Header Reklam

İSİB’in Düzenlediği ISK-SODEX Alım Heyeti Programına Yoğun İlgi

29 Eylül 2021

İSİB’in düzenlediği ISK-SODEX Alım Heyeti programı 53 ülkeden 300’e yakın misafiri ağırlıyor.

15’incisi düzenlenen ISK-SODEX İstanbul Fuarı’nın İSİB tarafından organize edilen Alım Heyeti programı 53 ülkeden gelen 300’e yakın yabancı iş insanının katılımı ile başladı. Türk iklimlendirme sektörünü oluşturan firmaların temsilcileri üç gün boyunca yabancı iş insanları ile bir araya gelerek ürünlerinin ticarileşmesi ve ihracata dönüşmesi konusunda çalışacaklar.  

28 Eylül Salı günü yapılan Alım Heyeti programının açılış törenine İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ile ilgili sektör temsilcileri katılım gösterdi. 

isib-mehmet-sanalAlım Heyeti Programı ile ilgili açıklamalarda bulunan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, Türk iklimlendirme sektörünün ihracatta ileriye doğru büyük bir ivmelenme süreci içinde olduğunu belirterek, “2021 yılında sektörümüz ve onu oluşturan alt sektörler ile birlikte her ay ihracat rekorları kırarak ilerliyor. Sektörümüz pandeminin halen kendisini hissettirdiği bu senenin Eylül ayı itibarıyla geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 40 büyüme ile 4 milyar dolar seviyesini aşmış bulunuyor. 2021’i yılını hedef olarak koyduğumuz 5,5 milyar dolar büyüklüğünü aşarak 6 milyar dolarlık bir ihracat büyüklüğü ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Bununla birlikte yaklaşık %97 seviyesinde ihracatın ithalatı karşılama oranı ile ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırma misyonuna odaklı bir şekilde destek oluyoruz” dedi.

Şanal, iklim değişiklikleri ile beraber sektörün enerji verimliliği yüksek, doğayı ve insanı koruyan cihazların üretimi ile iklim ve havaya yönelik pek çok kritik görev üstlendiğini belirterek, sorumlu bir sektör olarak tüm dünya için çalıştıklarını ifade etti. 

Pandemi koşullarında yapılan en büyük uluslararası fuarın ISK-SODEX İstanbul olduğunu belirten Şanal, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği olarak geçen yıllarda da yaptığımız Alım Heyeti programına bu senede devam ediyoruz. Alım Heyeti Programı kapsamında 2019 yılında 43 farklı ülkeden 143 yabancı katılımcı katılırken bu sene pandemiye rağmen 53 farklı ülkeden 300’e yakın yabancı firmadan temsilcileri Türkiye’de ağırlıyoruz. İklimlendirme sektörünü oluşturan tüm firmalarımızın Alım Heyeti programı kapsamında yapacakları B2B görüşmelerin başarıyla geçeceğine ve ihracatımızın daha da artırılması yönünde kendilerini destekleyeceğine inanıyorum.”