralık 2019 tarihinde T.C. Oslo Ticaret Müşaviri Alper Toközlü’nün katılımlarıyla gerçekleştirildi. Aynı gün İSİB tarafından düzenlenen akşam yemeğine heyet katılımcılarının yanı sıra T.C. Oslo Ticaret Müşaviri Alper S. Toközlü ve T.C. Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman iştirak etti.
Heyet katılımcıları etkinliğin sonunda yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar alınacağına dair memnuniyetlerini ifade etti. Katılımcılar, bu tür ticaret heyeti organizasyonlarının üye firmaların ihracatını artırma ve yeni iş birliği fırsatları yakalama açısından büyük önem teşkil ettiğini dile getirdi.  Kuzey Avrupa’nın zor bir pazar olduğunu da belirten katılımcılar, bu zorluğa rağmen bölgedeki iklimlendirme sanayi ihracatının aydan aya arttığını ve bu heyet ile birlikte bölgede yer alan potansiyel müşteri firmalar ile birebir görüşme şansı elde ettiklerini belirtti.

Heyet programının katılımcı firmaları: 
Doğu İklimlendirme Sanayi Ticaret A.Ş.
Ercan Teknik İklimlendirme A.Ş.
Friterm Termik Cihazlar San. ve Tic. A.Ş.
Gökçeler İç ve Dış Tic. Soğ. Sis. A.Ş.
Mgt Filtre San. ve Tic A.Ş.
Niba Su Soğutma Kuleleri San. ve Tic. A.Ş.
Refkar Soğutma Ve Isı Transfer Cihazları San. ve Tic. Ltd. Şti.
Rima Isı Sistemleri San A.Ş.
Termodizayn Termik Cihazlar Sanayi Tic. Ltd. Şti.
Ulpadust Endüstriyel Toz Toplama Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.
Ulpatek Filtre Ticaret Sanayi A.Ş.
Sarbuz Isı Transfer Cihazları San Tic. A.Ş.
Gemak Genel Soğutma Makinaları An. ve Tic. A.Ş.
Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş.
Etkin Mühendislik A.Ş. 
Termo Isı Sistemleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.