Header Reklam
Header Reklam

İSİB'in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal Oldu

26 Nisan 2018 Dergi: Mayıs-2018
İSİB'in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal Oldu

İklimlendirme sektöründe Türkiye’nin tek İhracatçı Birliği olan İSİB, 25 Nisan 2018 tarihinde yaptığı seçimli genel kurulda yeni yönetim kurulunu belirleyerek faaliyetlerine hız kesmeden devam etme kararı aldı.

Orta Anadolu İhracatçıları Birliği Ankara Hizmet binasında 25 Nisan 2018 tarihinde yapılan ve tek liste halinde gerçekleşen seçimli genel kurulda, İSİB’in mevcut Başkan Yardımcısı olan Üntes Isıtma Soğutma Klima A.Ş. firmasından Mehmet ŞANAL genel kurul katılımcılarının tamamının desteğini alarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Birliğin kuruluşunda büyük emeği geçen ve kurulduğundan bu yana geçen 6 yıllık sürede Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten S. Zeki POYRAZ, genel kurulda yaptığı konuşmasında, yapılan son Kanun değişikliği ile en fazla 8 yıl süre ile Başkanlık yapabileceğine vurgu yaparak, yeni dönemde sektör için çalışmaya yönetim kurulu üyesi olarak devam edeceğini bildirdi. Poyraz, İSİB’deki hizmet bayrağını yönetim kurulu başkanı Mehmet Hakkı ŞANAL’a devretmekten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, çalışma arkadaşları olan yönetim kurulu üyelerine bugüne kadar gösterdikleri gayret ve destekleri için teşekkürlerini iletti. Konuşmanın akabinde söz alan Mehmet ŞANAL ise, İSİB’in bugüne kadar sektör için gerçekleştirdiği hizmetlerin bugünden sonra da aynı anlayış ve kararlılıkla devam edeceğini belirterek, mevcut yönetim kadrosunun ufak revizyonlarla yollarına devam edeceğini, çalışma ekibine olan güveninin tam olduğunu ifade etti ve genel kurul üyelerine gösterdikleri güven ve destekleri için teşekkür etti.

Bosch Termoteknik ve Çukurova Isı da İSİB Yönetim Kurulunda

Yapılan genel kurul neticesinde, 11 firmanın yer aldığı yönetim kurulunda mevcut yönetimde ufak bir değişikliğe gidilerek, Bosch Termoteknik ve Çukurova Isı firmaları da yeni yönetimde yerini aldı. Mevcut yönetim kurulunun büyük bir oranda yerini koruması, bugüne kadar yapılanlar faaliyetlerin, bugünden sonra da artarak yapılmaya devam edileceği işaretini verdi. İSİB’in kurulduğu 2011 yılından bu yana ihracatını artırmayı başaran İklimlendirme sektörü, son 12 ayda %18’lik bir ihracat artışı oranı yakalayarak Türkiye genel ihracatının çok üzerinde bir performans gerçekleştirdi ve 4,17 milyar Dolarlık bir ihracat hacmine kavuştu.

Mehmet ŞANAL kimdir?

Mehmet ŞANAL, 1969 Ankara doğumuludur. 1985 yılında Ankara Atatürk lisesinden; 1991 yılında ise Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğinden mezun olmuştur. İş hayatına üniversite eğitimi devam ederken başlamış olup,1990 yılında kurucu ortak olarak Şanal Elektrik Motorları firması ile atılmıştır. İş hayatına 1995 yılına kadar elektrik motoru üretimi ile devam etmiştir. 1995 yılından itibaren Üntes Isıtma Klima Soğutma San. ve Tic.A.Ş. de ikinci kuşak yönetici olarak yönetimi devralmış olan Şanal, 1997 yılından itibaren Üntes Grup firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlığını Yürütmektedir. 1999 -2012 yılları arasında OAİB Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almıştır.2012- 2018 yılları arasında OAiB İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.
Mehmet Şanal halen Ankara Sanayi Odası Meclis üyeliği, TOBB İklimlendirme Meclisi üyeliği, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu-Başkon Sanayi başkanlığı, Iskav Danışma Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir.
Evli olup, İrem ve ipek adında iki kız çocuğu bulunmaktadır.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda yapılan seçimler sonucunda yönetim kurulu ve denetim kurulu şu firmalardan oluştu; 

Yönetim Kurulu

Başkan:
Üntes Isıtma Klima ve Soğ. San. ve Tic. A.Ş. - Mehmet ŞANAL

Üyeler:
AFS Flexible Kanal Ticareti A.Ş. - Salih Zeki POYRAZ
Friterm Termik Cihazlar San. ve Tic. A.Ş. -Ali Metin DURUK
Frigoblock Soğutma Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.-LEVENT AYDIN
Daikin Isıtma ve Soğutma Sistemleri San. Tic. A.Ş.-Zeki ÖZEN
Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş.- Hilmi Önder ŞAHİN
Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima San.ve Tic. A.Ş.- Ali AKTAŞ
Ahmet Yar Soğutma Sanayii ve Ticaret A.Ş.- Halit Turgut SALAÇİN
Niba Su Soğutma Kuleleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Murad BAKANAY
Çukurova Isı A.Ş.-Halis ÜNLÜ
Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş.-Erdem ERTUNA

Denetim Kurulu

Vatbuz Isıtma Soğutma ve Havalandırma San. Paz.Tic. Ltd. Şti.-Cem SAVCI
Sarbuz Isı Transfer Cihazları San. ve Tic. A.Ş.- Ayk Serdar DİDONYAN
Diktas Soğutma ve Metal İmalat San. ve Tic. A.Ş- Osman BAŞTAŞ